Процедура закупівлі оголошена 27.03.2025 13:41. Дата останніх змін - 05.05.2025 12:43
Послуги з управління небезпечними відходами та комплекс операцій із збирання та оброблення небезпечних відходів та такими, що не є небезпечними, які утворюються в результаті господарської діяльності Замовника: відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекцій (D10; D13; D15/R 12, R 13) (голки, шприци, системи, вата, бинти, леза скальпелів та ін.); Послуги з управління небезпечними відходами та комплекс операцій із збирання та оброблення небезпечних відходів та такими, що не є небезпечними, які утворюються в результаті господарської діяльності Замовника: відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекцій (D10; D13; D15/R 12, R 13)) (анатомічні, біологічні відходи); Послуги з управління небезпечними відходами та комплекс операцій із збирання та оброблення небезпечних відходів та такими, що не є небезпечними, які утворюються в результаті господарської діяльності Замовника: Хімічні речовини, що складаються або містять небезпечні речовини (D13 D15 D10/R 12, R 13); Послуги з управління небезпечними відходами та комплекс операцій із збирання та оброблення небезпечних відходів та такими, що не є небезпечними, які утворюються в результаті господарської діяльності Замовника: Хімічні препарати, що складаються або містять небезпечні речовини (D13 D15 D10/R 12, R 13)) (протерміновані фармацевтичні препарати); Послуги з управління небезпечними відходами та комплекс операцій із збирання та оброблення небезпечних відходів та такими, що не є небезпечними, які утворюються в результаті господарської діяльності Замовника: Лікарські препарати (інші, ніж зазначені за кодом 18 01 08) (медикаменти) (D10; D13; D15/R 12, R 13); Послуги з управління небезпечними відходами та комплекс операцій із збирання та оброблення небезпечних відходів та такими, що не с небезпечними, які утворюються в результаті господарської діяльності Замовника: Інші моторні, індустріальні та мастильні оливи (R12 R13 R9 D10; D13); Послуги з управління небезпечними відходами та комплекс операцій із збирання та оброблення небезпечних відходів та такими, що не с небезпечними, які утворюються в результаті господарської діяльності Замовника: відпрацьовані шини (R12,R13); Послуги з управління небезпечними відходами та комплекс операцій із збирання та оброблення небезпечних відходів та такими, що не є небезпечними, які утворюються в результаті господарської діяльності Замовника: Відходи, що містять ртуть (D9; D13; D15/R4, /R12, R 13); Послуги з управління небезпечними відходами та комплекс операцій із збирання та оброблення небезпечних відходів та такими, що не є небезпечними, які утворюються в результаті господарської діяльності Замовника: Люмінесцентні лампи та інші ртутьвмісні відходи (D9; D13; D15/ R4,R 12, R 13) -
Ідентифікатор закупівлі | UA-2025-03-27-005415-a | |
ID | 67a8f2340f6d4a388ba94c83fad948ba |
Загальна очікувана вартість закупівлі
1`182`12000 Гривня
Ви ще не берете участь в обговоренні цієї закупівлі
Ви ще не берете участь у цій закупівлі
Відмітити оголошення
Додати у вибране
Приховати
Запланувати участь
Закупівельник (Проводить закупівлю)
Найменування замовника | Комунальне некомерційне підприємство Львівської обласної ради «Львівський регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр» | |
Загальна очікувана вартість закупівлі | 1`182`120.00 Гривня (з ПДВ) | |
Процедура закупівлі | Відкриті торги з особливостями | |
Метод оцінки тендерних пропозицій учасників | Оцінка тендерних пропозицій учасників за найменшою пропозицією |
Закупівля оголошена
27.03.25
Період уточнень
до 27.04.25
Період оскаржень
до 27.04.25
Подання пропозицій
до 30.04.25
Кваліфікація переможця
з 30.04.25
Пропозиції розглянуті
з 02.05.25
26.04.2025, 21:24
Щодо усунення дискримінаційних вимог
Загальне запитання щодо оголошення
1. Відповідно до п.1.2 розділу Кваліфікаційні критерії та інформація про спосіб їх підтвердження Додатку №1 до тендерної документації вимагаєттся демеркуризатор для переробки люмінесцентних ламп, право володіння повинне підтверджуватися документально шляхом подання в складі документів тендерної пропозиції копій наступних документів: виписки з балансу Учасника, що підтверджує наявність вказаного обладнання.
Дискримінаційною є вимога про те, що вказане обладнання має підтверджуватись саме випискою з балансу саме учасника.
Дискримінацією є також те, що саме Учасник повинен мати на балансі (а отже у власності) вказане обладнання, а не його субпідрядник/співвиконавець. Це виключає можливість Учасника підтвердити відповідність даній вимозі у випадку наявності такого орендованого обладнання чи у випадку наявності такого обладнання у субпідрядника\співвиконавця. Це прямо суперечить принципам здійснення публічних закупівель та чинному законодавству України. Ми маємо намір залучити субпідрядника для підтвердження відповідності цьому кваліфікаційному критерію. Але у зв’язку з тим, що вимагається саме надання виписки з балансу Учасника ми не маємо змоги підтвердити відповідність цьому кваліфікаційному критерію за допомогою залучення субпідрядника.
Незаконність такої вимоги підтверджена і рішенням АМКУ № 15104-р/пк-пз від 10.09.2024, а також рішенням АМКУ №6204-р/пк-пз від 18.04.2025 за скаргою, поданою стосовно даної процедури закупівлі. Тому просимо виконати рішення АМКУ в даній частині та внести зміни в тендерну документацію.
2. Відповідно до п.1.3 розділу Кваліфікаційні критерії та інформація про спосіб їх підтвердження Додатку №1 до тендерної документації вимагається спеціалізований транспортний засіб, право володіння повинне підтверджуватися документально шляхом подання в складі документів тендерної пропозиції копій наступних документів: виписки з балансу Учасника, або чинного договору оренди транспортного засобу; технічного свідоцтва на спецтранспорт; свідоцтва про допущення транспортного засобу до перевезення небезпечних вантажів.
У нам є власний транспортний засіб, наявність якого підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу.
Більше того, чинне законодавство не містить такого поняття як «технічне свідоцтво на спецтранспорт».
Постанова КМУ від 7 вересня 1998 р. № 1388 також визначає, що свідоцтво про реєстрацію (технічний паспорт) є документами, що посвідчують право власності/користування транспортним засобом. Водночас в цьому нормативно-правовому акті також відсутнє таке поняття як технічне свідоцтво.
Дискримінаційною у зв’язку з вищезазначеним є також про те, що наявність транспортного засобу має підтверджуватися саме випискою з балансу учасника.
Ми маємо свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, який підтверджує набуття права власності на такий транспортний засіб. Цей документ повністю відповідає вимогам чинного законодавства стосовно можливості підтвердити право володіння транспортним засобом. Але у зв’язку із зазначеною дискримінаційною вимогою ми позбавлені можливості надати такий документ, що підтверджує право володіння транспортним засобом.
Для усунення дискримінаційності Замовник повинен був передбачити можливість надання інших документів, які підтверджують право володіння транспортним засобом Учасника або субпідрядника/співвиконавця.
Незаконність такої вимоги підтверджена і рішенням АМКУ №6204-р/пк-пз від 18.04.2025 за скаргою, поданою стосовно даної процедури закупівлі. Тому просимо виконати рішення АМКУ в даній частині та внести зміни в тендерну документацію.
3. Відповідно до п.1.3 розділу Кваліфікаційні критерії та інформація про спосіб їх підтвердження Додатку №1 до тендерної документації вимагається приміщення для розміщення персоналу, що обслуговує об’єкт оброблення небезпечних відходів, право володіння повинне підтверджуватися документально шляхом подання в складі документів тендерної пропозиції копій наступних документів: виписки з балансу Учасника або чинного договору оренди/суборенди разом з актом приймання-передачі.
Дискримінаційною є вимога про те, що наявність приміщення має підтверджуватися саме випискою з балансу учасника.
Ми маємо Договір купівлі-продажу, який підтверджує набуття права власності на таке приміщення. Цей договір повністю відповідає вимогам чинного законодавства стосовно можливості підтвердити право володіння приміщенням. Але у зв’язку із зазначеною дискримінаційною вимогою ми позбавлені можливості надати такий Договір, що підтверджує право володіння приміщенням.
