Процедура закупівлі оголошена 21.03.2025 13:04. Дата останніх змін - 01.05.2025 12:38
Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами -
Ідентифікатор закупівлі | UA-2025-03-21-007002-a | |
ID | 1a2d12e395d2450682a12fda5c577227 | |
Ідентифікатор плану | UA-P-2025-03-21-008382-a |
Загальна очікувана вартість закупівлі
2`783`24500 Гривня
Ви ще не берете участь в обговоренні цієї закупівлі
Ви ще не берете участь у цій закупівлі
Відмітити оголошення
Додати у вибране
Приховати
Запланувати участь
Закупівельник (Проводить закупівлю)
Найменування замовника | КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "КИЇВСЬКА МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ №4" ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ) | |
Загальна очікувана вартість закупівлі | 2`783`245.00 Гривня (з ПДВ) | |
Процедура закупівлі | Відкриті торги з особливостями | |
Метод оцінки тендерних пропозицій учасників | Оцінка тендерних пропозицій учасників за найменшою пропозицією | |
Вид предмету закупівлі: | Закупівля послуг |
Закупівля оголошена
21.03.25
Період уточнень
до 06.05.25
Період оскаржень
до 06.05.25
Подання пропозицій
до 09.05.25
Наявні запитання без відповіді (скарги без рішення)
з 24.03.25
Процедуру призупинено через скаргу
Аукціон
12.05.25
24.03.2025, 15:48. ID: UA-2025-03-21-007002-a.b1
Скарга до АМКУ
ТОВ "Товариство з обмеженою відповідальністю "Еко Захист-Україна""
Скарга на дискримінаційні умови тендерної документації
Порядковий номер пункту скарги: 1
Дискримінаційна умова тендерної документації щодо наявності в Учасників обладнання для переробки люмінесцентних ламп
Опис суті пункту скарги
1. Відповідно до додатку № 1 ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ, ЯКІ ВИМАГАЮТЬСЯ ДЛЯ ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВІДПОВІДНОСТІ ПРОПОЗИЦІЇ УЧАСНИКА КВАЛІФІКАЦІЙНИМ КРИТЕРІЯМ Суб’єкти господарювання для здійснення операцій у сфері поводження з відходами повинні мати матеріально-технічну базу, а саме: власні або орендовані виробничі площі, складські приміщення, спецтранспорт, сміттєспалювальну піч (інсенераторний комплекс), обладнання для переробки люмінесцентних ламп, ваги (засіб вимірювальної техніки), призначених для зважування кількості відходів
Обґрунтування
Як вбачається із предмета закупівля Перелік відходів, які охоплює послуга (зазначається код та вид відходів згідно Національного переліку відходів)
18 01 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 01 03); D 10, D13, D15
18 01 03*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції; D 10, D13, D15
18 01 04 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, перев’язувальний матеріал, гіпсові пов’язки, простирадла, одноразовий одяг, підгузки тощо); D 10, D13, D15
18 02 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 02 02); D 10, D13, D15
18 02 02*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції; D 10, D13, D15
18 02 03 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції D 10, D13, D15
Замовник не обґрунтував, щодо наявності в суб’єкта господарювання обладнання для переробки люмінесцентних лам, оскільки предметом закупівлі визначені лише медичні відходи.
Класифікація порушення
Кваліфікаційні критерії учасників
Тип вимоги
Зобов'язати замовника внести зміни до тендерної документації
Вимагаємо внести зміни в умови тендерної документації шляхом вилучення із додатку № 1 умови щодо наявності в Учасника обладнання для переробки люмінесцентних ламп.
Доказ
тендерна документація Замовника
Доказ
Національний класифікатор/перелік відходів
Порядковий номер пункту скарги: 2
Надання Учасником копії атестату виробництва, який підтверджує, що стан виробництва з оброблення (відновлення, видалення, включаючи підготовку відходів до таких операцій) вилученої з обігу неякісної продукції (види продукції згідно додатку), забезпечує стабільність процесу видалення відповідно до вимог ЗУ «Про управління відходами» (відповідно до ст. 55 ЗУ «Про охорону навколишнього середовища»).
Опис суті пункту скарги
2. Відповідно до Додатку № 3 до тендерної документації Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі — технічні вимоги до предмета закупівлі ТЕХНІЧНА СПЕЦИФІКАЦІЯ На підтвердження технічних вимог Учасником надається:
П.1.4. Копія атестату виробництва, який підтверджує, що стан виробництва з оброблення (відновлення, видалення, включаючи підготовку відходів до таких операцій) вилученої з обігу неякісної продукції (види продукції згідно додатку), забезпечує стабільність процесу видалення відповідно до вимог Закону України «Про управління відходами» (відповідно до статті 55 Закону України «Про охорону навколишнього середовища»).
Обґрунтування
Вимоги ЗУ «Про управління відходами», а також ст.55 ЗУ «Про охорону навколишнього середовища» (додаються як доказ) не містять вимог щодо наявності у суб’єктів господарювання атестату виробництва, який підтверджує, що стан виробництва з оброблення (відновлення, видалення включаючи підготовку відходів до таких операцій) вилученої з обігу неякісної продукції (види продукції згідно додатку), забезпечує стабільність процесу видалення.
Чинне законодавство взагалі не визначає такого терміну як «стабільність процесу видалення».
За таких обставин замовник не обґрунтував встановлення даної дискримінаційної вимоги та вимагання в Учасників надати саме копію атестату виробництва, який підтверджує, що стан виробництва з оброблення (відновлення, видалення включаючи підготовку відходів до таких операцій) вилученої з обігу неякісної продукції (види продукції згідно додатку), забезпечує стабільність процесу видалення відповідно до вимог ЗУ «Про управління з відходами» (Відповідно до ст.55 ЗУ «Про охорону навколишнього середовища»).
За таких обставин участь у процедурі закупівлі зможуть взяти учасники які мають виключно атестат виробництва, який підтверджує, що стан виробництва з оброблення (відновлення, видалення включаючи підготовку відходів до таких операцій) вилученої з обігу неякісної продукції (види продукції згідно додатку), забезпечує стабільність процесу видалення відповідно до вимог ЗУ «Про управління відходами» (Відповідно до ст.55 ЗУ «Про охорону навколишнього середовища»), в той час як предметом закупівлі не передбачається вилучення з обігу неякісної продукції (види продукції згідно додатку).
Разом з тим, чинне законодавство, зокрема ЗУ «Про управління відходами», Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 р. № 1278 (додаються як докази), не вимагає наявності в суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері управління небезпечними відходами обов’язкових умов наявності атестату виробництва.
Скаржник має як доказ та надає на розгляд Комісії Наказ з додатком про видачу ТОВ «ЕКО ЗАХИСТ-УКРАЇНА» ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, який виданий і за відсутності атестату виробництва, що додатково підтверджує незаконність такої вимоги Замовника.
Крім цього, атестація виробництва взагалі не є обов’язковою, оскільки Порядок проведення атестації виробництва підприємств, що здійснюють переробку, утилізацію або знищення вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції, затверджений Наказом Держстандарту України 25.09.2000 N 571, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 17 січня 2001 р. за N 33/5224 втратив чинність.
Зазначена вимога є дискримінаційною по відношенню до скаржника та створює обмеження конкуренції серед учасників.
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
Класифікація порушення
Технічна специфікація предмета закупівлі
Тип вимоги
Зобов'язати замовника внести зміни до тендерної документації
внести зміни в умови тендерної документації шляхом вилучення із п.1.4. додатку № 3 з умов тендерної документації
Доказ
тендерна документація Замовника
Доказ
Закон України «Про управління відходами»
Доказ
Закон України «Про охорону навколишнього середовища»
Доказ
Постанова Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 р. № 1278
Доказ
Наказ про видачу Ліцензії Скаржнику
Доказ
Додаток до Наказу про видачу Ліцензії Скаржнику
Порядковий номер пункту скарги: 3
Документальне підтвердження відповідності послуг Учасника екологічним характеристикам: наявність копії висновку з оцінки впливу на довкілля або копію висновку державної екологічної експертизи
Опис суті пункту скарги
3. Документальне підтвердження відповідності послуг Учасника екологічним характеристикам.
Частиною 1 статті 3 Закону України від 23.05.2017 № 2059-VIII «Про оцінку впливу на довкілля» (далі – Закон № 2059-VIII) встановлено, що здійснення оцінки впливу на довкілля є обов’язковим у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою цієї статті. Така планована діяльність підлягає оцінці впливу на довкілля до прийняття рішення про провадження планованої діяльності.
Відповідно до пункту 8 частини 2 статті 3 Закону № 2059-VIII до першої категорії видів планованої діяльності та об’єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля і підлягають оцінці впливу на довкілля відноситься управління відходами: об’єкти оброблення небезпечних відходів; об’єкти оброблення відходів, що не є небезпечними, потужністю 100 тонн на добу або більше.
Забороняється розпочинати провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою цієї статті, без оцінки впливу на довкілля та отримання рішення про провадження планованої діяльності (частина 4 статті 3 Закону № 2059-VIII).
Відтак, здійснення оцінки впливу на довкілля є обов’язковим для провадження діяльності з управління відходами (для об’єктів оброблення небезпечних відходів; для об’єктів оброблення відходів, що не є небезпечними, потужністю 100 тонн на добу або більше), а провадження такої діяльності без здійснення оцінки – заборонено.
Згідно частини 1 статті 9 Закону № 2059-VIII уповноважений територіальний орган (обласні, міські Київська та Севастопольська державні адміністрації (відповідний підрозділ з питань екології та природних ресурсів), орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів), а у випадках, визначених частинами третьою і четвертою статті 5 цього Закону, - уповноважений центральний орган (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища) видає висновок з оцінки впливу на довкілля, яким виходячи з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності, зокрема величини та масштабів такого впливу (площа території та чисельність населення, які можуть зазнати впливу), характеру (у тому числі - транскордонного), інтенсивності і складності, ймовірності, очікуваного початку, тривалості, частоти і невідворотності впливу (включаючи прямий і будь-який опосередкований, побічний, кумулятивний, транскордонний, короткостроковий, середньостроковий та довгостроковий, постійний і тимчасовий, позитивний і негативний впливи), передбачених заходів, спрямованих на запобігання, відвернення, уникнення, зменшення, усунення впливу на довкілля, визначає допустимість чи обґрунтовує недопустимість провадження планованої діяльності та визначає екологічні умови її провадження.
Пунктом 1 частини 3 статті 5 Закону № 2059-VIII визначено, що уповноважений територіальний орган не пізніше наступного робочого дня з дня отримання повідомлення про плановану діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля, надсилає таке повідомлення до уповноваженого центрального органу та одночасно повідомляє про це суб’єкта господарювання у спосіб, відповідно до якого було подано повідомлення, якщо планована діяльність визначена у частині другій статті 3 цього Закону.
З урахуванням того, що планова діяльність з управління відходами визначена у частині 2 статті 3 Закону № 2059-VIII, висновок з оцінки впливу на довкілля такої діяльності має видаватись уповноваженим центральним органом.
Висновок з оцінки впливу на довкілля є обов’язковим для виконання. Екологічні умови провадження планованої діяльності, зазначені у частині п’ятій цієї статті, є обов’язковими (частини 2 статті 9 Закону № 2059-VIII).
Відповідно до частини 5 статті 9 Закону № 2059-VIII, у висновку з оцінки впливу на довкілля уповноважений центральний орган:
1) зазначає тип, основні характеристики та місце провадження планованої діяльності;
2) визначає допустимість чи обґрунтовує недопустимість провадження планованої діяльності;
3) встановлює умови використання території та природних ресурсів під час виконання підготовчих і будівельних робіт та провадження планованої діяльності;
4) встановлює умови щодо охорони довкілля та забезпечення екологічної безпеки під час виконання підготовчих і будівельних робіт та провадження планованої діяльності;
5) встановлює умови щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій та усунення їх наслідків;
6) встановлює умови щодо зменшення транскордонного впливу планованої діяльності, щодо якої здійснювалася процедура оцінки транскордонного впливу;
7) якщо з оцінки впливу на довкілля випливає необхідність:
здійснення компенсаційних заходів - покладає обов’язок із здійснення таких заходів;
запобігання, уникнення, зменшення (пом’якшення), усунення, обмеження, а також моніторингу впливу планованої діяльності на довкілля - покладає обов’язок із здійснення відповідних дій;
здійснення додаткової оцінки впливу на довкілля на іншій стадії проектування - визначає строки та обґрунтовує вимоги щодо її здійснення; додаткова оцінка впливу на довкілля здійснюється за процедурою, передбаченою цим Законом;
здійснення післяпроектного моніторингу - визначає порядок, строки та вимоги до його здійснення.
Якщо з оцінки впливу на довкілля з розглянутих виправданих альтернативних варіантів виявляється екологічно обґрунтованим варіант, відмінний від запропонованого суб’єктом господарювання, за письмовою згодою із суб’єктом господарювання у висновку з оцінки впливу на довкілля зазначається погоджений варіант здійснення планованої діяльності.
Враховуючи, що предметом закупівлі є послуги із управління небезпечними відходами, пропоновані Учасником послуги мають надаватись в порядку планової діяльності – управління відходами (об’єкт оброблення небезпечних відходів) – допустимість провадження якої визначена уповноваженим центральним органом.
Частиною 3 статті 17 Закону № 2059-VIII закріплено, що висновки державної екологічної експертизи, одержані до введення в дію цього Закону, зберігають чинність та мають статус висновку з оцінки впливу на довкілля.
Частиною 2 статті 17 Закону № 2059-VIII передбачено, що дія цього Закону не поширюється на суб’єктів господарювання, які отримали рішення про провадження планованої діяльності до набрання чинності цим Законом, крім випадків, передбачених пунктом 22 частини другої та пунктом 14 частини третьої статті 3 цього Закону.
При цьому, частиною 9 статті 9 Закону № 2059-VIII встановлено, що висновок з оцінки впливу на довкілля втрачає силу через п’ять років у разі, якщо не було прийнято рішення про провадження планованої діяльності. Якщо до отримання рішення про провадження планованої діяльності внесено зміни до проектної документації чи зміни до законодавства, які вимагають зміни екологічних умов, визначених у висновку з оцінки впливу на довкілля, оцінка впливу на довкілля здійснюється повторно.
Державна регуляторна служба України, як спеціально уповноважений орган з питань ліцензування згідно статті 4 Закону України від 02.03.2015 № 222-VIII «Про ліцензування видів господарської діяльності», в своєму листі № 4497/20-24 від 21.11.2024, наданим у відповідь на лист Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України (Міндовкілля) № 25/1-16/13602-24 від 17.10.2024 (оприлюднено на офіційному веб-сайті Міндовкілля за посиланням https://mepr.gov.ua/wp-content/uploads/2024/11/Lyst-DRS-25.11.2024-2.pdf) визначила наступне:
«Отже, відповідно до положення пункту 3 статті 17 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» висновки державної екологічної експертизи, одержані до введення в дію Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», а саме, до 18 грудня 2017 року, є чинними та мають статус висновку з оцінки впливу на довкілля, а відтак можуть вказуватися здобувачами ліцензій у відомостях про наявність документів дозвільного характеру (додаток 6 до Ліцензійних умов). При цьому, діяльність яка оцінена висновком державної екологічної експертизи повинна відповідати вимогам Закону України «Про управління відходами» (а саме: код відходів, операція з управління відходами та інше)».
Частиною 5 статті 23 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що Замовник може вимагати від учасників підтвердження того, що пропоновані ними товари, послуги чи роботи за своїми екологічними чи іншими характеристиками відповідають вимогам, установленим у тендерній документації. У разі встановлення екологічних чи інших характеристик товару, роботи чи послуги замовник повинен в тендерній документації зазначити, які маркування, протоколи випробувань, декларація або сертифікати можуть підтвердити відповідність предмета закупівлі таким характеристикам.
За своїми екологічними характеристиками послуги із управління небезпечними відходами, які входять у предмет закупівлі і пропонуються Учасником, мають відповідати вимогам допустимості сукупного впливу планової діяльності (в межах якої вони надаються) на компоненти довкілля (ґрунти та земельні ресурси, атмосферне повітря, водне середовище, геологічне середовище, рослинний і тваринний світ, клімат і мікроклімат, соціальне та техногенне середовище).
Таким чином, на підтвердження відповідності екологічним характеристикам, Учасник надає у складі пропозиції:
- копію висновку з оцінки впливу на довкілля, який підтверджує допустимість провадження Учасником планової діяльності здійснення господарської діяльності з управління відходами, містить щодо відходів що є предметом закупівлі: коди та назви (види) відходів згідно Національного переліку відходів; коди операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами»
або
- копію висновку державної екологічної експертизи, яким підтверджено, що оцінена діяльність відповідає вимогам Закону України «Про управління відходами» (а саме: код відходів, операції з управління відходами та інше)
При цьому, перелік кодів й назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також перелік кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі і зазначені у Висновку з оцінки впливу на довкілля (Висновку державної екологічної експертизи), повинні відповідати переліку кодів і назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також переліку кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі, зазначеним у Наказі про видачу ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, або Реєстрі ліцензій на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, розміщеному на офіційному веб-сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України за посиланням https://mepr.gov.ua/biznesu/dozvoly-ta-litsenziyi/, та Дозволі на здійснення операцій з оброблення відходів (у випадку його отримання Учасником).
Обґрунтування
Висновок з оцінки впливу на довкілля видається одноразово, Закон України «Про управління відходами» був прийнятий 10.06.2022 р. та набрав чинності через 12 місяців з дня його опублікування.
Національний перелік відходів прийнятий постановою Кабінетом Міністрів України № 1102 від 20.10.2023 року.
Що стосується вимоги щодо Висновку державної екологічної експертизи, яким підтверджено, що оцінена діяльність відповідає вимогам Закону України «Про управління відходами» (а саме містить: коди відходів згідно Національного переліку відходів, операції з управління відходами та інше). Скаржник надає Висновок державної екологічної експертизи матеріалів оцінки впливів на навколишнє середовище (довкілля) № 7-03/12-20737/10-17 від 24.11.2017 р. на ознайомлення. Слід зазначити, що коли Скаржником отримувався Висновок державної екологічної експертизи, Національний перелік відходів та Закон України «Про управління відходами» НЕ ДІЯЛИ, тому коди згідно нацпереліку не могли бути зазначені в екологічний експертизі яка була зроблена Учасником 2017 року.
Також відповідно до частини 3 статті 17 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» висновки державної екологічної експертизи, одержані до введення в дію цього Закону, зберігають чинність та мають статус висновку з оцінки впливу на довкілля. Даний Закон вступив в силу 23.05.2017 року. Тобто до введення в дію Закону України «Про оцінку впливу на довкілля». З огляду на норму частини 3 статті 17 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» видана Скаржнику еколого-експертна оцінка є чинною. Таким чином, Замовник повинен був передбачити у вимогах тендерної документації можливість надання замість Висновку з оцінки впливу на довкілля, виданий Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України також висновків державної екологічної експертизи, одержаних до введення в дію Закону України «Про оцінку впливу на довкілля».
Крім цього, суб’єкти господарювання, які надають послуги з управління (поводження) небезпечними відходами не повинні мати Висновку з оцінки впливу на довкілля, виданого Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, який обов’язково має включати в себе відходи, згідно предмету закупівлі відповідно до Національного переліку відходів і додатків 8, 9 до Базельської конвенції про контроль за транскордонним перевезенням небезпечних відходів та їх видаленням, та конкретного виду операції, відповідно до вимог Закону України «Про управління відходами». Також такий обов’язок не встановлений жодними нормами законодавства, зокрема Законом України «Про управління відходами», Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 р. № 1278 (надаються в якості доказів). Зокрема, у п.1 Ліцензійний умов встановлено, що ці Ліцензійні умови встановлюють вичерпний перелік документів, які додаються до заяви про отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами (далі - ліцензія), а також визначають вичерпний перелік організаційних, кадрових, технологічних вимог, обов’язкових до виконання під час провадження такої діяльності. Відповідно до п. 6 Ліцензійних умов до заяви про отримання ліцензії або розширення провадження виду господарської діяльності додаються засвідчені підписом здобувача ліцензії (ліцензіата) або іншої уповноваженої особи документи дозвільного характеру за формою згідно з додатком 6. Додаток 6 до Ліцензійних умов передбачено, що Висновок з оцінки впливу на довкілля надається у випадках, визначених Законом України «Про оцінку впливу на довкілля».
Тобто законодавством визначено, що під час проходження процедури ліцензійної перевірки на отримання/розширення ліцензії органу ліцензування Ліцензіат надає Висновок з оцінки впливу на довкілля у випадках, визначених Законом України «Про оцінку впливу на довкілля».
Відповідно до п. 4 Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.06.2015 р. № 325 (додаються в якості доказів) провадження господарської діяльності з оброблення, знешкодження, утилізації і видалення небезпечних медичних відходів проводиться закладами або іншими суб’єктами господарювання, які отримали ліцензію, відповідно до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року № 446 (далі - Ліцензія). Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про управління відходами» суб’єкт господарювання у сфері управління відходами для провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами зобов’язаний мати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів та ліцензію на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами. Тобто, діючими нормативними документами, які регламентують діяльність у сфері управління медичними відходами не передбачено надання документу з назвою «Висновок з оцінки впливу на довкілля, виданий Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, який обов’язково має включати в себе відходи, згідно предмету закупівлі відповідно до Національного переліку відходів і додатків 8, 9 до Базельської конвенції про контроль за транскордонним перевезенням небезпечних відходів та їх видаленням, та конкретного виду операції, відповідно до вимог Закону України «Про управління відходами». Нормативні документи, на які посилається Замовник в тендерній документації і які регламентують здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, передбачають наявність лише дозволу та ліцензії на управління небезпечними відходами.
Разом з цим у Скаржника наявний Наказ з додатком про видачу ТОВ «ЕКО ЗАХИСТ-УКРАЇНА» ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами (додається як доказ). Видачою ліцензії Скаржнику орган ліцензування також підтвердив, що наявність еколого-експертної оцінки аналітичного опрацювання матеріалів оцінки впливів на навколишнє середовище від 13.12.2012 року і відсутність Висновку з оцінки впливу на довкілля, виданого Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, який обов’язково має включати в себе відходи, згідно предмету закупівлі відповідно до Національного переліку відходів і додатків 8, 9 до Базельської конвенції про контроль за транскордонним перевезенням небезпечних відходів та їх видаленням, та конкретного виду операції, відповідно до вимог Закону України «Про управління відходами» повністю відповідає ліцензійним умовам провадження діяльності у сфері управління небезпечними відходами.
Враховуючи наведене, участь у закупівлі, в супереч вимогам діючого законодавства, зможуть прийняти участь лише ті учасники, які нададуть Висновок з оцінки впливу на довкілля, виданий Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України, який обов’язково має включати в себе відходи, згідно предмету закупівлі відповідно до Національного переліку відходів і додатків 8, 9 до Базельської конвенції про контроль за транскордонним перевезенням небезпечних відходів та їх видаленням, та конкретного виду операції, відповідно до вимог Закону України «Про управління відходами» та копію висновку державної екологічної експертизи, яким підтверджено, що оцінена діяльність відповідає вимогам Закону України «Про управління відходами» (а саме містить: коди відходів згідно Національного переліку відходів, операції з управління відходами та інше).
Зазначена вимога є дискримінаційною по відношенню до скаржника та створює обмеження конкуренції серед учасників. Аналогічні висновки зокрема містяться в рішенні АМКУ № 13271-р/пк-пз від 05.08.2024.
Класифікація порушення
Технічна специфікація предмета закупівлі
Тип вимоги
Зобов'язати замовника внести зміни до тендерної документації
Видалити з умов тендерної документації, умову щодо наявності копію висновку з оцінки впливу на довкілля, який підтверджує допустимість провадження Учасником планової діяльності здійснення господарської діяльності з управління відходами, містить щодо відходів що є предметом закупівлі: коди та назви (види) відходів згідно Національного переліку відходів; коди операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами»
або
копію висновку державної екологічної експертизи, яким підтверджено, що оцінена діяльність відповідає вимогам Закону України «Про управління відходами» (а саме: код відходів, операції з управління відходами та інше) та внести відповідні зміни до умов тендерної документації.
Тип вимоги
Зобов'язати замовника внести зміни до тендерної документації
Внести зміни до тендерної документації, та додати до тендерної документації вимогу у наступній редакції: «Надати у складі пропозиції Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів, який містить коди згідно Національного переліку відходів, що є предметом закупівлі.».
Доказ
тендерна документація Замовника
Доказ
Закон України «Про управління відходами»
Доказ
Висновок з оцінки впливу на довкілля виданий Скаржнику
Доказ
Закон України «Про оцінку впливу на довкілля»
Доказ
Постанова КМУ від 05.12.2023 року № 1278 Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами.
Доказ
Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 08.06.2015 р. № 325
Доказ
Наказ про видачу Ліцензії Скаржнику
Доказ
Додаток до Наказу про видачу Ліцензії Скаржнику
Доказ
Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів виданий Скажнику
Дата розгляду скарги02.04.2025, 10:00
Місце розгляду скаргиАнтимонопольний комітет України
Задоволено Органом оскарження
07.04.2025 13:44
25.03.2025, 19:02. ID: UA-2025-03-21-007002-a.b2
Скарга до АМКУ
ТОВ "ОЛЕСТАС ЕКО"
Скарга на дискримінаційні умови тендерної документації
Від 25 березня 2025 року
Постійно діючій адміністративній колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель
Адреса: вул. Митрополита Василя Липківського, 45 м. Київ 03035
Замовник, рішення якого оскаржуються: КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "КИЇВСЬКА МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ №4" ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ)
Код в ЄДРПОУ 30212155
Адреса: 03110, Україна, Київська область, Київ, вул. Солом'янська, 17
Скаржник: ТОВ "ОЛЕСТАС ЕКО"
Код в ЄДРПОУ 38469527
Юридична адреса 18000, м. Черкаси, б-р Шевченка, 190
Інформація про закупівлю: 90520000-8 Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами
Ідентифікатор закупівлі UA-2025-03-21-007002-a
Очікувана вартість закупівлі 2 783 245,00 Гривня (з ПДВ)
Скарга на дискримінаційні умови тендерної документації
(у порядку ст. 18 Закону України «Про публічні закупівлі» з урахуванням особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених Постановою Кабміну від 12 жовтня 2022 р. № 1178)
Через електронну систему публічних закупівель «ProZorro» 21.03.2025 о 13:05 Замовником КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "КИЇВСЬКА МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ №4" ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ) було оголошено процедуру закупівлі відкритих торгів з особливостями 90520000-8 Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами, ідентифікатор закупівлі UA-2025-03-21-007002-a.
Період уточнень триває з 21.03.2025 13:04 по 26.03.2025 00:00 кінцевий строк подання тендерних пропозицій визначений 29.03.2025 до 12:00 год.
Наявна редакція тендерної документації, оприлюднена Замовником КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "КИЇВСЬКА МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ №4" ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ) містить дискримінаційні, необґрунтовані та незаконні вимоги, що обмежують участь Скаржника та інших потенційних учасників.
У відповідності до ст.18 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) Скарги, що стосуються тендерної документації та/або прийнятих рішень, дії чи бездіяльності замовника, що відбулися до закінчення строку, установленого для подання тендерних пропозицій, можуть подаватися до органу оскарження з моменту оприлюднення оголошення про проведення торгів, але не пізніше ніж за чотири дні до дати, установленої для подання тендерних пропозицій.
Аналогічна норма містить п. 56 Особливостей, а саме скарги, що стосуються тендерної документації, можуть подаватися до органу оскарження з моменту оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів, але не пізніше ніж за три дні до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, установленого до внесення змін до тендерної документації.
Скаржник бажає скористатись вказаним правом з огляду на встановлення в тендерній документації дискримінаційних умов, які вбачає в наступному.
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ
21.03.2025 о 13:05 Замовником КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "КИЇВСЬКА МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ №4" ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ) було оголошено процедуру закупівлі відкритих торгів з особливостями 90520000-8 Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами, ідентифікатор закупівлі UA-2025-03-21-007002-a.
Наявна редакція тендерної документації, оприлюднена Замовником КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "КИЇВСЬКА МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ №4" ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ) містить дискримінаційні, необґрунтовані та незаконні вимоги, що обмежують участь Скаржника та інших потенційних учасників.
1. Додаток 1 до тендерної документації містить наступні вимоги
Додаток 1
ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ, ЯКІ ВИМАГАЮТЬСЯ ДЛЯ ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВІДПОВІДНОСТІ ПРОПОЗИЦІЇ УЧАСНИКА КВАЛІФІКАЦІЙНИМ КРИТЕРІЯМ
1.Документи, які повинен подати учасник для підтвердження того, що він має необхідне обладнання, матеріально-технічну базу та технології ⃰:
1.1. Довідка про наявність обладнання та матеріально-технічної бази
№
п/п Найменування обладнання та інших складових матеріально-технічної бази⃰ Кількість Приналежність
(власне, орендується, тощо, найменування організації власника)
1 2 3 4
1.
2.
і т.д.
⃰ Суб’єкти господарювання для здійснення операцій у сфері поводження з відходами повинні мати матеріально-технічну базу, а саме: власні або орендовані виробничі площі, складські приміщення, спецтранспорт, сміттєспалювальну піч (інсенераторний комплекс), обладнання для переробки люмінесцентних ламп, ваги (засіб вимірювальної техніки), призначених для зважування кількості відходів
1.2. На підтвердження наявності обладнання та інших складових метеріально-технічної бази, зазначених учасником у довідці згідно вимог підпункту 1.1 пункту 1 цього додатка, учасник повинен надати у складі документів тендерної пропозиції копії документів, що підтверджують право власності та/або копії договорів оренди. Строк дії договору оренди має свідчити про можливість учасника забезпечити виконання зобов’язань за договором про закупівлю, у разі його укладання із замовником. На спецтранспорт учасник додатково надає копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів (їх кількість повинна відповідати кількості транспортних засобів, що будуть задіяні у наданні послуг). На обладнання для спалювання небезпечних відходів учасник надає технічний паспорт (температура спалювання в камері горіння не менше 11000 С). Учасник надає чинне свідоцтво (-а) про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки
Дана вимога є дискримінаційною, необґрунтованою та незаконною, що обмежує участь Скаржника та інших потенційних учасників.
Так, Замовником зазначено: « ⃰ Суб’єкти господарювання для здійснення операцій у сфері поводження з відходами повинні мати матеріально-технічну базу, а саме: власні або орендовані виробничі площі, складські приміщення, спецтранспорт, сміттєспалювальну піч (інсенераторний комплекс), обладнання для переробки люмінесцентних ламп, ваги (засіб вимірювальної техніки), призначених для зважування кількості відходів»
Тобто, Замовником в тендерній документації, всупереч діючому законодавству встановлюється визначений САМЕ ним, а не нормативними документами конкретний перелік матеріально-технічної бази, а саме: власні або орендовані виробничі площі, складські приміщення, спецтранспорт, сміттєспалювальну піч (інсенераторний комплекс), обладнання для переробки люмінесцентних ламп, ваги (засіб вимірювальної техніки), призначених для зважування кількості відходів».
По-перше, ліцензійні умови провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затверджені Постановою КМУ від 5 грудня 2023 р. № 1278 не містять наступного переліку матеріально-технічної бази, наявність підтвердження якого вимагається Замовником в тендерній документації, а саме: спецтранспорт, сміттєспалювальну піч (інсенераторний комплекс), обладнання для переробки люмінесцентних ламп.
Відповідно до п. 20 «Технологічні вимоги до провадження господарської діяльності» Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затверджені Постановою КМУ від 5 грудня 2023 р. № 1278:
«20. Суб’єкти господарювання для здійснення операцій з управління небезпечними відходами повинні мати матеріально-технічну базу (разом із документами, що дають можливість її ідентифікувати, та документами, що підтверджують право власності або оренди на зазначену матеріально-технічну базу), ситуативну карту-схему розташування виробничих площ об’єкта оброблення небезпечних відходів, а також окреме приміщення для розміщення персоналу, що обслуговує зазначені об’єкти.»
Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затверджені Постановою КМУ від 5 грудня 2023 р. № 1278 не визначають ОБОВ’ЯЗКОВУ наявність САМЕ такої матеріально-технічної бази та САМЕ з такими найменуваннями, як зазначено Замовником.
Враховуючи наведене, вимога встановлена Замовником щодо надання підтвердження наявності саме спецтранспорту, саме сміттєспалювальну піч (інсенераторний комплекс), саме обладнання для переробки люмінесцентних ламп не узгоджується з вимогами діючого заокнодавства.
По-друге, вимога встановлена Замовником щодо надання учасниками у складі пропозиції документального підтвердження наявності САМЕ спецтранспорту, САМЕ сміттєспалювальну піч (інсенераторний комплекс), САМЕ обладнання для переробки люмінесцентних ламп є дискримінаційним по відношенню до інших учасників, які здійснюють діяльнсіть з управління відходами, але використовують матеріально-технічну базу, яка має інше найменування.
Разом з цим, Скаржник має як доказ та надає на розгляд Комісії Наказ № 301 від 20.03.2024 з додатком до нього про видачу ТОВ «ОЛЕСТАС ЕКО» ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, який містить коди відходів відповідно до вимог тендерної документації та АКТ ПЕРЕВІРКИ № 50-24 відповідності матеріально-технічної бази здобувача ліцензії технологічним вимогам до здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, правилам технічної експлуатації установок та технологічним регламентам, який подавався Скаржником для отримання ліцензії.
Обладнання, зазначене в Акті № 50-24 та використовується Скаржником для надання послуг з управління відходами має іншу назву, аніж вимагається Замовником. Враховуючи наведене, участь в закупівлі зможуть лише ті учасники, які у складі пропозиції нададуть підтвердження наявності САМЕ спецтранспорту, САМЕ сміттєспалювальну піч (інсенераторний комплекс), САМЕ обладнання для переробки люмінесцентних ламп, що є дискримінаційним по відношенню до інших учасників закупівлі та Скаржника.
По-третє, Замовником встановлена вимога надання учасниками підтвердження наявності обладнання для переробки люмінесцентних ламп. В той самий час, тендерна документація не містить в переліку відходів такого виду відходів, як люмінесцентні лампи.
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція Скаржника може бути неправомірно відхилена замовником з наведених вище підстав. Вказані вимоги є необґрунтованим, незаконними і такими, що штучно звужують кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягають вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційні.
2. Додаток 1 до тендерної документації містить наступні вимоги:
«1.2. На підтвердження наявності обладнання та інших складових метеріально-технічної бази, зазначених учасником у довідці згідно вимог підпункту 1.1 пункту 1 цього додатка, учасник повинен надати у складі документів тендерної пропозиції копії документів, що підтверджують право власності та/або копії договорів оренди. Строк дії договору оренди має свідчити про можливість учасника забезпечити виконання зобов’язань за договором про закупівлю, у разі його укладання із замовником. На спецтранспорт учасник додатково надає копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів (їх кількість повинна відповідати кількості транспортних засобів, що будуть задіяні у наданні послуг). На обладнання для спалювання небезпечних відходів учасник надає технічний паспорт (температура спалювання в камері горіння не менше 11000 С). Учасник надає чинне свідоцтво (-а) про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки»
Дана вимога є дискримінаційною, необґрунтованою та незаконною, що обмежує участь Скаржника та інших потенційних учасників.
По-перше, Замовник зазначає, що учасник повинен надати у складі документів тендерної пропозиції копії документів, що підтверджують САМЕ право власності та/або копії САМЕ договорів оренди.
Тобто, Замовник фактично даною вимогою встановлює обмеження щодо можливості залучення учасниками субпідрядників. Дана вимога не передбачає залучення учасниками закупівлі субпідрядників для підтвердження відповідності кваліфікаційним вимогам.
Враховуючи наведене, у разі залучення іншими учасниками та Скаржником субпідрядних організацій для підтвердження відповідності такому кваліфікаційному критерію їх пропозиції можуть бути неправомірно відхилені Замовником з наведених вище підстав.
По-друге, встановлена Замовником вимога, а саме: «Строк дії договору оренди має свідчити про можливість учасника забезпечити виконання зобов’язань за договором про закупівлю, у разі його укладання із замовником.» не узгоджується з пунктом 6. Договору про надання послуг, який щодо зобов’язань сторін не містить інформації щодо договорів оренди та строків їх дії.
Замовник не довів та документально не підтвердив, яким чином строк дії договору може свідчити про можливість учасника забезпечити виконання зобов’язань за договором про закупівлю.
Крім цього, незрозумілим є те, що на підставі саме яких нормативно-правових актів та критеріїв Замовником буде визначатись конкретний строк, який, на думку Замовника, буде свідчити про можливість учасника забезпечити виконання зобов’язань за договором про закупівлю.
Замовник не встановлює в тендерній документації конкретного терміну дії договору оренди. Така «розмита» по своїй суті вимога надає можливість Замовнику широке «поле» для корупційних зловживань та дискримінації інших учасників закупівлі, окрім, можливо, одного вже наперед визначеного Замовником.
По-третє, Замовник зазначає, що учасник повинен надати у складі документів тендерної пропозиції копії документів, На обладнання для спалювання небезпечних відходів учасник надає технічний паспорт (температура спалювання в камері горіння не менше 1100 С).
Так, відповідно до ст.39 ЗУ «Про управління відходами»:
«3. У разі спалювання або сумісного спалювання небезпечних відходів із вмістом галогенізованих органічних речовин, виражених як хлор, що перевищує 1%, температура, необхідна для забезпечення відповідності частинам першій та другій цієї статті, становить принаймні 1100°C»
Закупівля не передбачає надання послуг із здійснення спалювання небезпечних відходів із вмістом галогенізованих органічних речовин, виражених як хлор, що перевищує 1%, САМЕ для спалювання яких законом встановлено вимогу щодо температури принаймні 1100°C.
Перелік відходів, зазначений у Додатку 3 до тендерної документації «Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі - технічні вимоги до предмета закупівлі», не містить небезпечних відходів із вмістом галогенізованих органічних речовин, виражених як хлор, що перевищує 1%.
Зазначена кваліфікаційна вимога не узгоджується з інформацією, зазначеною в технічній специфікації до тендерної документації.
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція Скаржника може бути неправомірно відхилена замовником з наведених вище підстав. Вказані вимоги є необґрунтованим, незаконними і такими, що штучно звужують кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягають вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційні.
3. Додаток 1 до тендерної документації містить наступні вимоги:
«3.1. Копія аналогічного за предметом закупівлі договору (не менше 1 (одного) договору) із усіма його невід’ємними додатками та копіями документів, що засвідчують його виконання (накладні/акти, тощо).
Під аналогічним за предметом закупівлі договором розуміється договір на виконання робіт/надання послуг у сфері поводження з відходами, укладеного та виконаного учасником у 2022 або 2023 або 2024 роках.»
Дана вимога є дискримінаційною, необґрунтованою та незаконною, що обмежує участь Скаржника та інших потенційних учасників.
Предметом даної закупівлі є: «90520000-8 Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами».
Скаржник має як доказ та надає аналогічний Договір про надання послуг №900-40 від 07 вересня 2021 року та документи щодо його повного виконання разом із листом-відгуком від 10.01.2022 року.
Предметом вказаного аналогічного договору є: «90520000-8 Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами», що повністю відповідає предмету закупівлі.
В той самий час, участь в закупівлі зможуть лише ті учасники, які у складі пропозиції нададуть договір на виконання робіт/надання послуг у сфері поводження з відходами, укладеного та виконаного учасником САМЕ у 2022 або 2023 або 2024 роках., що є дискримінаційним для інших учасників закупівлі та Скаржника.
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція Скаржника може бути неправомірно відхилена замовником з наведених вище підстав. Вказана вимога є необґрунтованою, незаконною і такою, що штучно звужує кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційна.
4. Додаток 1 до тендерної документації містить наступну вимогу:
Документи, які повинен подати учасник для підтвердження того, що він має працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід⃰:
Учасник повинен мати в штаті особу з вищою освітою екологічного напряму підготовки (магістр, спеціаліст).
Дана вимога є дискримінаційною, необґрунтованою та незаконною, що обмежує участь Скаржника та інших потенційних учасників.
Відповідно до ч.3 ст.16 ЗУ «Про публічні закупівлі»:
«Якщо для закупівлі робіт або послуг замовник встановлює кваліфікаційний критерій такий як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців.»
Замовник встановивши вимогу в тендерній документації в такій редакції: про наявність САМЕ у Учасника та САМЕ в штаті особу з вищою освітою екологічного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) порушив вимоги ст.16 ЗУ «Про публічні закупівлі» та, фактично, унеможливив залучення учасниками для підтвердження їх пропозиції такому кваліфікаційному критерію, інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців.
Додатково, чинним законодавством України не передбачено, що учасники повинні мати особу з вищою освітою екологічного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). САМЕ в штаті. Така особа може працювати у учасників на підставі: цивільно-правового договору, договору підряду тощо.
Вказана вимога є необґрунтованою, незаконною і такою, що штучно звужує кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційна.
5. Додаток 3 до тендерної документації містить наступні вимоги:
Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі - технічні вимоги до предмета закупівлі
Конкретна назва послуги Перелік відходів, які охоплює послуга
(зазначається код та вид відходів згідно Національного переліку відходів) Одиниця виміру Кількість (обсяг)
Послуги у сфері управління медичними відходами 18 01 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 01 03); D 10, D13, D15
18 01 03*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції; D 10, D13, D15
18 01 04 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, перев’язувальний матеріал, гіпсові пов’язки, простирадла, одноразовий одяг, підгузки тощо); D 10, D13, D15
18 02 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 02 02); D 10, D13, D15
18 02 02*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції; D 10, D13, D15
18 02 03 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції D 10, D13, D15 кг. 21333
Вимоги, зазначені Замовником в такій редакції є дискримінаційними, необґрунтованими та незаконними, що обмежують участь Скаржника та інших потенційних учасників, з наступних підстав:
По-перше, Замовник в таблиці Додатку 3 зазначає: «Перелік відходів, які охоплює послуга
(зазначається код та вид відходів згідно Національного переліку відходів)»
Таблиця Додатку 3 містить наступний перелік відходів, які охоплює послуга та зазначено наступні коди та види відходів згідно Національного переліку відходів:
18 01 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 01 03); D 10, D13, D15
18 01 03*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції; D 10, D13, D15
18 01 04 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, перев’язувальний матеріал, гіпсові пов’язки, простирадла, одноразовий одяг, підгузки тощо); D 10, D13, D15
18 02 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 02 02); D 10, D13, D15
18 02 02*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції; D 10, D13, D15
18 02 03 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції D 10, D13, D15
Відповідно до «Порядку класифікації відходів та Національного переліку відходів Національний перелік відходів», затвердженого Постановою КМУ від 20 жовтня 2023 р. № 1102:
«2) код відходів - позначення виду відходів, передбаченого Національним переліком відходів, що складається із шестизначного номера, до якого в разі позначення небезпечних відходів додається символ “*”; перші дві цифри коду визначають групу, до якої віднесено цей вид відходів, другі дві цифри коду - приналежність до підгрупи, до якої віднесено цей вид відходів, а останні дві цифри коду - вид відходів у межах підгрупи;
8. Коди відходів поділяються на:
1) коди без позначення символом “*” - ідентифікують відходи, що не є небезпечними;
2) коди, позначені символом “*” - ідентифікують небезпечні відходи;»
Національний перелік відходів містить наступну інформацію:
18 01 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 01 03);
18 01 03*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції;
18 01 04 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, перев’язувальний матеріал, гіпсові пов’язки, простирадла, одноразовий одяг, підгузки тощо);
18 02 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 02 02);
18 02 02*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції;
18 02 03 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції
Національний перелік відходів не містить інформацію зазначену Замовником, а саме:
18 01 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 01 03); D 10, D13, D15
18 01 03*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції; D 10, D13, D15
18 01 04 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, перев’язувальний матеріал, гіпсові пов’язки, простирадла, одноразовий одяг, підгузки тощо); D 10, D13, D15
18 02 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 02 02); D 10, D13, D15
18 02 02*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції; D 10, D13, D15
18 02 03 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції D 10, D13, D15
Найменування відходів, зазначені Замовником в тендерній документації не відповідають найменуванню таких відходів відповідно до Національного переліку відходів.
Національний перелік відходів, щодо відходів, що є предметом закупівлі та зазначені в таблиці Додатку 3 до тендерної документації, в найменуваннях відходів взагалі не містить таких комбінацій літер та цифр, які зазначає Замовник, а саме: «D10, D13, D15».
В такому випадку, участь в закупівлі зможуть лише ті учасники, у яких в дозвільних документах зазначені відходи, які в їх найменуваннях містять САМЕ таку комбінацію літер та цифр («D10, D13, D15».), як зазначає Замовник в Додатку 3 до тендерної документації, що є дискримінаційним по відношенню до інших учасників та Скаржника.
Враховуючи наведене, інформація зазначена Замовником в таблиці Додатку 3 до тендерної документації щодо «D10, D13, D15» для найменувань відходів не узгоджується з чинним законодавством та підлягає виключенню з умов тендерної документації.