Для усунення дискримінаційності Замовник повинен був передбачити можливість надання інших документів, які підтверджують право володіння приміщенням Учасника або субпідрядника/співвиконавця. Незаконність такої вимоги підтверджена і рішенням АМКУ №6204-р/пк-пз від 18.04.2025 за скаргою, поданою стосовно даної процедури закупівлі. Тому просимо виконати рішення АМКУ в даній частині та внести зміни в тендерну документацію.
4. Відповідно до п.2 розділу Кваліфікаційні критерії та інформація про спосіб їх підтвердження Додатку №1 до тендерної документації вимагається навність посадових осіб (не менше двох осіб), які мають екологічні знання, кваліфікація вказаних у довідці працівників, повинна підтверджуватися документально шляхом подання в складі документів тендерної пропозиції копій наступних документів:
сертифікату «Професійна підготовка щодо управління небезпечними відходами».
У нас наявний 1 еколог, який має відповідний диплом.
Вимоги щодо наявності не менше 2 осіб, які мають екологічні знання не встановлюють норми чинного законодавства України, зокрема ЗУ «Про управління відходами», Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 р. № 1278.
Нас видана ліцензія на право провадження діяльність, яка стосується надання послуг за закупівлею, що додатково підтверджує дискримінаційність вимоги, зазначеної у цьому пункті.
Крім цього, безпідставною є вимога, що саме в осіб, які мають екологічні знання повинен бути сертифікат «Професійна підготовка щодо управління небезпечними відходами». Ми маємо працівників, які мають відповідний сертифікат, але ці працівники не мають освіти екологічного напрямку.
Вимоги щодо наявності саме в осіб, які мають екологічні знання сертифікату «Професійна підготовка щодо управління небезпечними відходами» не встановлюють норми чинного законодавства України, зокрема ЗУ «Про управління відходами», Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 р. № 1278. Тому просимо внести зміни до тендерної документації, відповідно до яких не лише еколог повинен мати зазначений сертифікат.
Нам видана ліцензія на право провадження діяльність, яка стосується надання послуг за закупівлею, що додатково підтверджує дискримінаційність вимоги, зазначеної у цьому пункті.
Незаконність такої вимоги підтверджена і рішенням АМКУ №6204-р/пк-пз від 18.04.2025 за скаргою, поданою стосовно даної процедури закупівлі. Тому просимо виконати рішення АМКУ в даній частині та внести зміни в тендерну документацію.
5. Відповідно до п.2 розділу Кваліфікаційні критерії та інформація про спосіб їх підтвердження Додатку №1 до тендерної документації вимагається навність вантажника для забезпечення завантаження відходів у спецтранспорт власними силами (не менше трьох фахівців). У нас наявні двоє вантажників. Вимагання у учасників наявності вантажників у штаті Учасника для забезпечення завантаження відходів у спецтранспорт власними силами (не менше трьох працівників) – є дискримінаційною вимогою яка обмежує учасників на участь в процедурі закупівлі.
Таких вимог не встановлюють норми чинного законодавства України, зокрема ЗУ «Про управління відходами», Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 р. № 1278.
Незаконність такої вимоги підтверджена і рішенням АМКУ №6204-р/пк-пз від 18.04.2025 за скаргою, поданою стосовно даної процедури закупівлі. Тому просимо виконати рішення АМКУ в даній частині та внести зміни в тендерну документацію.
6. Відповідно до Додатку Технічна специфікація Додатку №1 до тендерної документації встановлені такі коди та операції з відходами: D10, D13, D15.
Комісією Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі – Комісія) відповідно до положень Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) та постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі – Особливості) здійснюється розгляд скарг про порушення замовниками порядку проведення процедур публічних закупівель у тому числі – послуг з управління небезпечними відходами. Враховуючи соціальну важливість цього ринку та значну кількість скарг щодо порушень з боку замовників зазначених процедур закупівель, Комісією було надіслано запит до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, зокрема, щодо роз’яснення положень законодавства в частині порядку визначення кодів операцій з управління відходами за кожним відповідним кодом відходів. У відповідь на запит Комісії Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України повідомило, що вичерпного переліку кодів операцій з управління відходами за кожним кодом відходів згідно Національного переліку чинним законодавством України не встановлено. Також, посилаючись на положення статей 16 та 17 Закону України «Про управління відходами», Міністерство повідомило, що перелік відходів та перелік операцій з управління відходами визначає сам суб’єкт господарювання при отриманні дозволу на здійснення операцій з оброблення відходами, виходячи з переліку основного технологічного обладнання, устаткування для оброблення відходів, які він має, наявної проектної документації, а також висновку з оцінки впливу на довкілля, яким оцінено допустимість провадження планованої діяльності та екологічні умови її провадження. Враховуючи практику розгляду Комісією відповідних скарг та інформацію, надану Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, звертаємо увагу замовників, що тендерна документація обов’язково повинна містити інформацію про коди відходів (згідно з Порядком класифікації відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2023 р. № 1102), послуги з управління якими є предметом закупівлі. Разом з цим, перелік кодів операцій з управління відходами за кожним відповідним кодом відходів визначає сам суб’єкт господарювання, який отримав необхідні дозвільні документи та несе відповідальність за невиконання відповідних ліцензійних умов, у разі притягнення його до такої відповідальності органом, уповноваженим на здійснення контролю за дотриманням таких ліцензійних умов. Практика розгляду скарг свідчить, що встановлення замовником у тендерній документації конкретного переліку кодів операцій з управління відходами може бути некоректним та дискримінаційним по відношенню до потенційних учасників процедур закупівель, що призводить до збільшення кількості скарг суб’єктів господарювання щодо наведених вище питань та відповідно – до затягування процедур закупівель послуг з управління небезпечними відходами. Орган оскарження звертає увагу на необхідність врахування зазначеної інформації замовниками під час підготовки тендерної документації». https://amcu.gov.ua/napryami/oskarzhennya-publichnih-zakupivel/do-uvahy-subiektiv-oskarzhennia-ta-zamovnykiv/shchodo-problemnykh-pytan-zakupivel-posluh-z-upravlinnia-nebezpechnymy-vidkhodamy-v-chastyni-vyznachennia-kodiv-operatsii-z-upravlinnia-vidkhodamy.
Крім цього, технічна специфікація, предмет закупівлі не встановлюють операцій з відходами, Замовником також не закупляються операції з відходами, а Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами. Тому встановлення у тендерній пропозиції операцій із відходами є таким, що не відповідає ні чинному законодавству, ні практиці АМКУ, ні предмету закупівлі, ні іншим умовам тендерної документації.
7. Відповідно до п.2.2 додатку №1 до тендерної документації вимагається наявність ліцензії на провадження господарської діяльності з перевезення небезпечних відходів автомобільним транспортом, виданої Державною службою України з безпеки на транспорті, яка буде дійсною на весь період надання послуг з предмету закупівлі.
У нас наявний витяг про видачу ліцензії Державною службою України з безпеки на транспорті на перевезення небезпечних вантажів та небезпечних відходів .
Разом з цим, умови тендерної документації вимагають, щоб у складі тендерної пропозиції була надана сама ліцензія, що унеможливлює надання витягу про видачу ліцензії.
Таким чином, Замовник унеможливлює надання учасником витягу про видачу ліцензії, що є аналогічним документом до ліцензії і також засвідчує право на провадження господарської діяльності з перевезення небезпечних відходів автомобільним транспортом, але не тотожним.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Учасників на участь в Процедурі закупівлі.
Для усунення дискримінаційності вимоги Замовник повинен був би викласти цей пункт наступним чином: Копія ліцензії/витягу про видачу ліцензії на провадження господарської діяльності з перевезення небезпечних відходів автомобільним транспортом, виданої уповноваженим органом, яка буде дійсною на весь період надання послуг що є предметом закупівлі.
8. Відповідно до п.2.3 додатку №1 до тендерної документації атестату виробництва, який підтверджує, що стан виробництва з оброблення (відновлення, видалення включаючи підготовку відходів до таких операцій) вилученої з обігу неякісної продукції (види продукції згідно додатку), забезпечує стабільність процесу видалення відповідно до вимог ЗУ «Про управління з відходами» (Відповідно до ст.55 ЗУ «Про охорону навколишнього середовища»).
Вимоги ЗУ «Про управління відходами», а також ст.55 ЗУ «Про охорону навколишнього середовища» не містять вимог щодо наявності у суб’єктів господарювання атестату виробництва, який підтверджує, що стан виробництва з оброблення (відновлення, видалення включаючи підготовку відходів до таких операцій) вилученої з обігу неякісної продукції (види продукції згідно додатку), забезпечує стабільність процесу видалення.