По-друге, Замовником для шести різних кодів відходів (небезпечних та тих, що не є небезпечними) зазначено загальний обсяг – 21333 кг.
Відповідно до ст.23 ЗУ «Про публічні закупівлі»:
«3. Технічні специфікації можуть бути у формі переліку експлуатаційних або функціональних вимог, у тому числі екологічних характеристик, за умови, що такі вимоги є достатньо точними, щоб предмет закупівлі однозначно розумівся замовником і учасниками.»
Замовник в тендерній документації не навів чіткого та однозначно визначення кількості кг щодо кожного з шести кодів та найменувань відходів.
Замовником в тендерній документації разом із небезпечними відходами, які відповідно до «Порядку класифікації відходів та Національного переліку відходів Національний перелік відходів», затвердженого Постановою КМУ від 20 жовтня 2023 р. № 1102 мають коди, позначені символом “*”, також зазначені відходи, що не є небезпечними та мають коди без позначення символом “*”.
Враховуючи те, що Замовник в Додатку 3 до тендерної документації зазначив для усіх шести кодів відходів (небезпечних та тих, що не є небезпечними) узагальнену кількість – 21333 кг, очевидним є те, що Замовником здійснюється фактичне змішування небезпечних відходів та відходів, що не є небезпечними.
Відповідно до ст.29 ЗУ «Про управління відходами»:
«1. Утворювачам та власникам небезпечних відходів, суб’єктам господарювання у сфері управління відходами забороняється змішувати:
1) різні види небезпечних відходів або небезпечні відходи з відходами, що не є небезпечними;»
Враховуючи наведене, інформація зазначена Замовником в таблиці Додатку 3 в наявній редакції не узгоджується із ЗУ «Про управління відходами» щодо недопущення змішування небезпечні відходи з відходами, що не є небезпечними.
Додатково, щодо небезпечних відходів та відходів, що не є небезпечними, відповідно, можуть застосовуватись різні операції та шляхи управління, які мають різну собівартість. Наприклад, для небезпечних медичних відходів обов’язковою вимогою є їх спалювання, що потребує значних витрат на паливо та очищення газових викидів, в той самий час для відходів, що не є небезпечними здійснення операції зі спалювання не є обов’язковою, щодо них можуть здійснюватись інші операції з видалення або відновлення, які є менш вартісними.
В свою чергу, вимога зазначена Замовником є не точною, що унеможливлює здійснення іншими учасниками закупівлі та Скаржником чітких розрахунків вартості своїх тендерних пропозицій.
По-третє, Замовником в тендерній документації зазначені «дзеркальні» коди відходів (позначені символом «*» та без позначення символом «*»), а саме:
18 01 03*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції;
18 01 04 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, перев’язувальний матеріал, гіпсові пов’язки, простирадла, одноразовий одяг, підгузки тощо);
18 02 02*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції;
18 02 03 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції
Так, відповідно до «Порядку класифікації відходів та Національного переліку відходів Національний перелік відходів», затвердженого Постановою КМУ від 20 жовтня 2023 р. № 1102:
«8. Коди відходів поділяються на:
1) коди без позначення символом “*” - ідентифікують відходи, що не є небезпечними;
2) коди, позначені символом “*” - ідентифікують небезпечні відходи;»
13. Утворювач відходів або суб’єкт господарювання у сфері управління відходами в разі наявності дзеркальних кодів для тих відходів, які можуть бути класифіковані як за кодами небезпечних відходів, так і за кодами відходів, що не є небезпечними, залежно від наявності чи відсутності небезпечних речовин у них може:
1) прийняти рішення не проводити оцінювання небезпечних властивостей відходів і класифікувати відходи за кодом, який позначений символом “*”;
2) класифікувати відходи за кодом без позначення символом “*” ТІЛЬКИ за умови надання протоколів лабораторних досліджень, що засвідчують відсутність небезпечних властивостей.
21. Відбір проб і лабораторні дослідження визначення складу та властивостей відходів проводиться акредитованими лабораторіями та випробувальними підрозділами з урахуванням:
1) європейських стандартів, які встановлені як національні стандарти;
2) інших міжнародних стандартів, які встановлені як національні стандарти, якщо стандарти, зазначені в підпункті 1, не існують;
3) національних стандартів, якщо стандарти, зазначені в підпунктах 1 і 2 цього пункту, не існують;
4) методів дослідження, які схвалені уповноваженими установами для акредитації лабораторій або випробувальних підрозділів, якщо стандарти, зазначені у підпунктах 1-3 цього пункту, не існують;
5) належної лабораторної практики.»
Всупереч вимогам діючого законодавства (Порядку класифікації відходів) Замовником в тендерній документації зазначено відходи (класифіковані ним без позначення символом “*”) без надання жодного документального підтвердження та протоколів лабораторних досліджень, що засвідчують відсутність небезпечних властивостей у таких відходах:
18 01 04 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, перев’язувальний матеріал, гіпсові пов’язки, простирадла, одноразовий одяг, підгузки тощо);
18 02 03 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції
Враховуючи наведене, тендерна документація в цій частині не відповідає вимогам діючого законодавства.
По-четверте, відповідно до Наказу МОЗ №325 «Про затвердження Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами»:
I. Категорії відходів
Медичні відходи поділяються на такі категорії:
категорія А - побутові відходи (безпечні відходи);
категорія В - епідемічно (інфекційно) небезпечні відходи;
категорія С - токсикологічно небезпечні відходи;
категорія D - радіологічно небезпечні відходи.
Замовником в тендерній документації зазначені відходи, що не є небезпечними (без позначенням спеціальним символом «*»):
18 01 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 01 03);
18 01 04 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, перев’язувальний матеріал, гіпсові пов’язки, простирадла, одноразовий одяг, підгузки тощо);
18 02 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 02 02);
18 02 03 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції
– такі відходи відносяться до категорії А - побутові відходи (безпечні відходи) відповідно до Наказу МОЗ №325 «Про затвердження Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами».
Щодо таких відходів, після визначення їх кількості, Замовнику доцільніше провести окрему закупівлю за кодом - Послуги з поводження з побутовими відходами (код ДК 021:2015: 90510000-5 Утилізація сміття та поводження зі сміттям).
Замовник не обгрунтував та документально не підтвердив встановлення вищевказаних вимог тендерної ддокументації
Вказані вище вимоги є необґрунтованими, такими, що не відповідають діючому законодавству незаконною і такою, що штучно звужують кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційні.
6. Додаток 3 та Додаток 6 до тендерної документації містять наступні вимоги:
«1.3. Копія Дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, що містить щодо відходів, які є предметом закупівлі: коди та назви (види) відходів відповідно до Національного переліку відходів; найменування та коди операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до технічної специфікації предмету закупівлі та Закону України «Про управління відходами»,
або
копія іншого документу, що має правовий статус вказаного дозволу, який буде дійсним на весь період надання послуг з предмету закупівлі. «
Так, Додаток 3 до тендерної документації містить наступну інформацію:
Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі - технічні вимоги до предмета закупівлі
Конкретна назва послуги Перелік відходів, які охоплює послуга
(зазначається код та вид відходів згідно Національного переліку відходів) Одиниця виміру Кількість (обсяг)
Послуги у сфері управління медичними відходами 18 01 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 01 03); D 10, D13, D15
18 01 03*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції; D 10, D13, D15
18 01 04 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, перев’язувальний матеріал, гіпсові пов’язки, простирадла, одноразовий одяг, підгузки тощо); D 10, D13, D15
18 02 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 02 02); D 10, D13, D15
18 02 02*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції; D 10, D13, D15
18 02 03 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції D 10, D13, D15 кг. 21333
Технічна специфікація не містить інформації, підтвердження якої вимагає Замовник, а саме:
«найменування та коди операцій з управління (відновлення та/або видалення)»
Натомість, технічна специфікація містить інформацію (комбінацію літер та цифр D 10, D13, D15) схожих на операції з видалення, які зазначені в ЗУ «Про управління відходами».
Предметом цієї процедури закупівлі Замовником визначено «90520000-8 Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами.
Водночас, пунктом 3 частини 1 статті 1 ЗУ «Про управління відходами» наведено визначення, згідно якого видалення відходів - операція, що не є відновленням відходів, навіть якщо одним із наслідків такої операції є використання речовин або енергії, також пунктом 22 визначено, що операції з управління відходами - збирання, перевезення, відновлення та видалення відходів.
Також доцільно зауважити, що статтею 44 Закону України «Про управління відходами» визначено, що господарська діяльність з управління небезпечними відходами здійснюється суб’єктами господарювання на підставі ліцензії, що видається в порядку, встановленому Законом України "Про ліцензування видів господарської діяльності", з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та відповідно до ліцензійних умов здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами.
Також, статтями 16 та 17 ЗУ «Про управління відходами» визначено права та обов’язки утворювачів відходів, крім утворювачів відходів домогосподарств, та права та обов’язки суб’єктів господарювання у сфері управління відходами.
Отже, утворювачі відходів, крім утворювачів відходів домогосподарств, зобов’язані:
1) запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів;
2) класифікувати свої відходи відповідно до Національного переліку відходів та Порядку класифікації відходів;
3) обробляти відходи самостійно, за наявності дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, або передавати їх для оброблення суб’єктам господарювання у сфері управління відходами, які мають такий дозвіл;
4) у разі утворення побутових відходів укладати договір про надання послуги з управління побутовими відходами з виконавцем відповідної послуги та вносити плату за надання такої послуги відповідно до встановлених тарифів;
5) не допускати змішування відходів, що можуть бути відновлені, з відходами, що не можуть бути відновлені;
6) вести облік відходів, що утворилися в результаті їхньої діяльності, та подавати відповідну звітність;
7) розробляти та виконувати плани управління відходами підприємств, установ та організацій у встановленому порядку;
8) забезпечувати утримання в належному санітарному і технічному стані місць утворення та зберігання відходів, а також забезпечувати дотримання встановлених правил техніки безпеки та пожежної безпеки у таких місцях;
9) надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування інформацію про відходи та пов’язану з ними діяльність;
10) призначати відповідальних осіб у сфері управління відходами;
11) відшкодовувати шкоду, заподіяну здоров’ю та майну громадян України, навколишньому природному середовищу, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил управління відходами, відповідно до закону;
12) подавати декларацію про відходи, якщо діяльність такого утворювача відходів призводить до утворення небезпечних відходів або річний обсяг утворення відходів, що не є небезпечними, перевищує 50 тонн.
В той же час суб’єкти господарювання у сфері управління відходами зобов’язані:
1) дотримуватися вимог щодо збирання, перевезення та оброблення відходів, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами;
2) не допускати змішування відходів, що можуть бути відновлені, з відходами, що не можуть бути відновлені;
3) вести облік відходів, що утворилися у результаті їхньої діяльності чи були отримані від інших суб’єктів господарювання, облік операцій з управління відходами та подавати звітність відповідно до закону;
4) класифікувати свої відходи відповідно до Національного переліку відходів та Порядку класифікації відходів;
5) забезпечувати здійснення операцій з оброблення відходів на об’єктах оброблення відходів;
6) забезпечувати утримання в належному санітарному і технічному стані об’єктів оброблення відходів, забезпечувати дотримання правил техніки безпеки та пожежної безпеки на них;
7) надавати місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, уповноваженим органам виконавчої влади у сфері управління відходами інформацію про відходи та пов’язану з ними діяльність;
8) відшкодовувати шкоду, заподіяну здоров’ю та майну громадян України, навколишньому природному середовищу, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил управління відходами, відповідно до закону;
9) мати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів;
10) мати ліцензію на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами та/або письмову згоду (повідомлення) на транскордонне перевезення небезпечних відходів чи висновок на транскордонне перевезення відходів відповідно до закону;
11) забезпечувати професійну підготовку, підвищення кваліфікації та проведення атестації фахівців у сфері управління відходами;
12) призначати відповідальних осіб у сфері управління відходами;
13) виконувати інші обов’язки, передбачені законом.
Отже, із аналізу вищевказаних норм законодавства висновується, що саме на суб’єкта господарювання у сфері управління відходами покладається обов’язок забезпечувати здійснення операцій з оброблення відходів на об’єктах оброблення відходів згідно їх переліку та особливостей в залежності від виду (коду) відходів, на які такий суб’єкт має дозвільні документи, а не на утворювачів відходів.
Ба більше, частиною 4 статті 23 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що технічні специфікації не повинні містити посилання на конкретні марку чи виробника або на конкретний процес, що характеризує продукт чи послугу певного суб’єкта господарювання, чи на торгові марки, патенти, типи або конкретне місце походження чи спосіб виробництва. У разі якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим та містити вираз "або еквівалент".
Тобто, Замовником у технічній специфікації до операцій D10, D13, D15 повинен мітитись вираз "або еквівалент"
Додатково, щодо безпечних відходів (відходів, що не є небезпечними), які зазначені в технічній специфікації, законодавством не встановлено обов’язкове здійснення САМЕ операцій з видалення САМЕ D10, D13, D15.
Обов’язковому спалюванню D10 підлягають лише небезпечні медичні відходи:
18 01 03*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції
18 02 02*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції
А здійснення операції D13 щодо відходів:
18 01 03*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції
18 02 02*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції
НЕ ДОПУСКАЄТЬСЯ.
В той самий час, щодо безпечних медичних (відходів, що не є небезпечними) відходів діючим законодавством, у тому числі Наказом МОЗ №325 та ЗУ «Про управління відходами» законодавством не встановлено обов’язку здійснення ВИКЛЮЧНО операцій з видалення таких як: D10, D13, D15.
Скаржник для надання послуг відповідно до предмета закупівлі планує залучити субпідрядника, який має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів безпечних відходів, що не є небезпечними за наступними операціями R13, R12.
Враховуючи наведене, участь в закупівлі зможуть лише ті учасники, які у складі пропозиції нададуть копію Дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, що містить щодо відходів, які є предметом закупівлі: коди та назви (види) відходів відповідно до Національного переліку відходів; найменування та коди операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до технічної специфікації предмету закупівлі та Закону України «Про управління відходами», а САМЕ: D10, D13, D15.
або
копія іншого документу, що має правовий статус вказаного дозволу, який буде дійсним на весь період надання послуг з предмету закупівлі.
Замовник не обгрунтував та документально не підтвердив необхідність встановлення такої вимоги в тендерній документації.
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція Скаржника може бути неправомірно відхилена з наведених вище підстав.
Вказана вище вимога є необґрунтованою, такою, що не відповідає діючому законодавству незаконною і такою, що штучно звужує кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційну.
7. Додаток 3 та Додаток 6 до тендерної документації містять наступну вимогу:
«При цьому, перелік кодів й назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також перелік найменувань і кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходів відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі і зазначені у Дозволі на здійснення операцій з оброблення відходів, повинні відповідати переліку кодів і назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також переліку найменувань і кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходів відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі, зазначеним у копії наказу про видачу ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, або Реєстрі ліцензій на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, розміщеному на офіційному веб-сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України за посиланням https://mepr.gov.ua/biznesu/dozvoly-ta-litsenziyi/»
Закон України «Про управління відходами», Постанова КМУ від 5 грудня 2023 р. № 1278 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами» не містять норм, зазначених Замовником у тендерній документації, згідно яких перелік кодів й назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також перелік найменувань і кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходів відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі і зазначені у Дозволі на здійснення операцій з оброблення відходів, повинні відповідати переліку кодів і назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також переліку найменувань і кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходів відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі, зазначеним у копії наказу про видачу ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, або Реєстрі ліцензій на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, розміщеному на офіційному веб-сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України за посиланням https://mepr.gov.ua/biznesu/dozvoly-ta-litsenziyi/»
Скаржник має як доказ та надає на розгляд комісії Наказ № 301 від 20.03.2024 з додатком до нього про видачу ТОВ «ОЛЕСТАС ЕКО» ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів № 2666/24 від 21.05.2024.
Так, дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів № 2666/24 від 21.05.2024 містить більшу кількість кодів й назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також перелік найменувань і кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходів відповідно до Закону України «Про управління відходами» аніж Наказ № 301 від 20.03.2024 з додатком до нього про видачу ТОВ «ОЛЕСТАС ЕКО» ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами.
Замовник не обгрунтував та документально не підтвердив необхідність встановлення такої вимоги в тендерній документації.
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція Скаржника може бути неправомірно відхилена з наведених вище підстав.
Вказана вище вимога є необґрунтованою, такою, що не відповідає діючому законодавству, незаконною і такою, що штучно звужує кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційну.
8. Додаток 3 та Додаток 6 до тендерної документації містять наступні вимоги:
«Копія діючого на момент подачі пропозиції сертифікату ISO 9001-2015 «Системи управління якістю. Вимоги» (ISO 9001-2015 IDT) з відповідним щорічним підтвердженням (якщо воно передбачено).
Копія діючого на момент подачі пропозиції сертифікату відповідності Учасника системи екологічного управління (ISO 14001:2015 IDT), «Система екологічного управління. Вимоги та настанови щодо застосування».
Копія діючого на момент подачі пропозиції сертифікату відповідності Учасника ISO 45001:2018 «Системи менеджменту охорони здоров’я та безпеки праці».»
Вказана вимога є необґрунтованою, незаконною і такою, що штучно звужує кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційна з наступних підстав.
Скаржник для підтвердження відповідності його діяльності вимогам системи управління якістю ISO 9001:2015 має відповідний документ, виданий уповноваженим органом з сертифікації та містить наступну інформацію:
«ТОВ «ОЛЕСТАС ЕКО»
Юридична адреса: 18000, Черкаська обл., м. Черкаси, бул-р Т. Г. Шевченка, 190;
Адреса провадження діяльності: 18001, Черкаська обл., м. Черкаси, проїзд Енергобудiвельникiв,4
Ідентифікаційний код: 38469527
Згідно з чинними в Україні нормативними документами відповідає вимогам:
ДСТУ EN ISO 9001:2018 (EN ISO 9001:2015, IDT, ISO 9001:2015, IDT)
«Системи управління якістю. Вимоги»
Водночас, участь в закупівлі зможуть лише ті учасники, які нададуть у складі пропозиції документ саме з назвою: «сертифікат ISO 9001-2015 «Системи управління якістю. Вимоги» (ISO 9001-2015 IDT) з відповідним щорічним підтвердженням (якщо воно передбачено)»
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція Скаржника може бути неправомірно відхилена замовником з наведених вище підстав. Вказана вимога є необґрунтованою, незаконною і такою, що штучно звужує кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційна.
Скаржник для підтвердження відповідності його діяльності вимогам системи екологічного управління ISO 14001:2015 IDT має відповідний документ, виданий уповноваженим органом з сертифікації та містить наступну інформацію:
«ТОВ «ОЛЕСТАС ЕКО»
Юридична адреса: 18000, Черкаська обл., м. Черкаси, бул-р Т. Г. Шевченка, 190;
Адреса провадження діяльності: 18001, Черкаська обл., м. Черкаси, проiїд Енергобудiвельникiв,4
Ідентифікаційний код: 38469527
Згідно з чинними в Україні нормативними документами відповідає вимогам:
ДСТУ ISO 14001:2015 IDT (ISO 14001:2015, IDT)
««Система екологічного управління. Вимоги та настанови щодо застосування»»
Водночас, участь в закупівлі зможуть лише ті учасники, які нададуть у складі пропозиції документ саме з назвою: «сертифікату відповідності Учасника системи екологічного управління ISO 14001:2015 IDT), «Система екологічного управління. Вимоги та настанови щодо застосування»
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція Скаржника може бути неправомірно відхилена замовником з наведених вище підстав. Вказана вимога є необґрунтованою, незаконною і такою, що штучно звужує кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційна.
Скаржник для підтвердження відповідності його діяльності вимогам системи ISO 45001:2018 має відповідний документ, виданий уповноваженим органом з сертифікації та містить наступну інформацію:
«ТОВ «ОЛЕСТАС ЕКО»
Юридична адреса: 18000, Черкаська обл., м. Черкаси, бул-р Т. Г. Шевченка, 190;
Адреса провадження діяльності: 18001, Черкаська обл., м. Черкаси, проiїд Енергобудiвельникiв,4
Ідентифікаційний код: 38469527
Згідно з чинними в Україні нормативними документами відповідає вимогам:
ДСТУ ISO 45001:2019 (ISO 45001:2018, IDT)
«Системи управління охороною здоров'я та безпеки працi. Вимоги та настанови щодо застосування»»
Водночас, участь в закупівлі зможуть лише ті учасники, які нададуть у складі пропозиції документ саме з назвою: «Копія діючого на момент подачі пропозиції сертифікату відповідності Учасника ISO 45001:2018 «Системи менеджменту охорони здоров’я та безпеки праці»
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція Скаржника може бути неправомірно відхилена замовником з наведених вище підстав. Вказана вимога є необґрунтованою, незаконною і такою, що штучно звужує кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційна.
9. Додаток 3 та Додаток 6 до тендерної документації містять наступні вимоги:
«Довідка про інформацію щодо щозмінних (передрейсових та/або післярейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів (згідно Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України) перевізника небезпечних медичних відходів/виконавця послуг.
Копія чинного договору, укладеного із суб’єктом господарювання, який здійснює господарську діяльність з медичної практики (ФОП, лікарня, медична установа, тощо), за яким Учаснику надаються послуги з проведення щозмінних передрейсових та післярейсових медичних оглядів водіїв транспортних засобів Учасника (згідно Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України), та копія ліцензії або копія наказу про видачу ліцензії суб’єкту господарювання на здійснення господарської діяльність з медичної практики.»
Відповідно до Документації предметом даної закупівлі є: "ДК 021:2015: 90520000-8 Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами (Управління небезпечними відходами)".
Предметом закупівлі не передбачено надання учасниками послуг з провадження діяльності з медичної практики.
Відповідно до п.2.3. Розділу ІІ наказу №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів за результатом попереднього (періодичного) медичного огляду медична комісія видає Медичну довідку.
Наказ №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів не регламентує та не встановлює обов'язку підприємству мати на підприємстві таке документальне підтвердження як:
наказ про видачу ліцензії/ліцензія тощо, що надане суб'єкту господарювання (ФОП, лікарня тощо) на провадження господарської діяльності з медичної практики, яке відповідає чинному законодавству;
договір, укладений із з суб'єктом господарювання який здійснює господарську діяльність з медичної практики (ФОП, лікарня, медична установа, тощо) предметом якого є надання послуг з проведення щозмінних передрейсових та післярейсових медичних оглядів водіїв транспортних засобів (згідно Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом наказу №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України).
Тому, зазначене Замовником документальне підтвердження інформації щодо щозмінних (перед рейсових та/або після рейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів складене всупереч вимогам наказу №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів.
Скаржник має як доказ та надає Наказ МОЗ України №1602 від 06.09.2022 року та Наказ МОЗ України та МВС України від 31.01.2013 року №65/80.
Відповідно до п.2.3. Розділу ІІ наказу №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів за результатом попереднього (періодичного) медичного огляду медична комісія видає Медичну довідку.
Крім цього, чинним законодавством, зокрема, ЗУ "Про управління відходами", Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 №1278 (які надаються в якості доказів) також не передбачена обов'язкова наявність вищезазначених документів, які вимагає Замовник.
Разом з цим, даними Ліцензійними умовами встановлений вичерпний перелік документів, який повинен бути наявний в суб'єктів господарювання, які провадять господарську діяльність з управління небезпечними відходами.
Скаржник має як доказ та надає на розгляд Комісії Наказ з додатком про видачу ТОВ "ОЛЕСТАС ЕКО" ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, який виданий і за відсутності вищезазначених документів, які вимагає Замовник.
Більше того, вищезазначені документи, які вимагаються Замовником передбачені для суб'єктів господарювання, які провадять медичну практику. Скаржник не є таким суб'єктом. Крім цього, чинним законодавством, зокрема, ЗУ "Про управління відходами", Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 № 1278 також не передбачено, що суб'єкти господарювання, які провадять господарську діяльність з управління небезпечними відходами повинні провадити також і медичну практику.
Зазначена вимога є дискримінаційною по відношенню до Скаржника та створює обмеження конкуренції серед учасників.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
10. Додаток 3 та Додаток6 до тендерної документації містять наступну вимогу:
«Учасник надає у складі пропозиції:
копію висновку з оцінки впливу на довкілля, який підтверджує допустимість провадження Учасником планової діяльності здійснення господарської діяльності з управління відходами, містить щодо відходів що є предметом закупівлі: коди та назви (види) відходів згідно Національного переліку відходів; коди операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами»
або
копію висновку державної екологічної експертизи, яким підтверджено, що оцінена діяльність відповідає вимогам Закону України «Про управління відходами» (а саме: код відходів, операції з управління відходами та інше)
При цьому, перелік кодів й назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також перелік кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі і зазначені у Висновку з оцінки впливу на довкілля (Висновку державної екологічної експертизи), повинні відповідати переліку кодів і назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також переліку кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі, зазначеним у Наказі про видачу ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, або Реєстрі ліцензій на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, розміщеному на офіційному веб-сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України за посиланням https://mepr.gov.ua/biznesu/dozvoly-ta-litsenziyi/, та Дозволі на здійснення операцій з оброблення відходів (у випадку його отримання Учасником).
Дана вимога є дискримінаційною, необґрунтованою та незаконною, що обмежує участь Скаржника та інших потенційних учасників.
Відповідно до Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" висновки державної екологічної експертизи, одержані до введення в дію цього Закону, зберігають чинність та мають статус висновку з оцінки впливу на довкілля.
Даний Закон введено в дію 18.12.2017 року. Скаржнику, зокрема, було видано висновки державної екологічної експертизи щодо матеріалів оцінки впливу на навколишнє середовище від 09.10.2013 №17/032 та №8 від 13.12.2017. (додаються в якості доказів), які було надано Скаржником разом з документами для отримання ліцензії.
Постановою Кабінету Міністрів від 05.12.2023 №1278 затверджено ЛІЦЕНЗІЙНІ УМОВИ провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами. Тобто законодавством визначено, що під час проходження процедури ліцензійної перевірки на отримання/розширення ліцензії органу ліцензування Ліцензіат надає Висновок з оцінки впливу на довкілля у випадках, визначених Законом України "Про оцінку впливу на довкілля".
Відповідно до п.4 Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.06.2015 р. № 325 провадження господарської діяльності з оброблення, знешкодження, утилізації і видалення небезпечних медичних відходів проводиться закладами або іншими суб'єктами господарювання, які отримали ліцензію, відповідно до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними 3 відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року № 446 (далі Ліцензія)".
Відповідно до ч.3 ст. 27 Закону України "Про управління відходами" суб'єкт господарювання у сфері управління відходами для провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами зобов'язаний мати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів та ліцензію на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами.
Тобто, діючими нормативними документами, які регламентують діяльність у сфері управління медичними відходами не передбачено надання документу з назвою:
" копію висновку з оцінки впливу на довкілля, який підтверджує допустимість провадження Учасником планової діяльності здійснення господарської діяльності з управління відходами, містить щодо відходів що є предметом закупівлі: коди та назви (види) відходів згідно Національного переліку відходів; коди операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами»
або
копію висновку державної екологічної експертизи, яким підтверджено, що оцінена діяльність відповідає вимогам Закону України «Про управління відходами» (а саме: код відходів, операції з управління відходами та інше)
При цьому, перелік кодів й назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також перелік кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі і зазначені у Висновку з оцінки впливу на довкілля (Висновку державної екологічної експертизи), повинні відповідати переліку кодів і назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також переліку кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі, зазначеним у Наказі про видачу ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, або Реєстрі ліцензій на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, розміщеному на офіційному веб-сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України за посиланням https://mepr.gov.ua/biznesu/dozvoly-ta-litsenziyi/, та Дозволі на здійснення операцій з оброблення відходів (у випадку його отримання Учасником).».
Додатково необгрунтованною, незаконною та абсурдною є вимога, встановлена Замовником щодо надання копію висновку державної екологічної експертизи, яким підтверджено, що оцінена діяльність відповідає вимогам Закону України «Про управління відходами» (а саме: код відходів, операції з управління відходами та інше).
Так, ЗУ «Про екологічну експертизу», який визначав порядок видачі висновків державної екологічної експертизи, які, в свою чергу, відповідно до ч.3 ст.17 ЗУ «Про оцінку впливу на довкілля»,зберігають чинність та мають статус висновку з оцінки впливу на довкілля, втратив чинність 18.12.2017. В той самий час, ЗУ «Про управління відходами», набрав чинності 09.07.2023.
Разом з цим, Скаржник має як доказ та надає на розгляд Комісії Наказ № 301 від 20.03.2024 з додатком до нього про видачу ТОВ "ОЛЕСТАС ЕКО" ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, яка містить коди та види відходів відповідно до тендерної документації та предмета закупівлі.
Видачею ліцензії Скаржнику орган ліцензування підтвердив відповідність діяльності Скаржника ліцензійним умовам провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, у тому числі наявність документів дозвільного характеру, зокрема: Висновку з оцінки впливу на довкілля, підтверджує допустимість провадження планової діяльності здійснення господарської діяльності з управління відходами.
Враховуючи наведене, участь у закупівлі, зможуть прийняти участь лише ті учасники, які нададуть
" копію висновку з оцінки впливу на довкілля, який підтверджує допустимість провадження Учасником планової діяльності здійснення господарської діяльності з управління відходами, містить щодо відходів що є предметом закупівлі: коди та назви (види) відходів згідно Національного переліку відходів; коди операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами»
або
копію висновку державної екологічної експертизи, яким підтверджено, що оцінена діяльність відповідає вимогам Закону України «Про управління відходами» (а саме: код відходів, операції з управління відходами та інше)
При цьому, перелік кодів й назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також перелік кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі і зазначені у Висновку з оцінки впливу на довкілля (Висновку державної екологічної експертизи), повинні відповідати переліку кодів і назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також переліку кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі, зазначеним у Наказі про видачу ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, або Реєстрі ліцензій на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, розміщеному на офіційному веб-сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України за посиланням https://mepr.gov.ua/biznesu/dozvoly-ta-litsenziyi/, та Дозволі на здійснення операцій з оброблення відходів (у випадку його отримання Учасником
Зазначена вимога є дискримінаційною по відношенню до Скаржника та штучно звужує кількість потенційних учасників закупівлі.
Аналогічні висновки зокрема містяться в рішеннях АМКУ
№ 13271-р/пк-пз від 05.08.2024,
№ 15104-р/пк-пз від 10.09.2024,
№ 15989-р/пк-пз від 30.09.2024,
№20533 -р/пк-пз від 24.12.2024)
(надаються в якості доказів).
Замовник не обґрунтував та не підтвердив необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція Скаржника може бути неправомірно відхилена замовником з наведених вище підстав. Вказана вимога є необґрунтованою, незаконною і такою, що штучно звужує кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційна.
Додатково хочемо звернути увагу Комісії на те, що щодо закупівлі послуг (ідентифікатор UA-2025-01-17-001245-a) Замовником до сих пір не виконано Рішення АМКУ №4210-р/пк-пз від 18.03.2025 про скасування відміни процедури закупівлі. Натомість, всупереч діючому законодавству, принципам здійснення публічних закупівель та річному плану закупівель Замовника, КОМУНАЛЬНИМ НЕКОМЕРЦІЙНИМ ПІДПРИЄМСТВОВ "КИЇВСЬКА МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ №4" ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ) оголошується нова закупівля, яка, очевидно, містить дискримінаційні вимоги прописані під конкретного учасника.
Дії Замовника в частині встановлення у Тендерній документації наведених вище вимог порушують вимоги частини 4 статті 5 та частини 4 статті 22 Закону, якими передбачена недискримінація учасників, а також права та законні інтереси Скаржника, пов'язані з його участю у Процедурі закупівлі, та принципи недискримінації учасників, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, передбачені частиною 1 статті 5 Закону.
Вважаємо, що вищенаведені дії Замовника спрямовані на зменшення конкуренції серед учасників, а тому порушують статтю 5 Закону України «Про публічні закупівлі», якою встановлено, що основними принципами здійснення закупівель є відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, запобігання корупційним діям і зловживанням.
У зв’язку із вищевикладеним, керуючись статтею 18 Закону України «Про публічні закупівлі», з урахуванням особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених Постановою Кабміну від 12 жовтня 2022 р. № 1178, –
ПРОСИМО:
Зобов’язати Замовника, КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "КИЇВСЬКА МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ №4" ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ), внести зміни до умов тендерної документації по закупівлі 90520000-8 Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами, ідентифікатор закупівлі UA-2025-03-21-007002-a, відповідно до вимог, викладених у мотивувальній частині скарги.
Додатки:
1. Тендерна документація на закупівлю 90520000-8 Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами, ідентифікатор закупівлі UA-2025-03-21-007002-a
2. Наказ №301 від 20.03.2024 з додатком
3. Дозволи на здійснення операцій з оброблення відходів
4. Акт перевірки матеріально-технічної бази
5. Висновки експертизи
6. Сертифікати ISO
7. Аналогічний договір до відгуком
8. Рішення АМКУ №4210-р/пк-пз від 18.03.2025
9. рішення № 13271-р/пк-пз від 05.08.2024,
10. рішення № 15104-р/пк-пз від 10.09.2024,
11. рішення № 15989-р/пк-пз від 30.09.2024,
12. рішення №20533 -р/пк-пз від 24.12.2024
Директор
ТОВ «ОЛЕСТАС ЕКО» Чуприна О.О.
Постійно діючій адміністративній колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель
Адреса: вул. Митрополита Василя Липківського, 45 м. Київ 03035
Замовник, рішення якого оскаржуються: КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "КИЇВСЬКА МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ №4" ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ)
Код в ЄДРПОУ 30212155
Адреса: 03110, Україна, Київська область, Київ, вул. Солом'янська, 17
Скаржник: ТОВ "ОЛЕСТАС ЕКО"
Код в ЄДРПОУ 38469527
Юридична адреса 18000, м. Черкаси, б-р Шевченка, 190
Інформація про закупівлю: 90520000-8 Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами
Ідентифікатор закупівлі UA-2025-03-21-007002-a
Очікувана вартість закупівлі 2 783 245,00 Гривня (з ПДВ)
Скарга на дискримінаційні умови тендерної документації
(у порядку ст. 18 Закону України «Про публічні закупівлі» з урахуванням особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених Постановою Кабміну від 12 жовтня 2022 р. № 1178)
Через електронну систему публічних закупівель «ProZorro» 21.03.2025 о 13:05 Замовником КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "КИЇВСЬКА МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ №4" ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ) було оголошено процедуру закупівлі відкритих торгів з особливостями 90520000-8 Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами, ідентифікатор закупівлі UA-2025-03-21-007002-a.
Період уточнень триває з 21.03.2025 13:04 по 26.03.2025 00:00 кінцевий строк подання тендерних пропозицій визначений 29.03.2025 до 12:00 год.
Наявна редакція тендерної документації, оприлюднена Замовником КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "КИЇВСЬКА МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ №4" ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ) містить дискримінаційні, необґрунтовані та незаконні вимоги, що обмежують участь Скаржника та інших потенційних учасників.
У відповідності до ст.18 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) Скарги, що стосуються тендерної документації та/або прийнятих рішень, дії чи бездіяльності замовника, що відбулися до закінчення строку, установленого для подання тендерних пропозицій, можуть подаватися до органу оскарження з моменту оприлюднення оголошення про проведення торгів, але не пізніше ніж за чотири дні до дати, установленої для подання тендерних пропозицій.
Аналогічна норма містить п. 56 Особливостей, а саме скарги, що стосуються тендерної документації, можуть подаватися до органу оскарження з моменту оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів, але не пізніше ніж за три дні до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, установленого до внесення змін до тендерної документації.
Скаржник бажає скористатись вказаним правом з огляду на встановлення в тендерній документації дискримінаційних умов, які вбачає в наступному.
ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ
21.03.2025 о 13:05 Замовником КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "КИЇВСЬКА МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ №4" ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ) було оголошено процедуру закупівлі відкритих торгів з особливостями 90520000-8 Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами, ідентифікатор закупівлі UA-2025-03-21-007002-a.
Наявна редакція тендерної документації, оприлюднена Замовником КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "КИЇВСЬКА МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ №4" ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ) містить дискримінаційні, необґрунтовані та незаконні вимоги, що обмежують участь Скаржника та інших потенційних учасників.
1. Додаток 1 до тендерної документації містить наступні вимоги
Додаток 1
ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ, ЯКІ ВИМАГАЮТЬСЯ ДЛЯ ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВІДПОВІДНОСТІ ПРОПОЗИЦІЇ УЧАСНИКА КВАЛІФІКАЦІЙНИМ КРИТЕРІЯМ
1.Документи, які повинен подати учасник для підтвердження того, що він має необхідне обладнання, матеріально-технічну базу та технології ⃰:
1.1. Довідка про наявність обладнання та матеріально-технічної бази
№
п/п Найменування обладнання та інших складових матеріально-технічної бази⃰ Кількість Приналежність
(власне, орендується, тощо, найменування організації власника)
1 2 3 4
1.
2.
і т.д.
⃰ Суб’єкти господарювання для здійснення операцій у сфері поводження з відходами повинні мати матеріально-технічну базу, а саме: власні або орендовані виробничі площі, складські приміщення, спецтранспорт, сміттєспалювальну піч (інсенераторний комплекс), обладнання для переробки люмінесцентних ламп, ваги (засіб вимірювальної техніки), призначених для зважування кількості відходів
1.2. На підтвердження наявності обладнання та інших складових метеріально-технічної бази, зазначених учасником у довідці згідно вимог підпункту 1.1 пункту 1 цього додатка, учасник повинен надати у складі документів тендерної пропозиції копії документів, що підтверджують право власності та/або копії договорів оренди. Строк дії договору оренди має свідчити про можливість учасника забезпечити виконання зобов’язань за договором про закупівлю, у разі його укладання із замовником. На спецтранспорт учасник додатково надає копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів (їх кількість повинна відповідати кількості транспортних засобів, що будуть задіяні у наданні послуг). На обладнання для спалювання небезпечних відходів учасник надає технічний паспорт (температура спалювання в камері горіння не менше 11000 С). Учасник надає чинне свідоцтво (-а) про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки
Дана вимога є дискримінаційною, необґрунтованою та незаконною, що обмежує участь Скаржника та інших потенційних учасників.
Так, Замовником зазначено: « ⃰ Суб’єкти господарювання для здійснення операцій у сфері поводження з відходами повинні мати матеріально-технічну базу, а саме: власні або орендовані виробничі площі, складські приміщення, спецтранспорт, сміттєспалювальну піч (інсенераторний комплекс), обладнання для переробки люмінесцентних ламп, ваги (засіб вимірювальної техніки), призначених для зважування кількості відходів»
Тобто, Замовником в тендерній документації, всупереч діючому законодавству встановлюється визначений САМЕ ним, а не нормативними документами конкретний перелік матеріально-технічної бази, а саме: власні або орендовані виробничі площі, складські приміщення, спецтранспорт, сміттєспалювальну піч (інсенераторний комплекс), обладнання для переробки люмінесцентних ламп, ваги (засіб вимірювальної техніки), призначених для зважування кількості відходів».
По-перше, ліцензійні умови провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затверджені Постановою КМУ від 5 грудня 2023 р. № 1278 не містять наступного переліку матеріально-технічної бази, наявність підтвердження якого вимагається Замовником в тендерній документації, а саме: спецтранспорт, сміттєспалювальну піч (інсенераторний комплекс), обладнання для переробки люмінесцентних ламп.
Відповідно до п. 20 «Технологічні вимоги до провадження господарської діяльності» Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затверджені Постановою КМУ від 5 грудня 2023 р. № 1278:
«20. Суб’єкти господарювання для здійснення операцій з управління небезпечними відходами повинні мати матеріально-технічну базу (разом із документами, що дають можливість її ідентифікувати, та документами, що підтверджують право власності або оренди на зазначену матеріально-технічну базу), ситуативну карту-схему розташування виробничих площ об’єкта оброблення небезпечних відходів, а також окреме приміщення для розміщення персоналу, що обслуговує зазначені об’єкти.»
Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затверджені Постановою КМУ від 5 грудня 2023 р. № 1278 не визначають ОБОВ’ЯЗКОВУ наявність САМЕ такої матеріально-технічної бази та САМЕ з такими найменуваннями, як зазначено Замовником.
Враховуючи наведене, вимога встановлена Замовником щодо надання підтвердження наявності саме спецтранспорту, саме сміттєспалювальну піч (інсенераторний комплекс), саме обладнання для переробки люмінесцентних ламп не узгоджується з вимогами діючого заокнодавства.
По-друге, вимога встановлена Замовником щодо надання учасниками у складі пропозиції документального підтвердження наявності САМЕ спецтранспорту, САМЕ сміттєспалювальну піч (інсенераторний комплекс), САМЕ обладнання для переробки люмінесцентних ламп є дискримінаційним по відношенню до інших учасників, які здійснюють діяльнсіть з управління відходами, але використовують матеріально-технічну базу, яка має інше найменування.
Разом з цим, Скаржник має як доказ та надає на розгляд Комісії Наказ № 301 від 20.03.2024 з додатком до нього про видачу ТОВ «ОЛЕСТАС ЕКО» ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, який містить коди відходів відповідно до вимог тендерної документації та АКТ ПЕРЕВІРКИ № 50-24 відповідності матеріально-технічної бази здобувача ліцензії технологічним вимогам до здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, правилам технічної експлуатації установок та технологічним регламентам, який подавався Скаржником для отримання ліцензії.
Обладнання, зазначене в Акті № 50-24 та використовується Скаржником для надання послуг з управління відходами має іншу назву, аніж вимагається Замовником. Враховуючи наведене, участь в закупівлі зможуть лише ті учасники, які у складі пропозиції нададуть підтвердження наявності САМЕ спецтранспорту, САМЕ сміттєспалювальну піч (інсенераторний комплекс), САМЕ обладнання для переробки люмінесцентних ламп, що є дискримінаційним по відношенню до інших учасників закупівлі та Скаржника.
По-третє, Замовником встановлена вимога надання учасниками підтвердження наявності обладнання для переробки люмінесцентних ламп. В той самий час, тендерна документація не містить в переліку відходів такого виду відходів, як люмінесцентні лампи.
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція Скаржника може бути неправомірно відхилена замовником з наведених вище підстав. Вказані вимоги є необґрунтованим, незаконними і такими, що штучно звужують кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягають вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційні.
2. Додаток 1 до тендерної документації містить наступні вимоги:
«1.2. На підтвердження наявності обладнання та інших складових метеріально-технічної бази, зазначених учасником у довідці згідно вимог підпункту 1.1 пункту 1 цього додатка, учасник повинен надати у складі документів тендерної пропозиції копії документів, що підтверджують право власності та/або копії договорів оренди. Строк дії договору оренди має свідчити про можливість учасника забезпечити виконання зобов’язань за договором про закупівлю, у разі його укладання із замовником. На спецтранспорт учасник додатково надає копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів (їх кількість повинна відповідати кількості транспортних засобів, що будуть задіяні у наданні послуг). На обладнання для спалювання небезпечних відходів учасник надає технічний паспорт (температура спалювання в камері горіння не менше 11000 С). Учасник надає чинне свідоцтво (-а) про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки»
Дана вимога є дискримінаційною, необґрунтованою та незаконною, що обмежує участь Скаржника та інших потенційних учасників.
По-перше, Замовник зазначає, що учасник повинен надати у складі документів тендерної пропозиції копії документів, що підтверджують САМЕ право власності та/або копії САМЕ договорів оренди.
Тобто, Замовник фактично даною вимогою встановлює обмеження щодо можливості залучення учасниками субпідрядників. Дана вимога не передбачає залучення учасниками закупівлі субпідрядників для підтвердження відповідності кваліфікаційним вимогам.
Враховуючи наведене, у разі залучення іншими учасниками та Скаржником субпідрядних організацій для підтвердження відповідності такому кваліфікаційному критерію їх пропозиції можуть бути неправомірно відхилені Замовником з наведених вище підстав.
По-друге, встановлена Замовником вимога, а саме: «Строк дії договору оренди має свідчити про можливість учасника забезпечити виконання зобов’язань за договором про закупівлю, у разі його укладання із замовником.» не узгоджується з пунктом 6. Договору про надання послуг, який щодо зобов’язань сторін не містить інформації щодо договорів оренди та строків їх дії.
Замовник не довів та документально не підтвердив, яким чином строк дії договору може свідчити про можливість учасника забезпечити виконання зобов’язань за договором про закупівлю.
Крім цього, незрозумілим є те, що на підставі саме яких нормативно-правових актів та критеріїв Замовником буде визначатись конкретний строк, який, на думку Замовника, буде свідчити про можливість учасника забезпечити виконання зобов’язань за договором про закупівлю.
Замовник не встановлює в тендерній документації конкретного терміну дії договору оренди. Така «розмита» по своїй суті вимога надає можливість Замовнику широке «поле» для корупційних зловживань та дискримінації інших учасників закупівлі, окрім, можливо, одного вже наперед визначеного Замовником.