Чинне законодавство взагалі не визначає такого терміну як «стабільність процесу видалення».
За таких обставин замовник не обґрунтував в встановлення даної дискримінаційної вимоги та вимагання в Учасників надати саме копію атестату виробництва, який підтверджує, що стан виробництва з оброблення (відновлення, видалення включаючи підготовку відходів до таких операцій) вилученої з обігу неякісної продукції (види продукції згідно додатку), забезпечує стабільність процесу видалення відповідно до вимог ЗУ «Про управління з відходами» (Відповідно до ст.55 ЗУ ««Про охорону навколишнього середовища»).
Ми маємо власний атестат виробництва.
За таких обставин участь у процедурі закупівлі зможуть взяти учасники які мають виключно атестат виробництва, який підтверджує, що стан виробництва з оброблення (відновлення, видалення включаючи підготовку відходів до таких операцій) вилученої з обігу неякісної продукції (види продукції згідно додатку) , забезпечує стабільність процесу видалення відповідно до вимог ЗУ «Про управління відходами» (Відповідно до ст.55 ЗУ «Про охорону навколишнього середовища»).
В той час як предметом закупівлі не передбачається вилучення з обігу неякісної продукції (види продукції згідно додатку).
Разом з тим, чинне законодавство, зокрема ЗУ «Про управління відходами», Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 р. № 1278, не вимагає наявності в суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері управління небезпечними відходами обов’язкових умов наявності атестату виробництва.
Крім цього, атестація виробництва взагалі не є обов’язковою, оскільки Порядок проведення атестації виробництва підприємств, що здійснюють переробку, утилізацію або знищення вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції, затверджений Наказом Держстандарту України 25.09.2000 N 571, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 17 січня 2001 р. за N 33/5224 втратив чинність.
Дискримінаційність такої вимоги додатково підтверджується рішенням АМКУ №15169-р/пк-пз від 11.09.2024, а також рішенням АМКУ №6204-р/пк-пз від 18.04.2025 за скаргою, поданою стосовно даної процедури закупівлі. Тому просимо виконати рішення АМКУ в даній частині та внести зміни в тендерну документацію.
8. Відповідно до п.2.4-2.6 додатку №1 до тендерної документації вимагається надання діючого на момент подачі пропозиції сертифікату ISO 9001-2015 «Системи управління якістю. Вимоги» (ISO 9001-2015 IDT);діючого на момент подачі пропозиції сертифікату відповідності Учасника системи екологічного управління ISO 14001:2015 IDT), «Система екологічного управління. Вимоги та настанови щодо застосування» діючого на момент подачі пропозиції сертифікату відповідності Учасника ISO 45001:2018 «Системи менеджменту охорони здоров’я та безпеки праці.».
Замовник передбачає можливість надання лише сертифікатів ISO 9001-2015, ISO 14001:2015 IDT, ISO 45001:2018 і при цьому не передбачає можливості надання еквівалентних сертифікатів. У нас наявний сертифікат на систему управління якістю ДСТУ EN ISO 9001:2018, сертифікат на систему управління охороною здоров’я та безпекою праці ДСТУ ISO 45001:2019, сертифікат на систему екологічного управління ДСТУ ISO 14001:2015. Разом з цим, маючи еквівалентні сертифікат ми позбавлені права взяти участь у процедурі закупівлі, оскільки не має сертифікатів, які вимагає Замовник в умовах тендерної документації, а можливість надання еквівалентних сертифікатів не передбачена.
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації і неможливість надання еквівалентних сертифікатів. Замовник повинен би був передбачити можливість надання також еквівалентних сертифікатів, зокрема сертифікату на систему управління якістю ДСТУ EN ISO 9001:2018, сертифікату на систему управління охороною здоров’я та безпекою праці ДСТУ ISO 45001:2019, сертифікату на систему екологічного управління ДСТУ ISO 14001:2015
Дискримінаційність такої вимоги підтверджується також рішенням АМКУ № 15104-р/пк-пз від 10.09.2024 а також рішенням АМКУ №6204-р/пк-пз від 18.04.2025 за скаргою, поданою стосовно даної процедури закупівлі. Тому просимо виконати рішення АМКУ в даній частині та внести зміни в тендерну документацію.
9. Відповідно до п.2.8 додатку №1 до тендерної документації вимагається Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів, щодо відходів, які зазначені у предметі закупівлі, визначених відповідно до Національного переліку відходів і додатків 8, 9 до Базельської конвенції про контроль за транскордонним перевезенням небезпечних відходів та їх видаленням, із зазначенням конкретних видів операцій оброблення відповідно до вимог Закону України «Про управління відходами».
У нас наявний еквівалентний документ, який має статус дозволу – Декларація, яка містить Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів.
Зазначаємо, що Декларація формується автоматично, а суб’єкти господарювання не мають змоги впливати на зміст такої Декларації, як і на зміст інформації, що відображена у вищезазначеному реєстрі дозволів та ліцензій. Оскільки у зазначеній декларації не міститься деталізації щодо конкретних кодів або видів відходів, що свідчить про відсутність вимоги щодо зазначення таких кодів або видів відходів у Декларації.
Крім цього, лист Міндовкілля №36/36-02/69-25 від 12.03.2025 року, який був наданий на наш запит, чітко свідчить про те, що суб’єкти господарювання, що здійснюють діяльність у сфері управління небезпечними відходами можуть здійснювати свою діяльність на підстав Декларації, а у змісті Декларації не відображаються коди чи види небезпечних відходів і зміст Декларації є встановленої форми.
З огляду на це, у даному пункті потрібно було б передбачити можливість надання іншого документу, який має статус дозволу, а також те, що конкретний вид та код відходів відповідно до Національного переліку відходів повинні бути наявні в дозволі, якщо така наявність передбачена чинним законодавством або формою документу.
Крім цього, відповідно до п.3 Порядку видачі, відмови у видачі, анулювання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 грудня 2023 р. № 1328 суб’єкти господарювання, які мають намір або здійснюють операції з оброблення відходів відповідно до Закону України “Про управління відходами” (далі - суб’єкт господарювання), зобов’язані отримати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів (далі - дозвіл) до початку своєї діяльності.
Тобто відповідно до статті 30 Закону України "Про управління відходами" та Постанови КМУ від 19 грудня 2023 р. № 1328, суб’єкти господарювання, які здійснюють операції з оброблення відходів, зобов’язані отримати відповідний дозвіл до початку своєї діяльності. Однак, здійснення господарської діяльності у сфері управління небезпечними відходами як ліцензійної діяльності без ліцензії неможливе. Таким чином, отримання ліцензії є фактичним початком діяльності підприємства у сфері управління небезпечними відходами.
Відповідно до постанови КМУ від 18 березня 2022 р. № 314 та постанови КМУ від 31 жовтня 2023 р. № 1137 подані суб’єктами господарювання декларації про провадження видів господарської діяльності щодо здійснення операцій з оброблення відходів є дійсними до 15 червня 2025 року.
Таким чином, на даний час суб’єкти господарювання мають змогу вести свою діяльність як на підставі Декларації, так і на і пдставі Дозволу.
З огляду на вищезазначене, просимо внести відповідні зміни в умови ТД.
10. Відповідно до п.2.9 додатку №1 до тендерної документації вимагається висновок з оцінки впливу на довкілля (інший документ, що має такий статус), який підтверджує допустимість провадження планової діяльності здійснення господарської діяльності з управління відходами Учасником щодо відходів, які зазначені у предметі закупівлі, визначених відповідно до Національного переліку відходів і додатків 8, 9 до Базельської конвенції про контроль за транскордонним перевезенням небезпечних відходів та їх видаленням, із зазначенням конкретних видів операцій оброблення відповідно до вимог Закону України «Про управління відходами».
По-перше, даний Висновок з оцінки впливу на довкілля видається одноразово.
Також відповідно до частини 3 статті 17 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» висновки державної екологічної експертизи, одержані до введення в дію цього Закону, зберігають чинність та мають статус висновку з оцінки впливу на довкілля. Даний Закон вступив в силу 23.05.2017 року. Нам зокрема було видано еколого-експертну оцінку аналітичного опрацювання матеріалів оцінки впливів на навколишнє середовище від 13.12.2012 року, тобто до введення в дію Закону України «Про оцінку впливу на довкілля». З огляду на норму частини 3 статті 17 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» видана нам еколого-експертна оцінка є чинною. Таким чином, Замовник повинен був передбачити у вимогах тендерної документації можливість надання замість Висновку з оцінки впливу на довкілля, виданий Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України також висновків державної екологічної експертизи, одержаних до введення в дію Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».