По-третє, Замовник зазначає, що учасник повинен надати у складі документів тендерної пропозиції копії документів, На обладнання для спалювання небезпечних відходів учасник надає технічний паспорт (температура спалювання в камері горіння не менше 1100 С).
Так, відповідно до ст.39 ЗУ «Про управління відходами»:
«3. У разі спалювання або сумісного спалювання небезпечних відходів із вмістом галогенізованих органічних речовин, виражених як хлор, що перевищує 1%, температура, необхідна для забезпечення відповідності частинам першій та другій цієї статті, становить принаймні 1100°C»
Закупівля не передбачає надання послуг із здійснення спалювання небезпечних відходів із вмістом галогенізованих органічних речовин, виражених як хлор, що перевищує 1%, САМЕ для спалювання яких законом встановлено вимогу щодо температури принаймні 1100°C.
Перелік відходів, зазначений у Додатку 3 до тендерної документації «Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі - технічні вимоги до предмета закупівлі», не містить небезпечних відходів із вмістом галогенізованих органічних речовин, виражених як хлор, що перевищує 1%.
Зазначена кваліфікаційна вимога не узгоджується з інформацією, зазначеною в технічній специфікації до тендерної документації.
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція Скаржника може бути неправомірно відхилена замовником з наведених вище підстав. Вказані вимоги є необґрунтованим, незаконними і такими, що штучно звужують кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягають вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційні.
3. Додаток 1 до тендерної документації містить наступні вимоги:
«3.1. Копія аналогічного за предметом закупівлі договору (не менше 1 (одного) договору) із усіма його невід’ємними додатками та копіями документів, що засвідчують його виконання (накладні/акти, тощо).
Під аналогічним за предметом закупівлі договором розуміється договір на виконання робіт/надання послуг у сфері поводження з відходами, укладеного та виконаного учасником у 2022 або 2023 або 2024 роках.»
Дана вимога є дискримінаційною, необґрунтованою та незаконною, що обмежує участь Скаржника та інших потенційних учасників.
Предметом даної закупівлі є: «90520000-8 Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами».
Скаржник має як доказ та надає аналогічний Договір про надання послуг №900-40 від 07 вересня 2021 року та документи щодо його повного виконання разом із листом-відгуком від 10.01.2022 року.
Предметом вказаного аналогічного договору є: «90520000-8 Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами», що повністю відповідає предмету закупівлі.
В той самий час, участь в закупівлі зможуть лише ті учасники, які у складі пропозиції нададуть договір на виконання робіт/надання послуг у сфері поводження з відходами, укладеного та виконаного учасником САМЕ у 2022 або 2023 або 2024 роках., що є дискримінаційним для інших учасників закупівлі та Скаржника.
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція Скаржника може бути неправомірно відхилена замовником з наведених вище підстав. Вказана вимога є необґрунтованою, незаконною і такою, що штучно звужує кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційна.
4. Додаток 1 до тендерної документації містить наступну вимогу:
Документи, які повинен подати учасник для підтвердження того, що він має працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід⃰:
Учасник повинен мати в штаті особу з вищою освітою екологічного напряму підготовки (магістр, спеціаліст).
Дана вимога є дискримінаційною, необґрунтованою та незаконною, що обмежує участь Скаржника та інших потенційних учасників.
Відповідно до ч.3 ст.16 ЗУ «Про публічні закупівлі»:
«Якщо для закупівлі робіт або послуг замовник встановлює кваліфікаційний критерій такий як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців.»
Замовник встановивши вимогу в тендерній документації в такій редакції: про наявність САМЕ у Учасника та САМЕ в штаті особу з вищою освітою екологічного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) порушив вимоги ст.16 ЗУ «Про публічні закупівлі» та, фактично, унеможливив залучення учасниками для підтвердження їх пропозиції такому кваліфікаційному критерію, інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців.
Додатково, чинним законодавством України не передбачено, що учасники повинні мати особу з вищою освітою екологічного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). САМЕ в штаті. Така особа може працювати у учасників на підставі: цивільно-правового договору, договору підряду тощо.
Вказана вимога є необґрунтованою, незаконною і такою, що штучно звужує кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційна.
5. Додаток 3 до тендерної документації містить наступні вимоги:
Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі - технічні вимоги до предмета закупівлі
Конкретна назва послуги Перелік відходів, які охоплює послуга
(зазначається код та вид відходів згідно Національного переліку відходів) Одиниця виміру Кількість (обсяг)
Послуги у сфері управління медичними відходами 18 01 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 01 03); D 10, D13, D15
18 01 03*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції; D 10, D13, D15
18 01 04 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, перев’язувальний матеріал, гіпсові пов’язки, простирадла, одноразовий одяг, підгузки тощо); D 10, D13, D15
18 02 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 02 02); D 10, D13, D15
18 02 02*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції; D 10, D13, D15
18 02 03 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції D 10, D13, D15 кг. 21333
Вимоги, зазначені Замовником в такій редакції є дискримінаційними, необґрунтованими та незаконними, що обмежують участь Скаржника та інших потенційних учасників, з наступних підстав:
По-перше, Замовник в таблиці Додатку 3 зазначає: «Перелік відходів, які охоплює послуга
(зазначається код та вид відходів згідно Національного переліку відходів)»
Таблиця Додатку 3 містить наступний перелік відходів, які охоплює послуга та зазначено наступні коди та види відходів згідно Національного переліку відходів:
18 01 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 01 03); D 10, D13, D15
18 01 03*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції; D 10, D13, D15
18 01 04 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, перев’язувальний матеріал, гіпсові пов’язки, простирадла, одноразовий одяг, підгузки тощо); D 10, D13, D15
18 02 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 02 02); D 10, D13, D15
18 02 02*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції; D 10, D13, D15
18 02 03 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції D 10, D13, D15
Відповідно до «Порядку класифікації відходів та Національного переліку відходів Національний перелік відходів», затвердженого Постановою КМУ від 20 жовтня 2023 р. № 1102:
«2) код відходів - позначення виду відходів, передбаченого Національним переліком відходів, що складається із шестизначного номера, до якого в разі позначення небезпечних відходів додається символ “*”; перші дві цифри коду визначають групу, до якої віднесено цей вид відходів, другі дві цифри коду - приналежність до підгрупи, до якої віднесено цей вид відходів, а останні дві цифри коду - вид відходів у межах підгрупи;
8. Коди відходів поділяються на:
1) коди без позначення символом “*” - ідентифікують відходи, що не є небезпечними;
2) коди, позначені символом “*” - ідентифікують небезпечні відходи;»
Національний перелік відходів містить наступну інформацію:
18 01 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 01 03);
18 01 03*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції;
18 01 04 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, перев’язувальний матеріал, гіпсові пов’язки, простирадла, одноразовий одяг, підгузки тощо);
18 02 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 02 02);
18 02 02*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції;
18 02 03 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції
Національний перелік відходів не містить інформацію зазначену Замовником, а саме:
18 01 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 01 03); D 10, D13, D15
18 01 03*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції; D 10, D13, D15
18 01 04 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, перев’язувальний матеріал, гіпсові пов’язки, простирадла, одноразовий одяг, підгузки тощо); D 10, D13, D15
18 02 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 02 02); D 10, D13, D15
18 02 02*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції; D 10, D13, D15
18 02 03 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції D 10, D13, D15
Найменування відходів, зазначені Замовником в тендерній документації не відповідають найменуванню таких відходів відповідно до Національного переліку відходів.
Національний перелік відходів, щодо відходів, що є предметом закупівлі та зазначені в таблиці Додатку 3 до тендерної документації, в найменуваннях відходів взагалі не містить таких комбінацій літер та цифр, які зазначає Замовник, а саме: «D10, D13, D15».
В такому випадку, участь в закупівлі зможуть лише ті учасники, у яких в дозвільних документах зазначені відходи, які в їх найменуваннях містять САМЕ таку комбінацію літер та цифр («D10, D13, D15».), як зазначає Замовник в Додатку 3 до тендерної документації, що є дискримінаційним по відношенню до інших учасників та Скаржника.
Враховуючи наведене, інформація зазначена Замовником в таблиці Додатку 3 до тендерної документації щодо «D10, D13, D15» для найменувань відходів не узгоджується з чинним законодавством та підлягає виключенню з умов тендерної документації.
По-друге, Замовником для шести різних кодів відходів (небезпечних та тих, що не є небезпечними) зазначено загальний обсяг – 21333 кг.
Відповідно до ст.23 ЗУ «Про публічні закупівлі»:
«3. Технічні специфікації можуть бути у формі переліку експлуатаційних або функціональних вимог, у тому числі екологічних характеристик, за умови, що такі вимоги є достатньо точними, щоб предмет закупівлі однозначно розумівся замовником і учасниками.»
Замовник в тендерній документації не навів чіткого та однозначно визначення кількості кг щодо кожного з шести кодів та найменувань відходів.
Замовником в тендерній документації разом із небезпечними відходами, які відповідно до «Порядку класифікації відходів та Національного переліку відходів Національний перелік відходів», затвердженого Постановою КМУ від 20 жовтня 2023 р. № 1102 мають коди, позначені символом “*”, також зазначені відходи, що не є небезпечними та мають коди без позначення символом “*”.
Враховуючи те, що Замовник в Додатку 3 до тендерної документації зазначив для усіх шести кодів відходів (небезпечних та тих, що не є небезпечними) узагальнену кількість – 21333 кг, очевидним є те, що Замовником здійснюється фактичне змішування небезпечних відходів та відходів, що не є небезпечними.
Відповідно до ст.29 ЗУ «Про управління відходами»:
«1. Утворювачам та власникам небезпечних відходів, суб’єктам господарювання у сфері управління відходами забороняється змішувати:
1) різні види небезпечних відходів або небезпечні відходи з відходами, що не є небезпечними;»
Враховуючи наведене, інформація зазначена Замовником в таблиці Додатку 3 в наявній редакції не узгоджується із ЗУ «Про управління відходами» щодо недопущення змішування небезпечні відходи з відходами, що не є небезпечними.
Додатково, щодо небезпечних відходів та відходів, що не є небезпечними, відповідно, можуть застосовуватись різні операції та шляхи управління, які мають різну собівартість. Наприклад, для небезпечних медичних відходів обов’язковою вимогою є їх спалювання, що потребує значних витрат на паливо та очищення газових викидів, в той самий час для відходів, що не є небезпечними здійснення операції зі спалювання не є обов’язковою, щодо них можуть здійснюватись інші операції з видалення або відновлення, які є менш вартісними.
В свою чергу, вимога зазначена Замовником є не точною, що унеможливлює здійснення іншими учасниками закупівлі та Скаржником чітких розрахунків вартості своїх тендерних пропозицій.
По-третє, Замовником в тендерній документації зазначені «дзеркальні» коди відходів (позначені символом «*» та без позначення символом «*»), а саме:
18 01 03*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції;
18 01 04 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, перев’язувальний матеріал, гіпсові пов’язки, простирадла, одноразовий одяг, підгузки тощо);
18 02 02*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції;
18 02 03 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції
Так, відповідно до «Порядку класифікації відходів та Національного переліку відходів Національний перелік відходів», затвердженого Постановою КМУ від 20 жовтня 2023 р. № 1102:
«8. Коди відходів поділяються на:
1) коди без позначення символом “*” - ідентифікують відходи, що не є небезпечними;
2) коди, позначені символом “*” - ідентифікують небезпечні відходи;»
13. Утворювач відходів або суб’єкт господарювання у сфері управління відходами в разі наявності дзеркальних кодів для тих відходів, які можуть бути класифіковані як за кодами небезпечних відходів, так і за кодами відходів, що не є небезпечними, залежно від наявності чи відсутності небезпечних речовин у них може:
1) прийняти рішення не проводити оцінювання небезпечних властивостей відходів і класифікувати відходи за кодом, який позначений символом “*”;
2) класифікувати відходи за кодом без позначення символом “*” ТІЛЬКИ за умови надання протоколів лабораторних досліджень, що засвідчують відсутність небезпечних властивостей.
21. Відбір проб і лабораторні дослідження визначення складу та властивостей відходів проводиться акредитованими лабораторіями та випробувальними підрозділами з урахуванням:
1) європейських стандартів, які встановлені як національні стандарти;
2) інших міжнародних стандартів, які встановлені як національні стандарти, якщо стандарти, зазначені в підпункті 1, не існують;
3) національних стандартів, якщо стандарти, зазначені в підпунктах 1 і 2 цього пункту, не існують;
4) методів дослідження, які схвалені уповноваженими установами для акредитації лабораторій або випробувальних підрозділів, якщо стандарти, зазначені у підпунктах 1-3 цього пункту, не існують;
5) належної лабораторної практики.»
Всупереч вимогам діючого законодавства (Порядку класифікації відходів) Замовником в тендерній документації зазначено відходи (класифіковані ним без позначення символом “*”) без надання жодного документального підтвердження та протоколів лабораторних досліджень, що засвідчують відсутність небезпечних властивостей у таких відходах:
18 01 04 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, перев’язувальний матеріал, гіпсові пов’язки, простирадла, одноразовий одяг, підгузки тощо);
18 02 03 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції
Враховуючи наведене, тендерна документація в цій частині не відповідає вимогам діючого законодавства.
По-четверте, відповідно до Наказу МОЗ №325 «Про затвердження Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами»:
I. Категорії відходів
Медичні відходи поділяються на такі категорії:
категорія А - побутові відходи (безпечні відходи);
категорія В - епідемічно (інфекційно) небезпечні відходи;
категорія С - токсикологічно небезпечні відходи;
категорія D - радіологічно небезпечні відходи.
Замовником в тендерній документації зазначені відходи, що не є небезпечними (без позначенням спеціальним символом «*»):
18 01 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 01 03);
18 01 04 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, перев’язувальний матеріал, гіпсові пов’язки, простирадла, одноразовий одяг, підгузки тощо);
18 02 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 02 02);
18 02 03 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції
– такі відходи відносяться до категорії А - побутові відходи (безпечні відходи) відповідно до Наказу МОЗ №325 «Про затвердження Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами».
Щодо таких відходів, після визначення їх кількості, Замовнику доцільніше провести окрему закупівлю за кодом - Послуги з поводження з побутовими відходами (код ДК 021:2015: 90510000-5 Утилізація сміття та поводження зі сміттям).
Замовник не обгрунтував та документально не підтвердив встановлення вищевказаних вимог тендерної ддокументації
Вказані вище вимоги є необґрунтованими, такими, що не відповідають діючому законодавству незаконною і такою, що штучно звужують кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційні.
6. Додаток 3 та Додаток 6 до тендерної документації містять наступні вимоги:
«1.3. Копія Дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, що містить щодо відходів, які є предметом закупівлі: коди та назви (види) відходів відповідно до Національного переліку відходів; найменування та коди операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до технічної специфікації предмету закупівлі та Закону України «Про управління відходами»,
або
копія іншого документу, що має правовий статус вказаного дозволу, який буде дійсним на весь період надання послуг з предмету закупівлі. «
Так, Додаток 3 до тендерної документації містить наступну інформацію:
Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі - технічні вимоги до предмета закупівлі
Конкретна назва послуги Перелік відходів, які охоплює послуга
(зазначається код та вид відходів згідно Національного переліку відходів) Одиниця виміру Кількість (обсяг)
Послуги у сфері управління медичними відходами 18 01 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 01 03); D 10, D13, D15
18 01 03*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції; D 10, D13, D15
18 01 04 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, перев’язувальний матеріал, гіпсові пов’язки, простирадла, одноразовий одяг, підгузки тощо); D 10, D13, D15
18 02 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 02 02); D 10, D13, D15
18 02 02*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції; D 10, D13, D15
18 02 03 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції D 10, D13, D15 кг. 21333
Технічна специфікація не містить інформації, підтвердження якої вимагає Замовник, а саме:
«найменування та коди операцій з управління (відновлення та/або видалення)»
Натомість, технічна специфікація містить інформацію (комбінацію літер та цифр D 10, D13, D15) схожих на операції з видалення, які зазначені в ЗУ «Про управління відходами».
Предметом цієї процедури закупівлі Замовником визначено «90520000-8 Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами.
Водночас, пунктом 3 частини 1 статті 1 ЗУ «Про управління відходами» наведено визначення, згідно якого видалення відходів - операція, що не є відновленням відходів, навіть якщо одним із наслідків такої операції є використання речовин або енергії, також пунктом 22 визначено, що операції з управління відходами - збирання, перевезення, відновлення та видалення відходів.
Також доцільно зауважити, що статтею 44 Закону України «Про управління відходами» визначено, що господарська діяльність з управління небезпечними відходами здійснюється суб’єктами господарювання на підставі ліцензії, що видається в порядку, встановленому Законом України "Про ліцензування видів господарської діяльності", з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та відповідно до ліцензійних умов здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами.
Також, статтями 16 та 17 ЗУ «Про управління відходами» визначено права та обов’язки утворювачів відходів, крім утворювачів відходів домогосподарств, та права та обов’язки суб’єктів господарювання у сфері управління відходами.
Отже, утворювачі відходів, крім утворювачів відходів домогосподарств, зобов’язані:
1) запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів;
2) класифікувати свої відходи відповідно до Національного переліку відходів та Порядку класифікації відходів;
3) обробляти відходи самостійно, за наявності дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, або передавати їх для оброблення суб’єктам господарювання у сфері управління відходами, які мають такий дозвіл;
4) у разі утворення побутових відходів укладати договір про надання послуги з управління побутовими відходами з виконавцем відповідної послуги та вносити плату за надання такої послуги відповідно до встановлених тарифів;
5) не допускати змішування відходів, що можуть бути відновлені, з відходами, що не можуть бути відновлені;
6) вести облік відходів, що утворилися в результаті їхньої діяльності, та подавати відповідну звітність;
7) розробляти та виконувати плани управління відходами підприємств, установ та організацій у встановленому порядку;
8) забезпечувати утримання в належному санітарному і технічному стані місць утворення та зберігання відходів, а також забезпечувати дотримання встановлених правил техніки безпеки та пожежної безпеки у таких місцях;
9) надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування інформацію про відходи та пов’язану з ними діяльність;
10) призначати відповідальних осіб у сфері управління відходами;
11) відшкодовувати шкоду, заподіяну здоров’ю та майну громадян України, навколишньому природному середовищу, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил управління відходами, відповідно до закону;
12) подавати декларацію про відходи, якщо діяльність такого утворювача відходів призводить до утворення небезпечних відходів або річний обсяг утворення відходів, що не є небезпечними, перевищує 50 тонн.
В той же час суб’єкти господарювання у сфері управління відходами зобов’язані:
1) дотримуватися вимог щодо збирання, перевезення та оброблення відходів, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами;
2) не допускати змішування відходів, що можуть бути відновлені, з відходами, що не можуть бути відновлені;
3) вести облік відходів, що утворилися у результаті їхньої діяльності чи були отримані від інших суб’єктів господарювання, облік операцій з управління відходами та подавати звітність відповідно до закону;
4) класифікувати свої відходи відповідно до Національного переліку відходів та Порядку класифікації відходів;
5) забезпечувати здійснення операцій з оброблення відходів на об’єктах оброблення відходів;
6) забезпечувати утримання в належному санітарному і технічному стані об’єктів оброблення відходів, забезпечувати дотримання правил техніки безпеки та пожежної безпеки на них;
7) надавати місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, уповноваженим органам виконавчої влади у сфері управління відходами інформацію про відходи та пов’язану з ними діяльність;
8) відшкодовувати шкоду, заподіяну здоров’ю та майну громадян України, навколишньому природному середовищу, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил управління відходами, відповідно до закону;
9) мати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів;
10) мати ліцензію на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами та/або письмову згоду (повідомлення) на транскордонне перевезення небезпечних відходів чи висновок на транскордонне перевезення відходів відповідно до закону;
11) забезпечувати професійну підготовку, підвищення кваліфікації та проведення атестації фахівців у сфері управління відходами;
12) призначати відповідальних осіб у сфері управління відходами;
13) виконувати інші обов’язки, передбачені законом.
Отже, із аналізу вищевказаних норм законодавства висновується, що саме на суб’єкта господарювання у сфері управління відходами покладається обов’язок забезпечувати здійснення операцій з оброблення відходів на об’єктах оброблення відходів згідно їх переліку та особливостей в залежності від виду (коду) відходів, на які такий суб’єкт має дозвільні документи, а не на утворювачів відходів.
Ба більше, частиною 4 статті 23 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що технічні специфікації не повинні містити посилання на конкретні марку чи виробника або на конкретний процес, що характеризує продукт чи послугу певного суб’єкта господарювання, чи на торгові марки, патенти, типи або конкретне місце походження чи спосіб виробництва. У разі якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим та містити вираз "або еквівалент".
Тобто, Замовником у технічній специфікації до операцій D10, D13, D15 повинен мітитись вираз "або еквівалент"
Додатково, щодо безпечних відходів (відходів, що не є небезпечними), які зазначені в технічній специфікації, законодавством не встановлено обов’язкове здійснення САМЕ операцій з видалення САМЕ D10, D13, D15.
Обов’язковому спалюванню D10 підлягають лише небезпечні медичні відходи:
18 01 03*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції
18 02 02*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції
А здійснення операції D13 щодо відходів:
18 01 03*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції
18 02 02*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції
НЕ ДОПУСКАЄТЬСЯ.
В той самий час, щодо безпечних медичних (відходів, що не є небезпечними) відходів діючим законодавством, у тому числі Наказом МОЗ №325 та ЗУ «Про управління відходами» законодавством не встановлено обов’язку здійснення ВИКЛЮЧНО операцій з видалення таких як: D10, D13, D15.
Скаржник для надання послуг відповідно до предмета закупівлі планує залучити субпідрядника, який має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів безпечних відходів, що не є небезпечними за наступними операціями R13, R12.
Враховуючи наведене, участь в закупівлі зможуть лише ті учасники, які у складі пропозиції нададуть копію Дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, що містить щодо відходів, які є предметом закупівлі: коди та назви (види) відходів відповідно до Національного переліку відходів; найменування та коди операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до технічної специфікації предмету закупівлі та Закону України «Про управління відходами», а САМЕ: D10, D13, D15.
або
копія іншого документу, що має правовий статус вказаного дозволу, який буде дійсним на весь період надання послуг з предмету закупівлі.
Замовник не обгрунтував та документально не підтвердив необхідність встановлення такої вимоги в тендерній документації.
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція Скаржника може бути неправомірно відхилена з наведених вище підстав.
Вказана вище вимога є необґрунтованою, такою, що не відповідає діючому законодавству незаконною і такою, що штучно звужує кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційну.
7. Додаток 3 та Додаток 6 до тендерної документації містять наступну вимогу:
«При цьому, перелік кодів й назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також перелік найменувань і кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходів відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі і зазначені у Дозволі на здійснення операцій з оброблення відходів, повинні відповідати переліку кодів і назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також переліку найменувань і кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходів відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі, зазначеним у копії наказу про видачу ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, або Реєстрі ліцензій на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, розміщеному на офіційному веб-сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України за посиланням https://mepr.gov.ua/biznesu/dozvoly-ta-litsenziyi/»
Закон України «Про управління відходами», Постанова КМУ від 5 грудня 2023 р. № 1278 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами» не містять норм, зазначених Замовником у тендерній документації, згідно яких перелік кодів й назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також перелік найменувань і кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходів відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі і зазначені у Дозволі на здійснення операцій з оброблення відходів, повинні відповідати переліку кодів і назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також переліку найменувань і кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходів відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі, зазначеним у копії наказу про видачу ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, або Реєстрі ліцензій на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, розміщеному на офіційному веб-сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України за посиланням https://mepr.gov.ua/biznesu/dozvoly-ta-litsenziyi/»
Скаржник має як доказ та надає на розгляд комісії Наказ № 301 від 20.03.2024 з додатком до нього про видачу ТОВ «ОЛЕСТАС ЕКО» ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів № 2666/24 від 21.05.2024.
Так, дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів № 2666/24 від 21.05.2024 містить більшу кількість кодів й назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також перелік найменувань і кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходів відповідно до Закону України «Про управління відходами» аніж Наказ № 301 від 20.03.2024 з додатком до нього про видачу ТОВ «ОЛЕСТАС ЕКО» ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами.
Замовник не обгрунтував та документально не підтвердив необхідність встановлення такої вимоги в тендерній документації.
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція Скаржника може бути неправомірно відхилена з наведених вище підстав.
Вказана вище вимога є необґрунтованою, такою, що не відповідає діючому законодавству, незаконною і такою, що штучно звужує кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційну.
8. Додаток 3 та Додаток 6 до тендерної документації містять наступні вимоги:
«Копія діючого на момент подачі пропозиції сертифікату ISO 9001-2015 «Системи управління якістю. Вимоги» (ISO 9001-2015 IDT) з відповідним щорічним підтвердженням (якщо воно передбачено).
Копія діючого на момент подачі пропозиції сертифікату відповідності Учасника системи екологічного управління (ISO 14001:2015 IDT), «Система екологічного управління. Вимоги та настанови щодо застосування».
Копія діючого на момент подачі пропозиції сертифікату відповідності Учасника ISO 45001:2018 «Системи менеджменту охорони здоров’я та безпеки праці».»
Вказана вимога є необґрунтованою, незаконною і такою, що штучно звужує кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційна з наступних підстав.
Скаржник для підтвердження відповідності його діяльності вимогам системи управління якістю ISO 9001:2015 має відповідний документ, виданий уповноваженим органом з сертифікації та містить наступну інформацію:
«ТОВ «ОЛЕСТАС ЕКО»
Юридична адреса: 18000, Черкаська обл., м. Черкаси, бул-р Т. Г. Шевченка, 190;
Адреса провадження діяльності: 18001, Черкаська обл., м. Черкаси, проїзд Енергобудiвельникiв,4
Ідентифікаційний код: 38469527
Згідно з чинними в Україні нормативними документами відповідає вимогам:
ДСТУ EN ISO 9001:2018 (EN ISO 9001:2015, IDT, ISO 9001:2015, IDT)
«Системи управління якістю. Вимоги»
Водночас, участь в закупівлі зможуть лише ті учасники, які нададуть у складі пропозиції документ саме з назвою: «сертифікат ISO 9001-2015 «Системи управління якістю. Вимоги» (ISO 9001-2015 IDT) з відповідним щорічним підтвердженням (якщо воно передбачено)»
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція Скаржника може бути неправомірно відхилена замовником з наведених вище підстав. Вказана вимога є необґрунтованою, незаконною і такою, що штучно звужує кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційна.
Скаржник для підтвердження відповідності його діяльності вимогам системи екологічного управління ISO 14001:2015 IDT має відповідний документ, виданий уповноваженим органом з сертифікації та містить наступну інформацію:
«ТОВ «ОЛЕСТАС ЕКО»
Юридична адреса: 18000, Черкаська обл., м. Черкаси, бул-р Т. Г. Шевченка, 190;
Адреса провадження діяльності: 18001, Черкаська обл., м. Черкаси, проiїд Енергобудiвельникiв,4
Ідентифікаційний код: 38469527
Згідно з чинними в Україні нормативними документами відповідає вимогам:
ДСТУ ISO 14001:2015 IDT (ISO 14001:2015, IDT)
««Система екологічного управління. Вимоги та настанови щодо застосування»»
Водночас, участь в закупівлі зможуть лише ті учасники, які нададуть у складі пропозиції документ саме з назвою: «сертифікату відповідності Учасника системи екологічного управління ISO 14001:2015 IDT), «Система екологічного управління. Вимоги та настанови щодо застосування»
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція Скаржника може бути неправомірно відхилена замовником з наведених вище підстав. Вказана вимога є необґрунтованою, незаконною і такою, що штучно звужує кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційна.
Скаржник для підтвердження відповідності його діяльності вимогам системи ISO 45001:2018 має відповідний документ, виданий уповноваженим органом з сертифікації та містить наступну інформацію:
«ТОВ «ОЛЕСТАС ЕКО»
Юридична адреса: 18000, Черкаська обл., м. Черкаси, бул-р Т. Г. Шевченка, 190;
Адреса провадження діяльності: 18001, Черкаська обл., м. Черкаси, проiїд Енергобудiвельникiв,4
Ідентифікаційний код: 38469527
Згідно з чинними в Україні нормативними документами відповідає вимогам:
ДСТУ ISO 45001:2019 (ISO 45001:2018, IDT)
«Системи управління охороною здоров'я та безпеки працi. Вимоги та настанови щодо застосування»»
Водночас, участь в закупівлі зможуть лише ті учасники, які нададуть у складі пропозиції документ саме з назвою: «Копія діючого на момент подачі пропозиції сертифікату відповідності Учасника ISO 45001:2018 «Системи менеджменту охорони здоров’я та безпеки праці»
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція Скаржника може бути неправомірно відхилена замовником з наведених вище підстав. Вказана вимога є необґрунтованою, незаконною і такою, що штучно звужує кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційна.
9. Додаток 3 та Додаток 6 до тендерної документації містять наступні вимоги:
«Довідка про інформацію щодо щозмінних (передрейсових та/або післярейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів (згідно Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України) перевізника небезпечних медичних відходів/виконавця послуг.
Копія чинного договору, укладеного із суб’єктом господарювання, який здійснює господарську діяльність з медичної практики (ФОП, лікарня, медична установа, тощо), за яким Учаснику надаються послуги з проведення щозмінних передрейсових та післярейсових медичних оглядів водіїв транспортних засобів Учасника (згідно Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України), та копія ліцензії або копія наказу про видачу ліцензії суб’єкту господарювання на здійснення господарської діяльність з медичної практики.»
Відповідно до Документації предметом даної закупівлі є: "ДК 021:2015: 90520000-8 Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами (Управління небезпечними відходами)".
Предметом закупівлі не передбачено надання учасниками послуг з провадження діяльності з медичної практики.
Відповідно до п.2.3. Розділу ІІ наказу №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів за результатом попереднього (періодичного) медичного огляду медична комісія видає Медичну довідку.
Наказ №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів не регламентує та не встановлює обов'язку підприємству мати на підприємстві таке документальне підтвердження як:
наказ про видачу ліцензії/ліцензія тощо, що надане суб'єкту господарювання (ФОП, лікарня тощо) на провадження господарської діяльності з медичної практики, яке відповідає чинному законодавству;
договір, укладений із з суб'єктом господарювання який здійснює господарську діяльність з медичної практики (ФОП, лікарня, медична установа, тощо) предметом якого є надання послуг з проведення щозмінних передрейсових та післярейсових медичних оглядів водіїв транспортних засобів (згідно Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом наказу №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України).
Тому, зазначене Замовником документальне підтвердження інформації щодо щозмінних (перед рейсових та/або після рейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів складене всупереч вимогам наказу №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів.
Скаржник має як доказ та надає Наказ МОЗ України №1602 від 06.09.2022 року та Наказ МОЗ України та МВС України від 31.01.2013 року №65/80.
Відповідно до п.2.3. Розділу ІІ наказу №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів за результатом попереднього (періодичного) медичного огляду медична комісія видає Медичну довідку.
Крім цього, чинним законодавством, зокрема, ЗУ "Про управління відходами", Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 №1278 (які надаються в якості доказів) також не передбачена обов'язкова наявність вищезазначених документів, які вимагає Замовник.
Разом з цим, даними Ліцензійними умовами встановлений вичерпний перелік документів, який повинен бути наявний в суб'єктів господарювання, які провадять господарську діяльність з управління небезпечними відходами.
Скаржник має як доказ та надає на розгляд Комісії Наказ з додатком про видачу ТОВ "ОЛЕСТАС ЕКО" ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, який виданий і за відсутності вищезазначених документів, які вимагає Замовник.
Більше того, вищезазначені документи, які вимагаються Замовником передбачені для суб'єктів господарювання, які провадять медичну практику. Скаржник не є таким суб'єктом. Крім цього, чинним законодавством, зокрема, ЗУ "Про управління відходами", Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 № 1278 також не передбачено, що суб'єкти господарювання, які провадять господарську діяльність з управління небезпечними відходами повинні провадити також і медичну практику.
Зазначена вимога є дискримінаційною по відношенню до Скаржника та створює обмеження конкуренції серед учасників.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
10. Додаток 3 та Додаток6 до тендерної документації містять наступну вимогу:
«Учасник надає у складі пропозиції:
копію висновку з оцінки впливу на довкілля, який підтверджує допустимість провадження Учасником планової діяльності здійснення господарської діяльності з управління відходами, містить щодо відходів що є предметом закупівлі: коди та назви (види) відходів згідно Національного переліку відходів; коди операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами»
або
копію висновку державної екологічної експертизи, яким підтверджено, що оцінена діяльність відповідає вимогам Закону України «Про управління відходами» (а саме: код відходів, операції з управління відходами та інше)
При цьому, перелік кодів й назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також перелік кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі і зазначені у Висновку з оцінки впливу на довкілля (Висновку державної екологічної експертизи), повинні відповідати переліку кодів і назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також переліку кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі, зазначеним у Наказі про видачу ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, або Реєстрі ліцензій на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, розміщеному на офіційному веб-сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України за посиланням https://mepr.gov.ua/biznesu/dozvoly-ta-litsenziyi/, та Дозволі на здійснення операцій з оброблення відходів (у випадку його отримання Учасником).
Дана вимога є дискримінаційною, необґрунтованою та незаконною, що обмежує участь Скаржника та інших потенційних учасників.
Відповідно до Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" висновки державної екологічної експертизи, одержані до введення в дію цього Закону, зберігають чинність та мають статус висновку з оцінки впливу на довкілля.
Даний Закон введено в дію 18.12.2017 року. Скаржнику, зокрема, було видано висновки державної екологічної експертизи щодо матеріалів оцінки впливу на навколишнє середовище від 09.10.2013 №17/032 та №8 від 13.12.2017. (додаються в якості доказів), які було надано Скаржником разом з документами для отримання ліцензії.
Постановою Кабінету Міністрів від 05.12.2023 №1278 затверджено ЛІЦЕНЗІЙНІ УМОВИ провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами. Тобто законодавством визначено, що під час проходження процедури ліцензійної перевірки на отримання/розширення ліцензії органу ліцензування Ліцензіат надає Висновок з оцінки впливу на довкілля у випадках, визначених Законом України "Про оцінку впливу на довкілля".
Відповідно до п.4 Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.06.2015 р. № 325 провадження господарської діяльності з оброблення, знешкодження, утилізації і видалення небезпечних медичних відходів проводиться закладами або іншими суб'єктами господарювання, які отримали ліцензію, відповідно до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними 3 відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року № 446 (далі Ліцензія)".
Відповідно до ч.3 ст. 27 Закону України "Про управління відходами" суб'єкт господарювання у сфері управління відходами для провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами зобов'язаний мати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів та ліцензію на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами.
Тобто, діючими нормативними документами, які регламентують діяльність у сфері управління медичними відходами не передбачено надання документу з назвою:
" копію висновку з оцінки впливу на довкілля, який підтверджує допустимість провадження Учасником планової діяльності здійснення господарської діяльності з управління відходами, містить щодо відходів що є предметом закупівлі: коди та назви (види) відходів згідно Національного переліку відходів; коди операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами»
або
копію висновку державної екологічної експертизи, яким підтверджено, що оцінена діяльність відповідає вимогам Закону України «Про управління відходами» (а саме: код відходів, операції з управління відходами та інше)
При цьому, перелік кодів й назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також перелік кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі і зазначені у Висновку з оцінки впливу на довкілля (Висновку державної екологічної експертизи), повинні відповідати переліку кодів і назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також переліку кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі, зазначеним у Наказі про видачу ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, або Реєстрі ліцензій на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, розміщеному на офіційному веб-сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України за посиланням https://mepr.gov.ua/biznesu/dozvoly-ta-litsenziyi/, та Дозволі на здійснення операцій з оброблення відходів (у випадку його отримання Учасником).».
Додатково необгрунтованною, незаконною та абсурдною є вимога, встановлена Замовником щодо надання копію висновку державної екологічної експертизи, яким підтверджено, що оцінена діяльність відповідає вимогам Закону України «Про управління відходами» (а саме: код відходів, операції з управління відходами та інше).
Так, ЗУ «Про екологічну експертизу», який визначав порядок видачі висновків державної екологічної експертизи, які, в свою чергу, відповідно до ч.3 ст.17 ЗУ «Про оцінку впливу на довкілля»,зберігають чинність та мають статус висновку з оцінки впливу на довкілля, втратив чинність 18.12.2017. В той самий час, ЗУ «Про управління відходами», набрав чинності 09.07.2023.
Разом з цим, Скаржник має як доказ та надає на розгляд Комісії Наказ № 301 від 20.03.2024 з додатком до нього про видачу ТОВ "ОЛЕСТАС ЕКО" ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, яка містить коди та види відходів відповідно до тендерної документації та предмета закупівлі.
Видачею ліцензії Скаржнику орган ліцензування підтвердив відповідність діяльності Скаржника ліцензійним умовам провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, у тому числі наявність документів дозвільного характеру, зокрема: Висновку з оцінки впливу на довкілля, підтверджує допустимість провадження планової діяльності здійснення господарської діяльності з управління відходами.
Враховуючи наведене, участь у закупівлі, зможуть прийняти участь лише ті учасники, які нададуть
" копію висновку з оцінки впливу на довкілля, який підтверджує допустимість провадження Учасником планової діяльності здійснення господарської діяльності з управління відходами, містить щодо відходів що є предметом закупівлі: коди та назви (види) відходів згідно Національного переліку відходів; коди операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами»
або
копію висновку державної екологічної експертизи, яким підтверджено, що оцінена діяльність відповідає вимогам Закону України «Про управління відходами» (а саме: код відходів, операції з управління відходами та інше)
При цьому, перелік кодів й назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також перелік кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі і зазначені у Висновку з оцінки впливу на довкілля (Висновку державної екологічної експертизи), повинні відповідати переліку кодів і назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також переліку кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі, зазначеним у Наказі про видачу ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, або Реєстрі ліцензій на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, розміщеному на офіційному веб-сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України за посиланням https://mepr.gov.ua/biznesu/dozvoly-ta-litsenziyi/, та Дозволі на здійснення операцій з оброблення відходів (у випадку його отримання Учасником
Зазначена вимога є дискримінаційною по відношенню до Скаржника та штучно звужує кількість потенційних учасників закупівлі.
Аналогічні висновки зокрема містяться в рішеннях АМКУ
№ 13271-р/пк-пз від 05.08.2024,
№ 15104-р/пк-пз від 10.09.2024,
№ 15989-р/пк-пз від 30.09.2024,
№20533 -р/пк-пз від 24.12.2024)
(надаються в якості доказів).
Замовник не обґрунтував та не підтвердив необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція Скаржника може бути неправомірно відхилена замовником з наведених вище підстав. Вказана вимога є необґрунтованою, незаконною і такою, що штучно звужує кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційна.
Додатково хочемо звернути увагу Комісії на те, що щодо закупівлі послуг (ідентифікатор UA-2025-01-17-001245-a) Замовником до сих пір не виконано Рішення АМКУ №4210-р/пк-пз від 18.03.2025 про скасування відміни процедури закупівлі. Натомість, всупереч діючому законодавству, принципам здійснення публічних закупівель та річному плану закупівель Замовника, КОМУНАЛЬНИМ НЕКОМЕРЦІЙНИМ ПІДПРИЄМСТВОВ "КИЇВСЬКА МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ №4" ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ) оголошується нова закупівля, яка, очевидно, містить дискримінаційні вимоги прописані під конкретного учасника.
Дії Замовника в частині встановлення у Тендерній документації наведених вище вимог порушують вимоги частини 4 статті 5 та частини 4 статті 22 Закону, якими передбачена недискримінація учасників, а також права та законні інтереси Скаржника, пов'язані з його участю у Процедурі закупівлі, та принципи недискримінації учасників, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, передбачені частиною 1 статті 5 Закону.
Вважаємо, що вищенаведені дії Замовника спрямовані на зменшення конкуренції серед учасників, а тому порушують статтю 5 Закону України «Про публічні закупівлі», якою встановлено, що основними принципами здійснення закупівель є відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, запобігання корупційним діям і зловживанням.
У зв’язку із вищевикладеним, керуючись статтею 18 Закону України «Про публічні закупівлі», з урахуванням особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі”, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених Постановою Кабміну від 12 жовтня 2022 р. № 1178, –
ПРОСИМО:
Зобов’язати Замовника, КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "КИЇВСЬКА МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ №4" ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ), внести зміни до умов тендерної документації по закупівлі 90520000-8 Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами, ідентифікатор закупівлі UA-2025-03-21-007002-a, відповідно до вимог, викладених у мотивувальній частині скарги.
Додатки:
1. Тендерна документація на закупівлю 90520000-8 Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами, ідентифікатор закупівлі UA-2025-03-21-007002-a
2. Наказ №301 від 20.03.2024 з додатком
3. Дозволи на здійснення операцій з оброблення відходів
4. Акт перевірки матеріально-технічної бази
5. Висновки експертизи
6. Сертифікати ISO
7. Аналогічний договір до відгуком
8. Рішення АМКУ №4210-р/пк-пз від 18.03.2025
9. рішення № 13271-р/пк-пз від 05.08.2024,
10. рішення № 15104-р/пк-пз від 10.09.2024,
11. рішення № 15989-р/пк-пз від 30.09.2024,
12. рішення №20533 -р/пк-пз від 24.12.2024
Директор
ТОВ «ОЛЕСТАС ЕКО» Чуприна О.О.
Порядковий номер пункту скарги: 1
Скарга на дискримінаційні умови тендерної документації
Опис суті пункту скарги
21.03.2025 о 13:05 Замовником КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "КИЇВСЬКА МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ №4" ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ) було оголошено процедуру закупівлі відкритих торгів з особливостями 90520000-8 Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами, ідентифікатор закупівлі UA-2025-03-21-007002-a.
Наявна редакція тендерної документації, оприлюднена Замовником КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "КИЇВСЬКА МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ №4" ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ) містить дискримінаційні, необґрунтовані та незаконні вимоги, що обмежують участь Скаржника та інших потенційних учасників.
1. Додаток 1 до тендерної документації містить наступні вимоги
Додаток 1
ПЕРЕЛІК ДОКУМЕНТІВ, ЯКІ ВИМАГАЮТЬСЯ ДЛЯ ПІДТВЕРДЖЕННЯ ВІДПОВІДНОСТІ ПРОПОЗИЦІЇ УЧАСНИКА КВАЛІФІКАЦІЙНИМ КРИТЕРІЯМ
1.Документи, які повинен подати учасник для підтвердження того, що він має необхідне обладнання, матеріально-технічну базу та технології ?:
1.1. Довідка про наявність обладнання та матеріально-технічної бази
№
п/п Найменування обладнання та інших складових матеріально-технічної бази? Кількість Приналежність
(власне, орендується, тощо, найменування організації власника)
1 2 3 4
1.
2.
і т.д.
? Суб’єкти господарювання для здійснення операцій у сфері поводження з відходами повинні мати матеріально-технічну базу, а саме: власні або орендовані виробничі площі, складські приміщення, спецтранспорт, сміттєспалювальну піч (інсенераторний комплекс), обладнання для переробки люмінесцентних ламп, ваги (засіб вимірювальної техніки), призначених для зважування кількості відходів
1.2. На підтвердження наявності обладнання та інших складових метеріально-технічної бази, зазначених учасником у довідці згідно вимог підпункту 1.1 пункту 1 цього додатка, учасник повинен надати у складі документів тендерної пропозиції копії документів, що підтверджують право власності та/або копії договорів оренди. Строк дії договору оренди має свідчити про можливість учасника забезпечити виконання зобов’язань за договором про закупівлю, у разі його укладання із замовником. На спецтранспорт учасник додатково надає копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів (їх кількість повинна відповідати кількості транспортних засобів, що будуть задіяні у наданні послуг). На обладнання для спалювання небезпечних відходів учасник надає технічний паспорт (температура спалювання в камері горіння не менше 11000 С). Учасник надає чинне свідоцтво (-а) про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки
Дана вимога є дискримінаційною, необґрунтованою та незаконною, що обмежує участь Скаржника та інших потенційних учасників.
Так, Замовником зазначено: « ? Суб’єкти господарювання для здійснення операцій у сфері поводження з відходами повинні мати матеріально-технічну базу, а саме: власні або орендовані виробничі площі, складські приміщення, спецтранспорт, сміттєспалювальну піч (інсенераторний комплекс), обладнання для переробки люмінесцентних ламп, ваги (засіб вимірювальної техніки), призначених для зважування кількості відходів»
Тобто, Замовником в тендерній документації, всупереч діючому законодавству встановлюється визначений САМЕ ним, а не нормативними документами конкретний перелік матеріально-технічної бази, а саме: власні або орендовані виробничі площі, складські приміщення, спецтранспорт, сміттєспалювальну піч (інсенераторний комплекс), обладнання для переробки люмінесцентних ламп, ваги (засіб вимірювальної техніки), призначених для зважування кількості відходів».