Крім цього, суб’єкти господарювання, які надають послуги з управління (поводження) небезпечними відходами не повинні мати Висновку з оцінки впливу на довкілля (інший документ, що має такий статус), який підтверджує допустимість провадження планової діяльності здійснення господарської діяльності з управління відходами щодо відходів, визначених відповідно до Національного переліку відходів і додатків 8, 9 до Базельської конвенції про контроль за транскордонним перевезенням небезпечних відходів та їх видаленням, із зазначенням конкретних видів операцій оброблення відповідно до вимог Закону України «Про управління відходами». Такий обов’язок не встановлений також жодними нормами законодавства, зокрема Законом України «Про управління відходами», Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 р. № 1278. Зокрема, у п.1 Ліцензійний умов встановлено, що ці Ліцензійні умови встановлюють вичерпний перелік документів, які додаються до заяви про отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами (далі - ліцензія), а також визначають вичерпний перелік організаційних, кадрових, технологічних вимог, обов’язкових до виконання під час провадження такої діяльності. Відповідно до п.6 Ліцензійних умов до заяви про отримання ліцензії або розширення провадження виду господарської діяльності додаються засвідчені підписом здобувача ліцензії (ліцензіата) або іншої уповноваженої особи документи дозвільного характеру за формою згідно з додатком 6. Додаток 6 до Ліцензійних умов передбачено, що Висновок з оцінки впливу на довкілля надається у випадках, визначених Законом України «Про оцінку впливу на довкілля».
Тобто законодавством визначено, що під час проходження процедури ліцензійної перевірки на отримання/розширення ліцензії органу ліцензування Ліцензіат надає Висновок з оцінки впливу на довкілля у випадках, визначених Законом України «Про оцінку впливу на довкілля».
Відповідно до п.4 Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.06.2015 р. № 325 провадження господарської діяльності з оброблення, знешкодження, утилізації і видалення небезпечних медичних відходів проводиться закладами або іншими суб’єктами господарювання, які отримали ліцензію, відповідно до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року № 446 (далі - Ліцензія).» Відповідно до ч.3 ст. 27 Закону України «Про управління відходами» суб’єкт господарювання у сфері управління відходами для провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами зобов’язаний мати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів та ліцензію на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами. Тобто, діючими нормативними документами, які регламентують діяльність у сфері управління медичними відходами не передбачено надання документу з назвою «Висновок з оцінки впливу на довкілля (інший документ, що має такий статус), який підтверджує допустимість провадження планової діяльності здійснення господарської діяльності з управління відходами щодо відходів, визначених відповідно до Національного переліку відходів і додатків 8, 9 до Базельської конвенції про контроль за транскордонним перевезенням небезпечних відходів та їх видаленням, із зазначенням конкретних видів операцій оброблення відповідно до вимог Закону України «Про управління відходами»» або «висновок державної екологічної експертизи, яким підтверджено, що оцінена діяльність відповідає вимогам Закону України «Про управління відходами» (а саме містить: коди відходів згідно Національного переліку відходів, операції з управління відходами та інше).». Нормативні документи, на які посилається Замовник в тендерній документації і які регламентують здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, передбачають наявність лише дозволу та ліцензії на управління небезпечними відходами.
Враховуючи наведене, участь у закупівлі, в супереч вимогам діючого законодавства, зможуть прийняти участь лише ті учасники, які нададуть Висновок з оцінки впливу на довкілля (інший документ, що має такий статус), який підтверджує допустимість провадження планової діяльності здійснення господарської діяльності з управління відходами Учасником щодо відходів, які зазначені у предметі закупівлі, визначених відповідно до Національного переліку відходів і додатків 8, 9 до Базельської конвенції про контроль за транскордонним перевезенням небезпечних відходів та їх видаленням, із зазначенням конкретних видів операцій оброблення відповідно до вимог Закону України «Про управління відходами» або висновок державної екологічної експертизи, яким підтверджено, що оцінена діяльність відповідає вимогам Закону України «Про управління відходами» (а саме містить: коди відходів згідно Національного переліку відходів, операції з управління відходами та інше).
Зазначена вимога є дискримінаційною та створює обмеження конкуренції серед учасників. Аналогічні висновки зокрема містяться в рішеннях АМКУ № 13271-р/пк-пз від 05.08.2024, № 15104-р/пк-пз від 10.09.2024, а також рішенні АМКУ №6204-р/пк-пз від 18.04.2025 за скаргою, поданою стосовно даної процедури закупівлі. Тому просимо виконати рішення АМКУ в даній частині та внести зміни в тендерну документацію.
11. Відповідно до п.2.10 додатку №1 до тендерної документації вимагається надати у складі пропозиції чинний договір страхування відповідальності суб’єктів перевезення небезпечних вантажів на випадок настання негативних наслідків під час перевезення небезпечних вантажів. У договорі обов’язково мають бути зазначений перелік відходів відповідно до предмету закупівлі, визначених відповідно до Національного переліку відходів і додатків 8, 9 до Базельської конвенції про контроль за транскордонним перевезенням небезпечних відходів та їх видаленням, із зазначенням конкретних видів операцій оброблення відповідно до вимог Закону України «Про управління відходами».
Ми маємо копію чинного договору страхування відповідальності суб’єктів перевезення небезпечних вантажів на випадок настання негативних наслідків під час перевезення небезпечних вантажів субпідрядника.
Разом з тим, замовник вимагає надати чинний договір страхування відповідальності суб’єктів перевезення небезпечних вантажів на випадок настання негативних наслідків під час перевезення небезпечних вантажів, у якому повинен бути зазначений перелік відходів відповідно до предмету закупівлі.
Зазначена вимога та вимагання на етапі подання пропозиції подання чинного договору страхування відповідальності суб’єктів перевезення небезпечних вантажів, на випадок настання негативних наслідків під час перевезенння небезпечних вантажів, , у якому повинен бути зазначений перелік відходів відповідно до предмету закупівлі є необґрунтованою та незаконною.
Така вимога Замовника може свідчити про фактичну закупівлю послуг до моменту оголошення процедури закупівлі, що порушує принцип об’єктивності та заборони закупівлі послуг до оголошення процедури закупівлі.
З огляду на це з метою уникнення дискримінації, Замовник має привести у відповідність вимоги тендерної документації наступним чином та викласти вказану вимогу тендерної документації в наступній редакції: Копія чинного договору страхування відповідності суб’єктів перевезення небезпечних вантажів на випадок настання негативних наслідків під час перевезення небезпечних вантажів.
12. Відповідно до п.2.13 додатку №1 до тендерної документації вимагається:
Учасник процедури закупівлі повинен надати довідку про інформацію щодо щозмінних (передрейсових та/або післярейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів (згідно наказу №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів) перевізника небезпечних медичних відходів/виконавця послуг:
- документальне підтвердження (наказ про видачу ліцензії/ліцензія тощо), що надане суб’єкту господарювання (ФОП, лікарня тощо) на провадження господарської діяльності з медичної практики, яке відповідає чинному законодавству (на підтвердження даної вимоги у складі пропозиції надається чинний договір, укладений із з суб’єктом господарювання який здійснює господарську діяльність з медичної практики (ФОП, лікарня, медична установа, тощо)предметом якого є надання послуг з проведення щозмінних передрейсових та післярейсових медичних оглядів водіїв транспортних засобів (згідно Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом наказу №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України)
Відповідно до п.2.3. Розділу ІІ наказу №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів за результатом попереднього (періодичного) медичного огляду медична комісія видає Медичну довідку.
Наказ №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів не регламентує та не встановлює обов’язку підприємству мати на підприємстві таке документальне підтвердження як:
- наказ про видачу ліцензії/ліцензія тощо, що надане суб’єкту господарювання (ФОП, лікарня тощо) на провадження господарської діяльності з медичної практики, яке відповідає чинному законодавству;
- договір, укладений із з суб’єктом господарювання який здійснює господарську діяльність з медичної практики (ФОП, лікарня, медична установа, тощо)предметом якого є надання послуг з проведення щозмінних передрейсових та післярейсових медичних оглядів водіїв транспортних засобів (згідно Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом наказу №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України).
Тому, зазначене Замовником документальне підтвердження інформації щодо щозмінних (перед рейсових та/або після рейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів складене всупереч вимогам наказу №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів.
Разом з тим інформація щодо щозмінних (перед рейсових та/або після рейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів (згідно наказу №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів) перевізника небезпечних медичних відходів/виконавця послуг має підтверджуватись медичною довідкою працівника водія, але не документами, які Замовник вимагає в цій частині тендерної документації.
Крім цього, чинним законодавством, зокрема ЗУ «Про управління відходами», Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 р. № 1278 також не передбачена обов’язкова наявність вищезазначених документів, які вимагає Замовник. Разом з цим, даними Ліцензійними умовами встановлений вичерпний перелік документів, який повинен бути наявний в суб’єктів господарювання, які провадять господарську діяльність з управління небезпечними відходами.
Більше того, вищезазначені документи, які вимагаються Замовником передбачені для суб’єктів господарювання, які провадять медичну практику. Ми, як і інші учасники, не є таким суб’єктом. Крім цього, чинним законодавством, зокрема ЗУ «Про управління відходами», Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 р. № 1278 також не передбачено, що суб’єкти господарювання, які провадять господарську діяльність з управління небезпечними відходами повинні провадити також і медичну практику.
Про дискримінаційний характер даної вимоги свідчать також рішення АМКУ №12160-р/пк-пз від 15.07.2024, а також рішення АМКУ №6204-р/пк-пз від 18.04.2025 за скаргою, поданою стосовно даної процедури закупівлі. Тому просимо виконати рішення АМКУ в даній частині та внести зміни в тендерну документацію.
Дискримінаційною є вимога про те, що вказане обладнання має підтверджуватись саме випискою з балансу саме учасника.
Дискримінацією є також те, що саме Учасник повинен мати на балансі (а отже у власності) вказане обладнання, а не його субпідрядник/співвиконавець. Це виключає можливість Учасника підтвердити відповідність даній вимозі у випадку наявності такого орендованого обладнання чи у випадку наявності такого обладнання у субпідрядника\співвиконавця. Це прямо суперечить принципам здійснення публічних закупівель та чинному законодавству України. Ми маємо намір залучити субпідрядника для підтвердження відповідності цьому кваліфікаційному критерію. Але у зв’язку з тим, що вимагається саме надання виписки з балансу Учасника ми не маємо змоги підтвердити відповідність цьому кваліфікаційному критерію за допомогою залучення субпідрядника.
Незаконність такої вимоги підтверджена і рішенням АМКУ № 15104-р/пк-пз від 10.09.2024, а також рішенням АМКУ №6204-р/пк-пз від 18.04.2025 за скаргою, поданою стосовно даної процедури закупівлі. Тому просимо виконати рішення АМКУ в даній частині та внести зміни в тендерну документацію.
2. Відповідно до п.1.3 розділу Кваліфікаційні критерії та інформація про спосіб їх підтвердження Додатку №1 до тендерної документації вимагається спеціалізований транспортний засіб, право володіння повинне підтверджуватися документально шляхом подання в складі документів тендерної пропозиції копій наступних документів: виписки з балансу Учасника, або чинного договору оренди транспортного засобу; технічного свідоцтва на спецтранспорт; свідоцтва про допущення транспортного засобу до перевезення небезпечних вантажів.
У нам є власний транспортний засіб, наявність якого підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу.
Більше того, чинне законодавство не містить такого поняття як «технічне свідоцтво на спецтранспорт».
Постанова КМУ від 7 вересня 1998 р. № 1388 також визначає, що свідоцтво про реєстрацію (технічний паспорт) є документами, що посвідчують право власності/користування транспортним засобом. Водночас в цьому нормативно-правовому акті також відсутнє таке поняття як технічне свідоцтво.
Дискримінаційною у зв’язку з вищезазначеним є також про те, що наявність транспортного засобу має підтверджуватися саме випискою з балансу учасника.
Ми маємо свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, який підтверджує набуття права власності на такий транспортний засіб. Цей документ повністю відповідає вимогам чинного законодавства стосовно можливості підтвердити право володіння транспортним засобом. Але у зв’язку із зазначеною дискримінаційною вимогою ми позбавлені можливості надати такий документ, що підтверджує право володіння транспортним засобом.
Для усунення дискримінаційності Замовник повинен був передбачити можливість надання інших документів, які підтверджують право володіння транспортним засобом Учасника або субпідрядника/співвиконавця.
Незаконність такої вимоги підтверджена і рішенням АМКУ №6204-р/пк-пз від 18.04.2025 за скаргою, поданою стосовно даної процедури закупівлі. Тому просимо виконати рішення АМКУ в даній частині та внести зміни в тендерну документацію.
3. Відповідно до п.1.3 розділу Кваліфікаційні критерії та інформація про спосіб їх підтвердження Додатку №1 до тендерної документації вимагається приміщення для розміщення персоналу, що обслуговує об’єкт оброблення небезпечних відходів, право володіння повинне підтверджуватися документально шляхом подання в складі документів тендерної пропозиції копій наступних документів: виписки з балансу Учасника або чинного договору оренди/суборенди разом з актом приймання-передачі.
Дискримінаційною є вимога про те, що наявність приміщення має підтверджуватися саме випискою з балансу учасника.
Ми маємо Договір купівлі-продажу, який підтверджує набуття права власності на таке приміщення. Цей договір повністю відповідає вимогам чинного законодавства стосовно можливості підтвердити право володіння приміщенням. Але у зв’язку із зазначеною дискримінаційною вимогою ми позбавлені можливості надати такий Договір, що підтверджує право володіння приміщенням.
Для усунення дискримінаційності Замовник повинен був передбачити можливість надання інших документів, які підтверджують право володіння приміщенням Учасника або субпідрядника/співвиконавця. Незаконність такої вимоги підтверджена і рішенням АМКУ №6204-р/пк-пз від 18.04.2025 за скаргою, поданою стосовно даної процедури закупівлі. Тому просимо виконати рішення АМКУ в даній частині та внести зміни в тендерну документацію.
4. Відповідно до п.2 розділу Кваліфікаційні критерії та інформація про спосіб їх підтвердження Додатку №1 до тендерної документації вимагається навність посадових осіб (не менше двох осіб), які мають екологічні знання, кваліфікація вказаних у довідці працівників, повинна підтверджуватися документально шляхом подання в складі документів тендерної пропозиції копій наступних документів:
сертифікату «Професійна підготовка щодо управління небезпечними відходами».
У нас наявний 1 еколог, який має відповідний диплом.
Вимоги щодо наявності не менше 2 осіб, які мають екологічні знання не встановлюють норми чинного законодавства України, зокрема ЗУ «Про управління відходами», Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 р. № 1278.
Нас видана ліцензія на право провадження діяльність, яка стосується надання послуг за закупівлею, що додатково підтверджує дискримінаційність вимоги, зазначеної у цьому пункті.
Крім цього, безпідставною є вимога, що саме в осіб, які мають екологічні знання повинен бути сертифікат «Професійна підготовка щодо управління небезпечними відходами». Ми маємо працівників, які мають відповідний сертифікат, але ці працівники не мають освіти екологічного напрямку.
Вимоги щодо наявності саме в осіб, які мають екологічні знання сертифікату «Професійна підготовка щодо управління небезпечними відходами» не встановлюють норми чинного законодавства України, зокрема ЗУ «Про управління відходами», Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 р. № 1278. Тому просимо внести зміни до тендерної документації, відповідно до яких не лише еколог повинен мати зазначений сертифікат.
Нам видана ліцензія на право провадження діяльність, яка стосується надання послуг за закупівлею, що додатково підтверджує дискримінаційність вимоги, зазначеної у цьому пункті.
Незаконність такої вимоги підтверджена і рішенням АМКУ №6204-р/пк-пз від 18.04.2025 за скаргою, поданою стосовно даної процедури закупівлі. Тому просимо виконати рішення АМКУ в даній частині та внести зміни в тендерну документацію.
5. Відповідно до п.2 розділу Кваліфікаційні критерії та інформація про спосіб їх підтвердження Додатку №1 до тендерної документації вимагається навність вантажника для забезпечення завантаження відходів у спецтранспорт власними силами (не менше трьох фахівців). У нас наявні двоє вантажників. Вимагання у учасників наявності вантажників у штаті Учасника для забезпечення завантаження відходів у спецтранспорт власними силами (не менше трьох працівників) – є дискримінаційною вимогою яка обмежує учасників на участь в процедурі закупівлі.