По-перше, ліцензійні умови провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затверджені Постановою КМУ від 5 грудня 2023 р. № 1278 не містять наступного переліку матеріально-технічної бази, наявність підтвердження якого вимагається Замовником в тендерній документації, а саме: спецтранспорт, сміттєспалювальну піч (інсенераторний комплекс), обладнання для переробки люмінесцентних ламп.
Відповідно до п. 20 «Технологічні вимоги до провадження господарської діяльності» Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затверджені Постановою КМУ від 5 грудня 2023 р. № 1278:
«20. Суб’єкти господарювання для здійснення операцій з управління небезпечними відходами повинні мати матеріально-технічну базу (разом із документами, що дають можливість її ідентифікувати, та документами, що підтверджують право власності або оренди на зазначену матеріально-технічну базу), ситуативну карту-схему розташування виробничих площ об’єкта оброблення небезпечних відходів, а також окреме приміщення для розміщення персоналу, що обслуговує зазначені об’єкти.»
Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затверджені Постановою КМУ від 5 грудня 2023 р. № 1278 не визначають ОБОВ’ЯЗКОВУ наявність САМЕ такої матеріально-технічної бази та САМЕ з такими найменуваннями, як зазначено Замовником.
Враховуючи наведене, вимога встановлена Замовником щодо надання підтвердження наявності саме спецтранспорту, саме сміттєспалювальну піч (інсенераторний комплекс), саме обладнання для переробки люмінесцентних ламп не узгоджується з вимогами діючого заокнодавства.
По-друге, вимога встановлена Замовником щодо надання учасниками у складі пропозиції документального підтвердження наявності САМЕ спецтранспорту, САМЕ сміттєспалювальну піч (інсенераторний комплекс), САМЕ обладнання для переробки люмінесцентних ламп є дискримінаційним по відношенню до інших учасників, які здійснюють діяльнсіть з управління відходами, але використовують матеріально-технічну базу, яка має інше найменування.
Разом з цим, Скаржник має як доказ та надає на розгляд Комісії Наказ № 301 від 20.03.2024 з додатком до нього про видачу ТОВ «ОЛЕСТАС ЕКО» ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, який містить коди відходів відповідно до вимог тендерної документації та АКТ ПЕРЕВІРКИ № 50-24 відповідності матеріально-технічної бази здобувача ліцензії технологічним вимогам до здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, правилам технічної експлуатації установок та технологічним регламентам, який подавався Скаржником для отримання ліцензії.
Обладнання, зазначене в Акті № 50-24 та використовується Скаржником для надання послуг з управління відходами має іншу назву, аніж вимагається Замовником. Враховуючи наведене, участь в закупівлі зможуть лише ті учасники, які у складі пропозиції нададуть підтвердження наявності САМЕ спецтранспорту, САМЕ сміттєспалювальну піч (інсенераторний комплекс), САМЕ обладнання для переробки люмінесцентних ламп, що є дискримінаційним по відношенню до інших учасників закупівлі та Скаржника.
По-третє, Замовником встановлена вимога надання учасниками підтвердження наявності обладнання для переробки люмінесцентних ламп. В той самий час, тендерна документація не містить в переліку відходів такого виду відходів, як люмінесцентні лампи.
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція Скаржника може бути неправомірно відхилена замовником з наведених вище підстав. Вказані вимоги є необґрунтованим, незаконними і такими, що штучно звужують кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягають вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційні.
2. Додаток 1 до тендерної документації містить наступні вимоги:
«1.2. На підтвердження наявності обладнання та інших складових метеріально-технічної бази, зазначених учасником у довідці згідно вимог підпункту 1.1 пункту 1 цього додатка, учасник повинен надати у складі документів тендерної пропозиції копії документів, що підтверджують право власності та/або копії договорів оренди. Строк дії договору оренди має свідчити про можливість учасника забезпечити виконання зобов’язань за договором про закупівлю, у разі його укладання із замовником. На спецтранспорт учасник додатково надає копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів (їх кількість повинна відповідати кількості транспортних засобів, що будуть задіяні у наданні послуг). На обладнання для спалювання небезпечних відходів учасник надає технічний паспорт (температура спалювання в камері горіння не менше 11000 С). Учасник надає чинне свідоцтво (-а) про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки»
Дана вимога є дискримінаційною, необґрунтованою та незаконною, що обмежує участь Скаржника та інших потенційних учасників.
По-перше, Замовник зазначає, що учасник повинен надати у складі документів тендерної пропозиції копії документів, що підтверджують САМЕ право власності та/або копії САМЕ договорів оренди.
Тобто, Замовник фактично даною вимогою встановлює обмеження щодо можливості залучення учасниками субпідрядників. Дана вимога не передбачає залучення учасниками закупівлі субпідрядників для підтвердження відповідності кваліфікаційним вимогам.
Враховуючи наведене, у разі залучення іншими учасниками та Скаржником субпідрядних організацій для підтвердження відповідності такому кваліфікаційному критерію їх пропозиції можуть бути неправомірно відхилені Замовником з наведених вище підстав.
По-друге, встановлена Замовником вимога, а саме: «Строк дії договору оренди має свідчити про можливість учасника забезпечити виконання зобов’язань за договором про закупівлю, у разі його укладання із замовником.» не узгоджується з пунктом 6. Договору про надання послуг, який щодо зобов’язань сторін не містить інформації щодо договорів оренди та строків їх дії.
Замовник не довів та документально не підтвердив, яким чином строк дії договору може свідчити про можливість учасника забезпечити виконання зобов’язань за договором про закупівлю.
Крім цього, незрозумілим є те, що на підставі саме яких нормативно-правових актів та критеріїв Замовником буде визначатись конкретний строк, який, на думку Замовника, буде свідчити про можливість учасника забезпечити виконання зобов’язань за договором про закупівлю.
Замовник не встановлює в тендерній документації конкретного терміну дії договору оренди. Така «розмита» по своїй суті вимога надає можливість Замовнику широке «поле» для корупційних зловживань та дискримінації інших учасників закупівлі, окрім, можливо, одного вже наперед визначеного Замовником.
По-третє, Замовник зазначає, що учасник повинен надати у складі документів тендерної пропозиції копії документів, На обладнання для спалювання небезпечних відходів учасник надає технічний паспорт (температура спалювання в камері горіння не менше 1100 С).
Так, відповідно до ст.39 ЗУ «Про управління відходами»:
«3. У разі спалювання або сумісного спалювання небезпечних відходів із вмістом галогенізованих органічних речовин, виражених як хлор, що перевищує 1%, температура, необхідна для забезпечення відповідності частинам першій та другій цієї статті, становить принаймні 1100°C»
Закупівля не передбачає надання послуг із здійснення спалювання небезпечних відходів із вмістом галогенізованих органічних речовин, виражених як хлор, що перевищує 1%, САМЕ для спалювання яких законом встановлено вимогу щодо температури принаймні 1100°C.
Перелік відходів, зазначений у Додатку 3 до тендерної документації «Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі - технічні вимоги до предмета закупівлі», не містить небезпечних відходів із вмістом галогенізованих органічних речовин, виражених як хлор, що перевищує 1%.
Зазначена кваліфікаційна вимога не узгоджується з інформацією, зазначеною в технічній специфікації до тендерної документації.
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція Скаржника може бути неправомірно відхилена замовником з наведених вище підстав. Вказані вимоги є необґрунтованим, незаконними і такими, що штучно звужують кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягають вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційні.
3. Додаток 1 до тендерної документації містить наступні вимоги:
«3.1. Копія аналогічного за предметом закупівлі договору (не менше 1 (одного) договору) із усіма його невід’ємними додатками та копіями документів, що засвідчують його виконання (накладні/акти, тощо).
Під аналогічним за предметом закупівлі договором розуміється договір на виконання робіт/надання послуг у сфері поводження з відходами, укладеного та виконаного учасником у 2022 або 2023 або 2024 роках.»
Дана вимога є дискримінаційною, необґрунтованою та незаконною, що обмежує участь Скаржника та інших потенційних учасників.
Предметом даної закупівлі є: «90520000-8 Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами».
Скаржник має як доказ та надає аналогічний Договір про надання послуг №900-40 від 07 вересня 2021 року та документи щодо його повного виконання разом із листом-відгуком від 10.01.2022 року.
Предметом вказаного аналогічного договору є: «90520000-8 Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами», що повністю відповідає предмету закупівлі.
В той самий час, участь в закупівлі зможуть лише ті учасники, які у складі пропозиції нададуть договір на виконання робіт/надання послуг у сфері поводження з відходами, укладеного та виконаного учасником САМЕ у 2022 або 2023 або 2024 роках., що є дискримінаційним для інших учасників закупівлі та Скаржника.
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція Скаржника може бути неправомірно відхилена замовником з наведених вище підстав. Вказана вимога є необґрунтованою, незаконною і такою, що штучно звужує кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційна.
4. Додаток 1 до тендерної документації містить наступну вимогу:
Документи, які повинен подати учасник для підтвердження того, що він має працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід?:
Учасник повинен мати в штаті особу з вищою освітою екологічного напряму підготовки (магістр, спеціаліст).
Дана вимога є дискримінаційною, необґрунтованою та незаконною, що обмежує участь Скаржника та інших потенційних учасників.
Відповідно до ч.3 ст.16 ЗУ «Про публічні закупівлі»:
«Якщо для закупівлі робіт або послуг замовник встановлює кваліфікаційний критерій такий як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців.»
Замовник встановивши вимогу в тендерній документації в такій редакції: про наявність САМЕ у Учасника та САМЕ в штаті особу з вищою освітою екологічного напряму підготовки (магістр, спеціаліст) порушив вимоги ст.16 ЗУ «Про публічні закупівлі» та, фактично, унеможливив залучення учасниками для підтвердження їх пропозиції такому кваліфікаційному критерію, інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців.
Додатково, чинним законодавством України не передбачено, що учасники повинні мати особу з вищою освітою екологічного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). САМЕ в штаті. Така особа може працювати у учасників на підставі: цивільно-правового договору, договору підряду тощо.
Вказана вимога є необґрунтованою, незаконною і такою, що штучно звужує кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційна.
5. Додаток 3 до тендерної документації містить наступні вимоги:
Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі - технічні вимоги до предмета закупівлі
Конкретна назва послуги Перелік відходів, які охоплює послуга
(зазначається код та вид відходів згідно Національного переліку відходів) Одиниця виміру Кількість (обсяг)
Послуги у сфері управління медичними відходами 18 01 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 01 03); D 10, D13, D15
18 01 03*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції; D 10, D13, D15
18 01 04 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, перев’язувальний матеріал, гіпсові пов’язки, простирадла, одноразовий одяг, підгузки тощо); D 10, D13, D15
18 02 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 02 02); D 10, D13, D15
18 02 02*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції; D 10, D13, D15
18 02 03 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції D 10, D13, D15 кг. 21333
Вимоги, зазначені Замовником в такій редакції є дискримінаційними, необґрунтованими та незаконними, що обмежують участь Скаржника та інших потенційних учасників, з наступних підстав:
По-перше, Замовник в таблиці Додатку 3 зазначає: «Перелік відходів, які охоплює послуга
(зазначається код та вид відходів згідно Національного переліку відходів)»
Таблиця Додатку 3 містить наступний перелік відходів, які охоплює послуга та зазначено наступні коди та види відходів згідно Національного переліку відходів:
18 01 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 01 03); D 10, D13, D15
18 01 03*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції; D 10, D13, D15
18 01 04 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, перев’язувальний матеріал, гіпсові пов’язки, простирадла, одноразовий одяг, підгузки тощо); D 10, D13, D15
18 02 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 02 02); D 10, D13, D15
18 02 02*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції; D 10, D13, D15
18 02 03 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції D 10, D13, D15
Відповідно до «Порядку класифікації відходів та Національного переліку відходів Національний перелік відходів», затвердженого Постановою КМУ від 20 жовтня 2023 р. № 1102:
«2) код відходів - позначення виду відходів, передбаченого Національним переліком відходів, що складається із шестизначного номера, до якого в разі позначення небезпечних відходів додається символ “*”; перші дві цифри коду визначають групу, до якої віднесено цей вид відходів, другі дві цифри коду - приналежність до підгрупи, до якої віднесено цей вид відходів, а останні дві цифри коду - вид відходів у межах підгрупи;
8. Коди відходів поділяються на:
1) коди без позначення символом “*” - ідентифікують відходи, що не є небезпечними;
2) коди, позначені символом “*” - ідентифікують небезпечні відходи;»
Національний перелік відходів містить наступну інформацію:
18 01 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 01 03);
18 01 03*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції;
18 01 04 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, перев’язувальний матеріал, гіпсові пов’язки, простирадла, одноразовий одяг, підгузки тощо);
18 02 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 02 02);
18 02 02*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції;
18 02 03 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції
Національний перелік відходів не містить інформацію зазначену Замовником, а саме:
18 01 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 01 03); D 10, D13, D15
18 01 03*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції; D 10, D13, D15
18 01 04 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, перев’язувальний матеріал, гіпсові пов’язки, простирадла, одноразовий одяг, підгузки тощо); D 10, D13, D15
18 02 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 02 02); D 10, D13, D15
18 02 02*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції; D 10, D13, D15
18 02 03 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції D 10, D13, D15
Найменування відходів, зазначені Замовником в тендерній документації не відповідають найменуванню таких відходів відповідно до Національного переліку відходів.
Національний перелік відходів, щодо відходів, що є предметом закупівлі та зазначені в таблиці Додатку 3 до тендерної документації, в найменуваннях відходів взагалі не містить таких комбінацій літер та цифр, які зазначає Замовник, а саме: «D10, D13, D15».
В такому випадку, участь в закупівлі зможуть лише ті учасники, у яких в дозвільних документах зазначені відходи, які в їх найменуваннях містять САМЕ таку комбінацію літер та цифр («D10, D13, D15».), як зазначає Замовник в Додатку 3 до тендерної документації, що є дискримінаційним по відношенню до інших учасників та Скаржника.
Враховуючи наведене, інформація зазначена Замовником в таблиці Додатку 3 до тендерної документації щодо «D10, D13, D15» для найменувань відходів не узгоджується з чинним законодавством та підлягає виключенню з умов тендерної документації.
По-друге, Замовником для шести різних кодів відходів (небезпечних та тих, що не є небезпечними) зазначено загальний обсяг – 21333 кг.
Відповідно до ст.23 ЗУ «Про публічні закупівлі»:
«3. Технічні специфікації можуть бути у формі переліку експлуатаційних або функціональних вимог, у тому числі екологічних характеристик, за умови, що такі вимоги є достатньо точними, щоб предмет закупівлі однозначно розумівся замовником і учасниками.»
Замовник в тендерній документації не навів чіткого та однозначно визначення кількості кг щодо кожного з шести кодів та найменувань відходів.
Замовником в тендерній документації разом із небезпечними відходами, які відповідно до «Порядку класифікації відходів та Національного переліку відходів Національний перелік відходів», затвердженого Постановою КМУ від 20 жовтня 2023 р. № 1102 мають коди, позначені символом “*”, також зазначені відходи, що не є небезпечними та мають коди без позначення символом “*”.
Враховуючи те, що Замовник в Додатку 3 до тендерної документації зазначив для усіх шести кодів відходів (небезпечних та тих, що не є небезпечними) узагальнену кількість – 21333 кг, очевидним є те, що Замовником здійснюється фактичне змішування небезпечних відходів та відходів, що не є небезпечними.
Відповідно до ст.29 ЗУ «Про управління відходами»:
«1. Утворювачам та власникам небезпечних відходів, суб’єктам господарювання у сфері управління відходами забороняється змішувати:
1) різні види небезпечних відходів або небезпечні відходи з відходами, що не є небезпечними;»
Враховуючи наведене, інформація зазначена Замовником в таблиці Додатку 3 в наявній редакції не узгоджується із ЗУ «Про управління відходами» щодо недопущення змішування небезпечні відходи з відходами, що не є небезпечними.
Додатково, щодо небезпечних відходів та відходів, що не є небезпечними, відповідно, можуть застосовуватись різні операції та шляхи управління, які мають різну собівартість. Наприклад, для небезпечних медичних відходів обов’язковою вимогою є їх спалювання, що потребує значних витрат на паливо та очищення газових викидів, в той самий час для відходів, що не є небезпечними здійснення операції зі спалювання не є обов’язковою, щодо них можуть здійснюватись інші операції з видалення або відновлення, які є менш вартісними.
В свою чергу, вимога зазначена Замовником є не точною, що унеможливлює здійснення іншими учасниками закупівлі та Скаржником чітких розрахунків вартості своїх тендерних пропозицій.
По-третє, Замовником в тендерній документації зазначені «дзеркальні» коди відходів (позначені символом «*» та без позначення символом «*»), а саме:
18 01 03*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції;
18 01 04 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, перев’язувальний матеріал, гіпсові пов’язки, простирадла, одноразовий одяг, підгузки тощо);
18 02 02*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції;
18 02 03 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції
Так, відповідно до «Порядку класифікації відходів та Національного переліку відходів Національний перелік відходів», затвердженого Постановою КМУ від 20 жовтня 2023 р. № 1102:
«8. Коди відходів поділяються на:
1) коди без позначення символом “*” - ідентифікують відходи, що не є небезпечними;
2) коди, позначені символом “*” - ідентифікують небезпечні відходи;»
13. Утворювач відходів або суб’єкт господарювання у сфері управління відходами в разі наявності дзеркальних кодів для тих відходів, які можуть бути класифіковані як за кодами небезпечних відходів, так і за кодами відходів, що не є небезпечними, залежно від наявності чи відсутності небезпечних речовин у них може:
1) прийняти рішення не проводити оцінювання небезпечних властивостей відходів і класифікувати відходи за кодом, який позначений символом “*”;
2) класифікувати відходи за кодом без позначення символом “*” ТІЛЬКИ за умови надання протоколів лабораторних досліджень, що засвідчують відсутність небезпечних властивостей.
21. Відбір проб і лабораторні дослідження визначення складу та властивостей відходів проводиться акредитованими лабораторіями та випробувальними підрозділами з урахуванням:
1) європейських стандартів, які встановлені як національні стандарти;
2) інших міжнародних стандартів, які встановлені як національні стандарти, якщо стандарти, зазначені в підпункті 1, не існують;
3) національних стандартів, якщо стандарти, зазначені в підпунктах 1 і 2 цього пункту, не існують;
4) методів дослідження, які схвалені уповноваженими установами для акредитації лабораторій або випробувальних підрозділів, якщо стандарти, зазначені у підпунктах 1-3 цього пункту, не існують;
5) належної лабораторної практики.»
Всупереч вимогам діючого законодавства (Порядку класифікації відходів) Замовником в тендерній документації зазначено відходи (класифіковані ним без позначення символом “*”) без надання жодного документального підтвердження та протоколів лабораторних досліджень, що засвідчують відсутність небезпечних властивостей у таких відходах:
18 01 04 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, перев’язувальний матеріал, гіпсові пов’язки, простирадла, одноразовий одяг, підгузки тощо);
18 02 03 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції
Враховуючи наведене, тендерна документація в цій частині не відповідає вимогам діючого законодавства.
По-четверте, відповідно до Наказу МОЗ №325 «Про затвердження Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами»:
I. Категорії відходів
Медичні відходи поділяються на такі категорії:
категорія А - побутові відходи (безпечні відходи);
категорія В - епідемічно (інфекційно) небезпечні відходи;
категорія С - токсикологічно небезпечні відходи;
категорія D - радіологічно небезпечні відходи.
Замовником в тендерній документації зазначені відходи, що не є небезпечними (без позначенням спеціальним символом «*»):
18 01 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 01 03);
18 01 04 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, перев’язувальний матеріал, гіпсові пов’язки, простирадла, одноразовий одяг, підгузки тощо);
18 02 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 02 02);
18 02 03 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції
– такі відходи відносяться до категорії А - побутові відходи (безпечні відходи) відповідно до Наказу МОЗ №325 «Про затвердження Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами».
Щодо таких відходів, після визначення їх кількості, Замовнику доцільніше провести окрему закупівлю за кодом - Послуги з поводження з побутовими відходами (код ДК 021:2015: 90510000-5 Утилізація сміття та поводження зі сміттям).
Замовник не обгрунтував та документально не підтвердив встановлення вищевказаних вимог тендерної ддокументації
Вказані вище вимоги є необґрунтованими, такими, що не відповідають діючому законодавству незаконною і такою, що штучно звужують кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційні.
6. Додаток 3 та Додаток 6 до тендерної документації містять наступні вимоги:
«1.3. Копія Дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, що містить щодо відходів, які є предметом закупівлі: коди та назви (види) відходів відповідно до Національного переліку відходів; найменування та коди операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до технічної специфікації предмету закупівлі та Закону України «Про управління відходами»,
або
копія іншого документу, що має правовий статус вказаного дозволу, який буде дійсним на весь період надання послуг з предмету закупівлі. «
Так, Додаток 3 до тендерної документації містить наступну інформацію:
Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі - технічні вимоги до предмета закупівлі
Конкретна назва послуги Перелік відходів, які охоплює послуга
(зазначається код та вид відходів згідно Національного переліку відходів) Одиниця виміру Кількість (обсяг)
Послуги у сфері управління медичними відходами 18 01 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 01 03); D 10, D13, D15
18 01 03*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції; D 10, D13, D15
18 01 04 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції (наприклад, перев’язувальний матеріал, гіпсові пов’язки, простирадла, одноразовий одяг, підгузки тощо); D 10, D13, D15
18 02 01 Гострі інструменти (крім зазначених за кодом 18 02 02); D 10, D13, D15
18 02 02*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції; D 10, D13, D15
18 02 03 Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції D 10, D13, D15 кг. 21333
Технічна специфікація не містить інформації, підтвердження якої вимагає Замовник, а саме:
«найменування та коди операцій з управління (відновлення та/або видалення)»
Натомість, технічна специфікація містить інформацію (комбінацію літер та цифр D 10, D13, D15) схожих на операції з видалення, які зазначені в ЗУ «Про управління відходами».
Предметом цієї процедури закупівлі Замовником визначено «90520000-8 Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами.
Водночас, пунктом 3 частини 1 статті 1 ЗУ «Про управління відходами» наведено визначення, згідно якого видалення відходів - операція, що не є відновленням відходів, навіть якщо одним із наслідків такої операції є використання речовин або енергії, також пунктом 22 визначено, що операції з управління відходами - збирання, перевезення, відновлення та видалення відходів.
Також доцільно зауважити, що статтею 44 Закону України «Про управління відходами» визначено, що господарська діяльність з управління небезпечними відходами здійснюється суб’єктами господарювання на підставі ліцензії, що видається в порядку, встановленому Законом України "Про ліцензування видів господарської діяльності", з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та відповідно до ліцензійних умов здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами.