Таких вимог не встановлюють норми чинного законодавства України, зокрема ЗУ «Про управління відходами», Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 р. № 1278.
Незаконність такої вимоги підтверджена і рішенням АМКУ №6204-р/пк-пз від 18.04.2025 за скаргою, поданою стосовно даної процедури закупівлі. Тому просимо виконати рішення АМКУ в даній частині та внести зміни в тендерну документацію.
6. Відповідно до Додатку Технічна специфікація Додатку №1 до тендерної документації встановлені такі коди та операції з відходами: D10, D13, D15.
Комісією Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі – Комісія) відповідно до положень Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) та постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 «Про затвердження Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі – Особливості) здійснюється розгляд скарг про порушення замовниками порядку проведення процедур публічних закупівель у тому числі – послуг з управління небезпечними відходами. Враховуючи соціальну важливість цього ринку та значну кількість скарг щодо порушень з боку замовників зазначених процедур закупівель, Комісією було надіслано запит до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, зокрема, щодо роз’яснення положень законодавства в частині порядку визначення кодів операцій з управління відходами за кожним відповідним кодом відходів. У відповідь на запит Комісії Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України повідомило, що вичерпного переліку кодів операцій з управління відходами за кожним кодом відходів згідно Національного переліку чинним законодавством України не встановлено. Також, посилаючись на положення статей 16 та 17 Закону України «Про управління відходами», Міністерство повідомило, що перелік відходів та перелік операцій з управління відходами визначає сам суб’єкт господарювання при отриманні дозволу на здійснення операцій з оброблення відходами, виходячи з переліку основного технологічного обладнання, устаткування для оброблення відходів, які він має, наявної проектної документації, а також висновку з оцінки впливу на довкілля, яким оцінено допустимість провадження планованої діяльності та екологічні умови її провадження. Враховуючи практику розгляду Комісією відповідних скарг та інформацію, надану Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, звертаємо увагу замовників, що тендерна документація обов’язково повинна містити інформацію про коди відходів (згідно з Порядком класифікації відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2023 р. № 1102), послуги з управління якими є предметом закупівлі. Разом з цим, перелік кодів операцій з управління відходами за кожним відповідним кодом відходів визначає сам суб’єкт господарювання, який отримав необхідні дозвільні документи та несе відповідальність за невиконання відповідних ліцензійних умов, у разі притягнення його до такої відповідальності органом, уповноваженим на здійснення контролю за дотриманням таких ліцензійних умов. Практика розгляду скарг свідчить, що встановлення замовником у тендерній документації конкретного переліку кодів операцій з управління відходами може бути некоректним та дискримінаційним по відношенню до потенційних учасників процедур закупівель, що призводить до збільшення кількості скарг суб’єктів господарювання щодо наведених вище питань та відповідно – до затягування процедур закупівель послуг з управління небезпечними відходами. Орган оскарження звертає увагу на необхідність врахування зазначеної інформації замовниками під час підготовки тендерної документації». https://amcu.gov.ua/napryami/oskarzhennya-publichnih-zakupivel/do-uvahy-subiektiv-oskarzhennia-ta-zamovnykiv/shchodo-problemnykh-pytan-zakupivel-posluh-z-upravlinnia-nebezpechnymy-vidkhodamy-v-chastyni-vyznachennia-kodiv-operatsii-z-upravlinnia-vidkhodamy.
Крім цього, технічна специфікація, предмет закупівлі не встановлюють операцій з відходами, Замовником також не закупляються операції з відходами, а Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами. Тому встановлення у тендерній пропозиції операцій із відходами є таким, що не відповідає ні чинному законодавству, ні практиці АМКУ, ні предмету закупівлі, ні іншим умовам тендерної документації.
7. Відповідно до п.2.2 додатку №1 до тендерної документації вимагається наявність ліцензії на провадження господарської діяльності з перевезення небезпечних відходів автомобільним транспортом, виданої Державною службою України з безпеки на транспорті, яка буде дійсною на весь період надання послуг з предмету закупівлі.
У нас наявний витяг про видачу ліцензії Державною службою України з безпеки на транспорті на перевезення небезпечних вантажів та небезпечних відходів .
Разом з цим, умови тендерної документації вимагають, щоб у складі тендерної пропозиції була надана сама ліцензія, що унеможливлює надання витягу про видачу ліцензії.
Таким чином, Замовник унеможливлює надання учасником витягу про видачу ліцензії, що є аналогічним документом до ліцензії і також засвідчує право на провадження господарської діяльності з перевезення небезпечних відходів автомобільним транспортом, але не тотожним.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Учасників на участь в Процедурі закупівлі.
Для усунення дискримінаційності вимоги Замовник повинен був би викласти цей пункт наступним чином: Копія ліцензії/витягу про видачу ліцензії на провадження господарської діяльності з перевезення небезпечних відходів автомобільним транспортом, виданої уповноваженим органом, яка буде дійсною на весь період надання послуг що є предметом закупівлі.
8. Відповідно до п.2.3 додатку №1 до тендерної документації атестату виробництва, який підтверджує, що стан виробництва з оброблення (відновлення, видалення включаючи підготовку відходів до таких операцій) вилученої з обігу неякісної продукції (види продукції згідно додатку), забезпечує стабільність процесу видалення відповідно до вимог ЗУ «Про управління з відходами» (Відповідно до ст.55 ЗУ «Про охорону навколишнього середовища»).
Вимоги ЗУ «Про управління відходами», а також ст.55 ЗУ «Про охорону навколишнього середовища» не містять вимог щодо наявності у суб’єктів господарювання атестату виробництва, який підтверджує, що стан виробництва з оброблення (відновлення, видалення включаючи підготовку відходів до таких операцій) вилученої з обігу неякісної продукції (види продукції згідно додатку), забезпечує стабільність процесу видалення.
Чинне законодавство взагалі не визначає такого терміну як «стабільність процесу видалення».
За таких обставин замовник не обґрунтував в встановлення даної дискримінаційної вимоги та вимагання в Учасників надати саме копію атестату виробництва, який підтверджує, що стан виробництва з оброблення (відновлення, видалення включаючи підготовку відходів до таких операцій) вилученої з обігу неякісної продукції (види продукції згідно додатку), забезпечує стабільність процесу видалення відповідно до вимог ЗУ «Про управління з відходами» (Відповідно до ст.55 ЗУ ««Про охорону навколишнього середовища»).
Ми маємо власний атестат виробництва.
За таких обставин участь у процедурі закупівлі зможуть взяти учасники які мають виключно атестат виробництва, який підтверджує, що стан виробництва з оброблення (відновлення, видалення включаючи підготовку відходів до таких операцій) вилученої з обігу неякісної продукції (види продукції згідно додатку) , забезпечує стабільність процесу видалення відповідно до вимог ЗУ «Про управління відходами» (Відповідно до ст.55 ЗУ «Про охорону навколишнього середовища»).
В той час як предметом закупівлі не передбачається вилучення з обігу неякісної продукції (види продукції згідно додатку).
Разом з тим, чинне законодавство, зокрема ЗУ «Про управління відходами», Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 р. № 1278, не вимагає наявності в суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері управління небезпечними відходами обов’язкових умов наявності атестату виробництва.
Крім цього, атестація виробництва взагалі не є обов’язковою, оскільки Порядок проведення атестації виробництва підприємств, що здійснюють переробку, утилізацію або знищення вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції, затверджений Наказом Держстандарту України 25.09.2000 N 571, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 17 січня 2001 р. за N 33/5224 втратив чинність.
Дискримінаційність такої вимоги додатково підтверджується рішенням АМКУ №15169-р/пк-пз від 11.09.2024, а також рішенням АМКУ №6204-р/пк-пз від 18.04.2025 за скаргою, поданою стосовно даної процедури закупівлі. Тому просимо виконати рішення АМКУ в даній частині та внести зміни в тендерну документацію.
8. Відповідно до п.2.4-2.6 додатку №1 до тендерної документації вимагається надання діючого на момент подачі пропозиції сертифікату ISO 9001-2015 «Системи управління якістю. Вимоги» (ISO 9001-2015 IDT);діючого на момент подачі пропозиції сертифікату відповідності Учасника системи екологічного управління ISO 14001:2015 IDT), «Система екологічного управління. Вимоги та настанови щодо застосування» діючого на момент подачі пропозиції сертифікату відповідності Учасника ISO 45001:2018 «Системи менеджменту охорони здоров’я та безпеки праці.».
Замовник передбачає можливість надання лише сертифікатів ISO 9001-2015, ISO 14001:2015 IDT, ISO 45001:2018 і при цьому не передбачає можливості надання еквівалентних сертифікатів. У нас наявний сертифікат на систему управління якістю ДСТУ EN ISO 9001:2018, сертифікат на систему управління охороною здоров’я та безпекою праці ДСТУ ISO 45001:2019, сертифікат на систему екологічного управління ДСТУ ISO 14001:2015. Разом з цим, маючи еквівалентні сертифікат ми позбавлені права взяти участь у процедурі закупівлі, оскільки не має сертифікатів, які вимагає Замовник в умовах тендерної документації, а можливість надання еквівалентних сертифікатів не передбачена.
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації і неможливість надання еквівалентних сертифікатів. Замовник повинен би був передбачити можливість надання також еквівалентних сертифікатів, зокрема сертифікату на систему управління якістю ДСТУ EN ISO 9001:2018, сертифікату на систему управління охороною здоров’я та безпекою праці ДСТУ ISO 45001:2019, сертифікату на систему екологічного управління ДСТУ ISO 14001:2015
Дискримінаційність такої вимоги підтверджується також рішенням АМКУ № 15104-р/пк-пз від 10.09.2024 а також рішенням АМКУ №6204-р/пк-пз від 18.04.2025 за скаргою, поданою стосовно даної процедури закупівлі. Тому просимо виконати рішення АМКУ в даній частині та внести зміни в тендерну документацію.
9. Відповідно до п.2.8 додатку №1 до тендерної документації вимагається Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів, щодо відходів, які зазначені у предметі закупівлі, визначених відповідно до Національного переліку відходів і додатків 8, 9 до Базельської конвенції про контроль за транскордонним перевезенням небезпечних відходів та їх видаленням, із зазначенням конкретних видів операцій оброблення відповідно до вимог Закону України «Про управління відходами».
У нас наявний еквівалентний документ, який має статус дозволу – Декларація, яка містить Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів.
Зазначаємо, що Декларація формується автоматично, а суб’єкти господарювання не мають змоги впливати на зміст такої Декларації, як і на зміст інформації, що відображена у вищезазначеному реєстрі дозволів та ліцензій. Оскільки у зазначеній декларації не міститься деталізації щодо конкретних кодів або видів відходів, що свідчить про відсутність вимоги щодо зазначення таких кодів або видів відходів у Декларації.
Крім цього, лист Міндовкілля №36/36-02/69-25 від 12.03.2025 року, який був наданий на наш запит, чітко свідчить про те, що суб’єкти господарювання, що здійснюють діяльність у сфері управління небезпечними відходами можуть здійснювати свою діяльність на підстав Декларації, а у змісті Декларації не відображаються коди чи види небезпечних відходів і зміст Декларації є встановленої форми.
З огляду на це, у даному пункті потрібно було б передбачити можливість надання іншого документу, який має статус дозволу, а також те, що конкретний вид та код відходів відповідно до Національного переліку відходів повинні бути наявні в дозволі, якщо така наявність передбачена чинним законодавством або формою документу.
Крім цього, відповідно до п.3 Порядку видачі, відмови у видачі, анулювання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 грудня 2023 р. № 1328 суб’єкти господарювання, які мають намір або здійснюють операції з оброблення відходів відповідно до Закону України “Про управління відходами” (далі - суб’єкт господарювання), зобов’язані отримати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів (далі - дозвіл) до початку своєї діяльності.
Тобто відповідно до статті 30 Закону України "Про управління відходами" та Постанови КМУ від 19 грудня 2023 р. № 1328, суб’єкти господарювання, які здійснюють операції з оброблення відходів, зобов’язані отримати відповідний дозвіл до початку своєї діяльності. Однак, здійснення господарської діяльності у сфері управління небезпечними відходами як ліцензійної діяльності без ліцензії неможливе. Таким чином, отримання ліцензії є фактичним початком діяльності підприємства у сфері управління небезпечними відходами.
Відповідно до постанови КМУ від 18 березня 2022 р. № 314 та постанови КМУ від 31 жовтня 2023 р. № 1137 подані суб’єктами господарювання декларації про провадження видів господарської діяльності щодо здійснення операцій з оброблення відходів є дійсними до 15 червня 2025 року.
Таким чином, на даний час суб’єкти господарювання мають змогу вести свою діяльність як на підставі Декларації, так і на і пдставі Дозволу.
З огляду на вищезазначене, просимо внести відповідні зміни в умови ТД.
10. Відповідно до п.2.9 додатку №1 до тендерної документації вимагається висновок з оцінки впливу на довкілля (інший документ, що має такий статус), який підтверджує допустимість провадження планової діяльності здійснення господарської діяльності з управління відходами Учасником щодо відходів, які зазначені у предметі закупівлі, визначених відповідно до Національного переліку відходів і додатків 8, 9 до Базельської конвенції про контроль за транскордонним перевезенням небезпечних відходів та їх видаленням, із зазначенням конкретних видів операцій оброблення відповідно до вимог Закону України «Про управління відходами».
По-перше, даний Висновок з оцінки впливу на довкілля видається одноразово.
Також відповідно до частини 3 статті 17 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» висновки державної екологічної експертизи, одержані до введення в дію цього Закону, зберігають чинність та мають статус висновку з оцінки впливу на довкілля. Даний Закон вступив в силу 23.05.2017 року. Нам зокрема було видано еколого-експертну оцінку аналітичного опрацювання матеріалів оцінки впливів на навколишнє середовище від 13.12.2012 року, тобто до введення в дію Закону України «Про оцінку впливу на довкілля». З огляду на норму частини 3 статті 17 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» видана нам еколого-експертна оцінка є чинною. Таким чином, Замовник повинен був передбачити у вимогах тендерної документації можливість надання замість Висновку з оцінки впливу на довкілля, виданий Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України також висновків державної екологічної експертизи, одержаних до введення в дію Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».
Крім цього, суб’єкти господарювання, які надають послуги з управління (поводження) небезпечними відходами не повинні мати Висновку з оцінки впливу на довкілля (інший документ, що має такий статус), який підтверджує допустимість провадження планової діяльності здійснення господарської діяльності з управління відходами щодо відходів, визначених відповідно до Національного переліку відходів і додатків 8, 9 до Базельської конвенції про контроль за транскордонним перевезенням небезпечних відходів та їх видаленням, із зазначенням конкретних видів операцій оброблення відповідно до вимог Закону України «Про управління відходами». Такий обов’язок не встановлений також жодними нормами законодавства, зокрема Законом України «Про управління відходами», Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 р. № 1278. Зокрема, у п.1 Ліцензійний умов встановлено, що ці Ліцензійні умови встановлюють вичерпний перелік документів, які додаються до заяви про отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами (далі - ліцензія), а також визначають вичерпний перелік організаційних, кадрових, технологічних вимог, обов’язкових до виконання під час провадження такої діяльності. Відповідно до п.6 Ліцензійних умов до заяви про отримання ліцензії або розширення провадження виду господарської діяльності додаються засвідчені підписом здобувача ліцензії (ліцензіата) або іншої уповноваженої особи документи дозвільного характеру за формою згідно з додатком 6. Додаток 6 до Ліцензійних умов передбачено, що Висновок з оцінки впливу на довкілля надається у випадках, визначених Законом України «Про оцінку впливу на довкілля».
Тобто законодавством визначено, що під час проходження процедури ліцензійної перевірки на отримання/розширення ліцензії органу ліцензування Ліцензіат надає Висновок з оцінки впливу на довкілля у випадках, визначених Законом України «Про оцінку впливу на довкілля».
Відповідно до п.4 Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.06.2015 р. № 325 провадження господарської діяльності з оброблення, знешкодження, утилізації і видалення небезпечних медичних відходів проводиться закладами або іншими суб’єктами господарювання, які отримали ліцензію, відповідно до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року № 446 (далі - Ліцензія).» Відповідно до ч.3 ст. 27 Закону України «Про управління відходами» суб’єкт господарювання у сфері управління відходами для провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами зобов’язаний мати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів та ліцензію на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами. Тобто, діючими нормативними документами, які регламентують діяльність у сфері управління медичними відходами не передбачено надання документу з назвою «Висновок з оцінки впливу на довкілля (інший документ, що має такий статус), який підтверджує допустимість провадження планової діяльності здійснення господарської діяльності з управління відходами щодо відходів, визначених відповідно до Національного переліку відходів і додатків 8, 9 до Базельської конвенції про контроль за транскордонним перевезенням небезпечних відходів та їх видаленням, із зазначенням конкретних видів операцій оброблення відповідно до вимог Закону України «Про управління відходами»» або «висновок державної екологічної експертизи, яким підтверджено, що оцінена діяльність відповідає вимогам Закону України «Про управління відходами» (а саме містить: коди відходів згідно Національного переліку відходів, операції з управління відходами та інше).». Нормативні документи, на які посилається Замовник в тендерній документації і які регламентують здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, передбачають наявність лише дозволу та ліцензії на управління небезпечними відходами.
Враховуючи наведене, участь у закупівлі, в супереч вимогам діючого законодавства, зможуть прийняти участь лише ті учасники, які нададуть Висновок з оцінки впливу на довкілля (інший документ, що має такий статус), який підтверджує допустимість провадження планової діяльності здійснення господарської діяльності з управління відходами Учасником щодо відходів, які зазначені у предметі закупівлі, визначених відповідно до Національного переліку відходів і додатків 8, 9 до Базельської конвенції про контроль за транскордонним перевезенням небезпечних відходів та їх видаленням, із зазначенням конкретних видів операцій оброблення відповідно до вимог Закону України «Про управління відходами» або висновок державної екологічної експертизи, яким підтверджено, що оцінена діяльність відповідає вимогам Закону України «Про управління відходами» (а саме містить: коди відходів згідно Національного переліку відходів, операції з управління відходами та інше).
Зазначена вимога є дискримінаційною та створює обмеження конкуренції серед учасників. Аналогічні висновки зокрема містяться в рішеннях АМКУ № 13271-р/пк-пз від 05.08.2024, № 15104-р/пк-пз від 10.09.2024, а також рішенні АМКУ №6204-р/пк-пз від 18.04.2025 за скаргою, поданою стосовно даної процедури закупівлі. Тому просимо виконати рішення АМКУ в даній частині та внести зміни в тендерну документацію.
11. Відповідно до п.2.10 додатку №1 до тендерної документації вимагається надати у складі пропозиції чинний договір страхування відповідальності суб’єктів перевезення небезпечних вантажів на випадок настання негативних наслідків під час перевезення небезпечних вантажів. У договорі обов’язково мають бути зазначений перелік відходів відповідно до предмету закупівлі, визначених відповідно до Національного переліку відходів і додатків 8, 9 до Базельської конвенції про контроль за транскордонним перевезенням небезпечних відходів та їх видаленням, із зазначенням конкретних видів операцій оброблення відповідно до вимог Закону України «Про управління відходами».
Ми маємо копію чинного договору страхування відповідальності суб’єктів перевезення небезпечних вантажів на випадок настання негативних наслідків під час перевезення небезпечних вантажів субпідрядника.
Разом з тим, замовник вимагає надати чинний договір страхування відповідальності суб’єктів перевезення небезпечних вантажів на випадок настання негативних наслідків під час перевезення небезпечних вантажів, у якому повинен бути зазначений перелік відходів відповідно до предмету закупівлі.
Зазначена вимога та вимагання на етапі подання пропозиції подання чинного договору страхування відповідальності суб’єктів перевезення небезпечних вантажів, на випадок настання негативних наслідків під час перевезенння небезпечних вантажів, , у якому повинен бути зазначений перелік відходів відповідно до предмету закупівлі є необґрунтованою та незаконною.
Така вимога Замовника може свідчити про фактичну закупівлю послуг до моменту оголошення процедури закупівлі, що порушує принцип об’єктивності та заборони закупівлі послуг до оголошення процедури закупівлі.
З огляду на це з метою уникнення дискримінації, Замовник має привести у відповідність вимоги тендерної документації наступним чином та викласти вказану вимогу тендерної документації в наступній редакції: Копія чинного договору страхування відповідності суб’єктів перевезення небезпечних вантажів на випадок настання негативних наслідків під час перевезення небезпечних вантажів.
12. Відповідно до п.2.13 додатку №1 до тендерної документації вимагається:
Учасник процедури закупівлі повинен надати довідку про інформацію щодо щозмінних (передрейсових та/або післярейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів (згідно наказу №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів) перевізника небезпечних медичних відходів/виконавця послуг:
- документальне підтвердження (наказ про видачу ліцензії/ліцензія тощо), що надане суб’єкту господарювання (ФОП, лікарня тощо) на провадження господарської діяльності з медичної практики, яке відповідає чинному законодавству (на підтвердження даної вимоги у складі пропозиції надається чинний договір, укладений із з суб’єктом господарювання який здійснює господарську діяльність з медичної практики (ФОП, лікарня, медична установа, тощо)предметом якого є надання послуг з проведення щозмінних передрейсових та післярейсових медичних оглядів водіїв транспортних засобів (згідно Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом наказу №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України)
Відповідно до п.2.3. Розділу ІІ наказу №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів за результатом попереднього (періодичного) медичного огляду медична комісія видає Медичну довідку.
Наказ №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів не регламентує та не встановлює обов’язку підприємству мати на підприємстві таке документальне підтвердження як:
- наказ про видачу ліцензії/ліцензія тощо, що надане суб’єкту господарювання (ФОП, лікарня тощо) на провадження господарської діяльності з медичної практики, яке відповідає чинному законодавству;
- договір, укладений із з суб’єктом господарювання який здійснює господарську діяльність з медичної практики (ФОП, лікарня, медична установа, тощо)предметом якого є надання послуг з проведення щозмінних передрейсових та післярейсових медичних оглядів водіїв транспортних засобів (згідно Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом наказу №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України).
Тому, зазначене Замовником документальне підтвердження інформації щодо щозмінних (перед рейсових та/або після рейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів складене всупереч вимогам наказу №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів.
Разом з тим інформація щодо щозмінних (перед рейсових та/або після рейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів (згідно наказу №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів) перевізника небезпечних медичних відходів/виконавця послуг має підтверджуватись медичною довідкою працівника водія, але не документами, які Замовник вимагає в цій частині тендерної документації.
Крім цього, чинним законодавством, зокрема ЗУ «Про управління відходами», Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 р. № 1278 також не передбачена обов’язкова наявність вищезазначених документів, які вимагає Замовник. Разом з цим, даними Ліцензійними умовами встановлений вичерпний перелік документів, який повинен бути наявний в суб’єктів господарювання, які провадять господарську діяльність з управління небезпечними відходами.
Більше того, вищезазначені документи, які вимагаються Замовником передбачені для суб’єктів господарювання, які провадять медичну практику. Ми, як і інші учасники, не є таким суб’єктом. Крім цього, чинним законодавством, зокрема ЗУ «Про управління відходами», Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 р. № 1278 також не передбачено, що суб’єкти господарювання, які провадять господарську діяльність з управління небезпечними відходами повинні провадити також і медичну практику.
Про дискримінаційний характер даної вимоги свідчать також рішення АМКУ №12160-р/пк-пз від 15.07.2024, а також рішення АМКУ №6204-р/пк-пз від 18.04.2025 за скаргою, поданою стосовно даної процедури закупівлі. Тому просимо виконати рішення АМКУ в даній частині та внести зміни в тендерну документацію.
Відповідь замовника (Відповідь зареєстровано 28.04.2025, 15:25)
Шановний учаснику! Відповідно до питань у Вашому зверненні та на виконання рішення АМКУ №6204-р/пк-пз від 18.04.2025р. за скаргою, поданою стосовно даної процедури закупівлі, Замовником уже було внесено зміни в оголошення та тендерну документацію від 25.04.2025р.
Тендерну документацію зі змінами від 25.04.2025, Додаток № 1 до тендерної документації зі змінами від 25.04.2025 та Перелік змін від 25.04.2025 було опубліковано на веб-порталі 25.04.2025року.
Тендерну документацію зі змінами від 25.04.2025, Додаток № 1 до тендерної документації зі змінами від 25.04.2025 та Перелік змін від 25.04.2025 було опубліковано на веб-порталі 25.04.2025року.