Також, статтями 16 та 17 ЗУ «Про управління відходами» визначено права та обов’язки утворювачів відходів, крім утворювачів відходів домогосподарств, та права та обов’язки суб’єктів господарювання у сфері управління відходами.
Отже, утворювачі відходів, крім утворювачів відходів домогосподарств, зобов’язані:
1) запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів;
2) класифікувати свої відходи відповідно до Національного переліку відходів та Порядку класифікації відходів;
3) обробляти відходи самостійно, за наявності дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, або передавати їх для оброблення суб’єктам господарювання у сфері управління відходами, які мають такий дозвіл;
4) у разі утворення побутових відходів укладати договір про надання послуги з управління побутовими відходами з виконавцем відповідної послуги та вносити плату за надання такої послуги відповідно до встановлених тарифів;
5) не допускати змішування відходів, що можуть бути відновлені, з відходами, що не можуть бути відновлені;
6) вести облік відходів, що утворилися в результаті їхньої діяльності, та подавати відповідну звітність;
7) розробляти та виконувати плани управління відходами підприємств, установ та організацій у встановленому порядку;
8) забезпечувати утримання в належному санітарному і технічному стані місць утворення та зберігання відходів, а також забезпечувати дотримання встановлених правил техніки безпеки та пожежної безпеки у таких місцях;
9) надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування інформацію про відходи та пов’язану з ними діяльність;
10) призначати відповідальних осіб у сфері управління відходами;
11) відшкодовувати шкоду, заподіяну здоров’ю та майну громадян України, навколишньому природному середовищу, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил управління відходами, відповідно до закону;
12) подавати декларацію про відходи, якщо діяльність такого утворювача відходів призводить до утворення небезпечних відходів або річний обсяг утворення відходів, що не є небезпечними, перевищує 50 тонн.
В той же час суб’єкти господарювання у сфері управління відходами зобов’язані:
1) дотримуватися вимог щодо збирання, перевезення та оброблення відходів, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами;
2) не допускати змішування відходів, що можуть бути відновлені, з відходами, що не можуть бути відновлені;
3) вести облік відходів, що утворилися у результаті їхньої діяльності чи були отримані від інших суб’єктів господарювання, облік операцій з управління відходами та подавати звітність відповідно до закону;
4) класифікувати свої відходи відповідно до Національного переліку відходів та Порядку класифікації відходів;
5) забезпечувати здійснення операцій з оброблення відходів на об’єктах оброблення відходів;
6) забезпечувати утримання в належному санітарному і технічному стані об’єктів оброблення відходів, забезпечувати дотримання правил техніки безпеки та пожежної безпеки на них;
7) надавати місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, уповноваженим органам виконавчої влади у сфері управління відходами інформацію про відходи та пов’язану з ними діяльність;
8) відшкодовувати шкоду, заподіяну здоров’ю та майну громадян України, навколишньому природному середовищу, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил управління відходами, відповідно до закону;
9) мати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів;
10) мати ліцензію на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами та/або письмову згоду (повідомлення) на транскордонне перевезення небезпечних відходів чи висновок на транскордонне перевезення відходів відповідно до закону;
11) забезпечувати професійну підготовку, підвищення кваліфікації та проведення атестації фахівців у сфері управління відходами;
12) призначати відповідальних осіб у сфері управління відходами;
13) виконувати інші обов’язки, передбачені законом.
Отже, із аналізу вищевказаних норм законодавства висновується, що саме на суб’єкта господарювання у сфері управління відходами покладається обов’язок забезпечувати здійснення операцій з оброблення відходів на об’єктах оброблення відходів згідно їх переліку та особливостей в залежності від виду (коду) відходів, на які такий суб’єкт має дозвільні документи, а не на утворювачів відходів.
Ба більше, частиною 4 статті 23 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що технічні специфікації не повинні містити посилання на конкретні марку чи виробника або на конкретний процес, що характеризує продукт чи послугу певного суб’єкта господарювання, чи на торгові марки, патенти, типи або конкретне місце походження чи спосіб виробництва. У разі якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим та містити вираз "або еквівалент".
Тобто, Замовником у технічній специфікації до операцій D10, D13, D15 повинен мітитись вираз "або еквівалент"
Додатково, щодо безпечних відходів (відходів, що не є небезпечними), які зазначені в технічній специфікації, законодавством не встановлено обов’язкове здійснення САМЕ операцій з видалення САМЕ D10, D13, D15.
Обов’язковому спалюванню D10 підлягають лише небезпечні медичні відходи:
18 01 03*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції
18 02 02*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції
А здійснення операції D13 щодо відходів:
18 01 03*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції
18 02 02*Відходи, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекції
НЕ ДОПУСКАЄТЬСЯ.
В той самий час, щодо безпечних медичних (відходів, що не є небезпечними) відходів діючим законодавством, у тому числі Наказом МОЗ №325 та ЗУ «Про управління відходами» законодавством не встановлено обов’язку здійснення ВИКЛЮЧНО операцій з видалення таких як: D10, D13, D15.
Скаржник для надання послуг відповідно до предмета закупівлі планує залучити субпідрядника, який має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів безпечних відходів, що не є небезпечними за наступними операціями R13, R12.
Враховуючи наведене, участь в закупівлі зможуть лише ті учасники, які у складі пропозиції нададуть копію Дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, що містить щодо відходів, які є предметом закупівлі: коди та назви (види) відходів відповідно до Національного переліку відходів; найменування та коди операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до технічної специфікації предмету закупівлі та Закону України «Про управління відходами», а САМЕ: D10, D13, D15.
або
копія іншого документу, що має правовий статус вказаного дозволу, який буде дійсним на весь період надання послуг з предмету закупівлі.
Замовник не обгрунтував та документально не підтвердив необхідність встановлення такої вимоги в тендерній документації.
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція Скаржника може бути неправомірно відхилена з наведених вище підстав.
Вказана вище вимога є необґрунтованою, такою, що не відповідає діючому законодавству незаконною і такою, що штучно звужує кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційну.
7. Додаток 3 та Додаток 6 до тендерної документації містять наступну вимогу:
«При цьому, перелік кодів й назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також перелік найменувань і кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходів відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі і зазначені у Дозволі на здійснення операцій з оброблення відходів, повинні відповідати переліку кодів і назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також переліку найменувань і кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходів відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі, зазначеним у копії наказу про видачу ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, або Реєстрі ліцензій на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, розміщеному на офіційному веб-сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України за посиланням https://mepr.gov.ua/biznesu/dozvoly-ta-litsenziyi/»
Закон України «Про управління відходами», Постанова КМУ від 5 грудня 2023 р. № 1278 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами» не містять норм, зазначених Замовником у тендерній документації, згідно яких перелік кодів й назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також перелік найменувань і кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходів відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі і зазначені у Дозволі на здійснення операцій з оброблення відходів, повинні відповідати переліку кодів і назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також переліку найменувань і кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходів відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі, зазначеним у копії наказу про видачу ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, або Реєстрі ліцензій на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, розміщеному на офіційному веб-сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України за посиланням https://mepr.gov.ua/biznesu/dozvoly-ta-litsenziyi/»
Скаржник має як доказ та надає на розгляд комісії Наказ № 301 від 20.03.2024 з додатком до нього про видачу ТОВ «ОЛЕСТАС ЕКО» ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів № 2666/24 від 21.05.2024.
Так, дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів № 2666/24 від 21.05.2024 містить більшу кількість кодів й назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також перелік найменувань і кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходів відповідно до Закону України «Про управління відходами» аніж Наказ № 301 від 20.03.2024 з додатком до нього про видачу ТОВ «ОЛЕСТАС ЕКО» ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами.
Замовник не обгрунтував та документально не підтвердив необхідність встановлення такої вимоги в тендерній документації.
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція Скаржника може бути неправомірно відхилена з наведених вище підстав.
Вказана вище вимога є необґрунтованою, такою, що не відповідає діючому законодавству, незаконною і такою, що штучно звужує кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційну.
8. Додаток 3 та Додаток 6 до тендерної документації містять наступні вимоги:
«Копія діючого на момент подачі пропозиції сертифікату ISO 9001-2015 «Системи управління якістю. Вимоги» (ISO 9001-2015 IDT) з відповідним щорічним підтвердженням (якщо воно передбачено).
Копія діючого на момент подачі пропозиції сертифікату відповідності Учасника системи екологічного управління (ISO 14001:2015 IDT), «Система екологічного управління. Вимоги та настанови щодо застосування».
Копія діючого на момент подачі пропозиції сертифікату відповідності Учасника ISO 45001:2018 «Системи менеджменту охорони здоров’я та безпеки праці».»
Вказана вимога є необґрунтованою, незаконною і такою, що штучно звужує кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційна з наступних підстав.
Скаржник для підтвердження відповідності його діяльності вимогам системи управління якістю ISO 9001:2015 має відповідний документ, виданий уповноваженим органом з сертифікації та містить наступну інформацію:
«ТОВ «ОЛЕСТАС ЕКО»
Юридична адреса: 18000, Черкаська обл., м. Черкаси, бул-р Т. Г. Шевченка, 190;
Адреса провадження діяльності: 18001, Черкаська обл., м. Черкаси, проїзд Енергобудiвельникiв,4
Ідентифікаційний код: 38469527
Згідно з чинними в Україні нормативними документами відповідає вимогам:
ДСТУ EN ISO 9001:2018 (EN ISO 9001:2015, IDT, ISO 9001:2015, IDT)
«Системи управління якістю. Вимоги»
Водночас, участь в закупівлі зможуть лише ті учасники, які нададуть у складі пропозиції документ саме з назвою: «сертифікат ISO 9001-2015 «Системи управління якістю. Вимоги» (ISO 9001-2015 IDT) з відповідним щорічним підтвердженням (якщо воно передбачено)»
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція Скаржника може бути неправомірно відхилена замовником з наведених вище підстав. Вказана вимога є необґрунтованою, незаконною і такою, що штучно звужує кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційна.
Скаржник для підтвердження відповідності його діяльності вимогам системи екологічного управління ISO 14001:2015 IDT має відповідний документ, виданий уповноваженим органом з сертифікації та містить наступну інформацію:
«ТОВ «ОЛЕСТАС ЕКО»
Юридична адреса: 18000, Черкаська обл., м. Черкаси, бул-р Т. Г. Шевченка, 190;
Адреса провадження діяльності: 18001, Черкаська обл., м. Черкаси, проiїд Енергобудiвельникiв,4
Ідентифікаційний код: 38469527
Згідно з чинними в Україні нормативними документами відповідає вимогам:
ДСТУ ISO 14001:2015 IDT (ISO 14001:2015, IDT)
««Система екологічного управління. Вимоги та настанови щодо застосування»»
Водночас, участь в закупівлі зможуть лише ті учасники, які нададуть у складі пропозиції документ саме з назвою: «сертифікату відповідності Учасника системи екологічного управління ISO 14001:2015 IDT), «Система екологічного управління. Вимоги та настанови щодо застосування»
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція Скаржника може бути неправомірно відхилена замовником з наведених вище підстав. Вказана вимога є необґрунтованою, незаконною і такою, що штучно звужує кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційна.
Скаржник для підтвердження відповідності його діяльності вимогам системи ISO 45001:2018 має відповідний документ, виданий уповноваженим органом з сертифікації та містить наступну інформацію:
«ТОВ «ОЛЕСТАС ЕКО»
Юридична адреса: 18000, Черкаська обл., м. Черкаси, бул-р Т. Г. Шевченка, 190;
Адреса провадження діяльності: 18001, Черкаська обл., м. Черкаси, проiїд Енергобудiвельникiв,4
Ідентифікаційний код: 38469527
Згідно з чинними в Україні нормативними документами відповідає вимогам:
ДСТУ ISO 45001:2019 (ISO 45001:2018, IDT)
«Системи управління охороною здоров'я та безпеки працi. Вимоги та настанови щодо застосування»»
Водночас, участь в закупівлі зможуть лише ті учасники, які нададуть у складі пропозиції документ саме з назвою: «Копія діючого на момент подачі пропозиції сертифікату відповідності Учасника ISO 45001:2018 «Системи менеджменту охорони здоров’я та безпеки праці»
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція Скаржника може бути неправомірно відхилена замовником з наведених вище підстав. Вказана вимога є необґрунтованою, незаконною і такою, що штучно звужує кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційна.
9. Додаток 3 та Додаток 6 до тендерної документації містять наступні вимоги:
«Довідка про інформацію щодо щозмінних (передрейсових та/або післярейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів (згідно Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України) перевізника небезпечних медичних відходів/виконавця послуг.
Копія чинного договору, укладеного із суб’єктом господарювання, який здійснює господарську діяльність з медичної практики (ФОП, лікарня, медична установа, тощо), за яким Учаснику надаються послуги з проведення щозмінних передрейсових та післярейсових медичних оглядів водіїв транспортних засобів Учасника (згідно Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України), та копія ліцензії або копія наказу про видачу ліцензії суб’єкту господарювання на здійснення господарської діяльність з медичної практики.»
Відповідно до Документації предметом даної закупівлі є: "ДК 021:2015: 90520000-8 Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами (Управління небезпечними відходами)".
Предметом закупівлі не передбачено надання учасниками послуг з провадження діяльності з медичної практики.
Відповідно до п.2.3. Розділу ІІ наказу №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів за результатом попереднього (періодичного) медичного огляду медична комісія видає Медичну довідку.
Наказ №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів не регламентує та не встановлює обов'язку підприємству мати на підприємстві таке документальне підтвердження як:
наказ про видачу ліцензії/ліцензія тощо, що надане суб'єкту господарювання (ФОП, лікарня тощо) на провадження господарської діяльності з медичної практики, яке відповідає чинному законодавству;
договір, укладений із з суб'єктом господарювання який здійснює господарську діяльність з медичної практики (ФОП, лікарня, медична установа, тощо) предметом якого є надання послуг з проведення щозмінних передрейсових та післярейсових медичних оглядів водіїв транспортних засобів (згідно Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом наказу №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України).
Тому, зазначене Замовником документальне підтвердження інформації щодо щозмінних (перед рейсових та/або після рейсових) медичних оглядів водіїв транспортних засобів складене всупереч вимогам наказу №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів.
Скаржник має як доказ та надає Наказ МОЗ України №1602 від 06.09.2022 року та Наказ МОЗ України та МВС України від 31.01.2013 року №65/80.
Відповідно до п.2.3. Розділу ІІ наказу №65/80 від 31.01.2013 МОЗ та МВС України Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів за результатом попереднього (періодичного) медичного огляду медична комісія видає Медичну довідку.
Крім цього, чинним законодавством, зокрема, ЗУ "Про управління відходами", Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 №1278 (які надаються в якості доказів) також не передбачена обов'язкова наявність вищезазначених документів, які вимагає Замовник.
Разом з цим, даними Ліцензійними умовами встановлений вичерпний перелік документів, який повинен бути наявний в суб'єктів господарювання, які провадять господарську діяльність з управління небезпечними відходами.
Скаржник має як доказ та надає на розгляд Комісії Наказ з додатком про видачу ТОВ "ОЛЕСТАС ЕКО" ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, який виданий і за відсутності вищезазначених документів, які вимагає Замовник.
Більше того, вищезазначені документи, які вимагаються Замовником передбачені для суб'єктів господарювання, які провадять медичну практику. Скаржник не є таким суб'єктом. Крім цього, чинним законодавством, зокрема, ЗУ "Про управління відходами", Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 № 1278 також не передбачено, що суб'єкти господарювання, які провадять господарську діяльність з управління небезпечними відходами повинні провадити також і медичну практику.
Зазначена вимога є дискримінаційною по відношенню до Скаржника та створює обмеження конкуренції серед учасників.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
10. Додаток 3 та Додаток6 до тендерної документації містять наступну вимогу:
«Учасник надає у складі пропозиції:
копію висновку з оцінки впливу на довкілля, який підтверджує допустимість провадження Учасником планової діяльності здійснення господарської діяльності з управління відходами, містить щодо відходів що є предметом закупівлі: коди та назви (види) відходів згідно Національного переліку відходів; коди операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами»
або
копію висновку державної екологічної експертизи, яким підтверджено, що оцінена діяльність відповідає вимогам Закону України «Про управління відходами» (а саме: код відходів, операції з управління відходами та інше)
При цьому, перелік кодів й назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також перелік кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі і зазначені у Висновку з оцінки впливу на довкілля (Висновку державної екологічної експертизи), повинні відповідати переліку кодів і назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також переліку кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі, зазначеним у Наказі про видачу ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, або Реєстрі ліцензій на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, розміщеному на офіційному веб-сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України за посиланням https://mepr.gov.ua/biznesu/dozvoly-ta-litsenziyi/, та Дозволі на здійснення операцій з оброблення відходів (у випадку його отримання Учасником).
Дана вимога є дискримінаційною, необґрунтованою та незаконною, що обмежує участь Скаржника та інших потенційних учасників.
Відповідно до Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" висновки державної екологічної експертизи, одержані до введення в дію цього Закону, зберігають чинність та мають статус висновку з оцінки впливу на довкілля.
Даний Закон введено в дію 18.12.2017 року. Скаржнику, зокрема, було видано висновки державної екологічної експертизи щодо матеріалів оцінки впливу на навколишнє середовище від 09.10.2013 №17/032 та №8 від 13.12.2017. (додаються в якості доказів), які було надано Скаржником разом з документами для отримання ліцензії.
Постановою Кабінету Міністрів від 05.12.2023 №1278 затверджено ЛІЦЕНЗІЙНІ УМОВИ провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами. Тобто законодавством визначено, що під час проходження процедури ліцензійної перевірки на отримання/розширення ліцензії органу ліцензування Ліцензіат надає Висновок з оцінки впливу на довкілля у випадках, визначених Законом України "Про оцінку впливу на довкілля".
Відповідно до п.4 Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.06.2015 р. № 325 провадження господарської діяльності з оброблення, знешкодження, утилізації і видалення небезпечних медичних відходів проводиться закладами або іншими суб'єктами господарювання, які отримали ліцензію, відповідно до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними 3 відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року № 446 (далі Ліцензія)".
Відповідно до ч.3 ст. 27 Закону України "Про управління відходами" суб'єкт господарювання у сфері управління відходами для провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами зобов'язаний мати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів та ліцензію на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами.
Тобто, діючими нормативними документами, які регламентують діяльність у сфері управління медичними відходами не передбачено надання документу з назвою:
" копію висновку з оцінки впливу на довкілля, який підтверджує допустимість провадження Учасником планової діяльності здійснення господарської діяльності з управління відходами, містить щодо відходів що є предметом закупівлі: коди та назви (види) відходів згідно Національного переліку відходів; коди операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами»
або
копію висновку державної екологічної експертизи, яким підтверджено, що оцінена діяльність відповідає вимогам Закону України «Про управління відходами» (а саме: код відходів, операції з управління відходами та інше)
При цьому, перелік кодів й назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також перелік кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі і зазначені у Висновку з оцінки впливу на довкілля (Висновку державної екологічної експертизи), повинні відповідати переліку кодів і назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також переліку кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі, зазначеним у Наказі про видачу ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, або Реєстрі ліцензій на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, розміщеному на офіційному веб-сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України за посиланням https://mepr.gov.ua/biznesu/dozvoly-ta-litsenziyi/, та Дозволі на здійснення операцій з оброблення відходів (у випадку його отримання Учасником).».
Додатково необгрунтованною, незаконною та абсурдною є вимога, встановлена Замовником щодо надання копію висновку державної екологічної експертизи, яким підтверджено, що оцінена діяльність відповідає вимогам Закону України «Про управління відходами» (а саме: код відходів, операції з управління відходами та інше).
Так, ЗУ «Про екологічну експертизу», який визначав порядок видачі висновків державної екологічної експертизи, які, в свою чергу, відповідно до ч.3 ст.17 ЗУ «Про оцінку впливу на довкілля»,зберігають чинність та мають статус висновку з оцінки впливу на довкілля, втратив чинність 18.12.2017. В той самий час, ЗУ «Про управління відходами», набрав чинності 09.07.2023.
Разом з цим, Скаржник має як доказ та надає на розгляд Комісії Наказ № 301 від 20.03.2024 з додатком до нього про видачу ТОВ "ОЛЕСТАС ЕКО" ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, яка містить коди та види відходів відповідно до тендерної документації та предмета закупівлі.
Видачею ліцензії Скаржнику орган ліцензування підтвердив відповідність діяльності Скаржника ліцензійним умовам провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, у тому числі наявність документів дозвільного характеру, зокрема: Висновку з оцінки впливу на довкілля, підтверджує допустимість провадження планової діяльності здійснення господарської діяльності з управління відходами.
Враховуючи наведене, участь у закупівлі, зможуть прийняти участь лише ті учасники, які нададуть
" копію висновку з оцінки впливу на довкілля, який підтверджує допустимість провадження Учасником планової діяльності здійснення господарської діяльності з управління відходами, містить щодо відходів що є предметом закупівлі: коди та назви (види) відходів згідно Національного переліку відходів; коди операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами»
або
копію висновку державної екологічної експертизи, яким підтверджено, що оцінена діяльність відповідає вимогам Закону України «Про управління відходами» (а саме: код відходів, операції з управління відходами та інше)
При цьому, перелік кодів й назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також перелік кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі і зазначені у Висновку з оцінки впливу на довкілля (Висновку державної екологічної експертизи), повинні відповідати переліку кодів і назв (видів) відходів відповідно до Національного переліку відходів, а також переліку кодів операцій з управління (відновлення та/або видалення) відходами відповідно до Закону України «Про управління відходами», щодо відходів, які є предметом закупівлі, зазначеним у Наказі про видачу ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, або Реєстрі ліцензій на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами, розміщеному на офіційному веб-сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України за посиланням https://mepr.gov.ua/biznesu/dozvoly-ta-litsenziyi/, та Дозволі на здійснення операцій з оброблення відходів (у випадку його отримання Учасником
Зазначена вимога є дискримінаційною по відношенню до Скаржника та штучно звужує кількість потенційних учасників закупівлі.
Аналогічні висновки зокрема містяться в рішеннях АМКУ
№ 13271-р/пк-пз від 05.08.2024,
№ 15104-р/пк-пз від 10.09.2024,
№ 15989-р/пк-пз від 30.09.2024,
№20533 -р/пк-пз від 24.12.2024)
(надаються в якості доказів).
Замовник не обґрунтував та не підтвердив необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
Враховуючи наведене, тендерна пропозиція Скаржника може бути неправомірно відхилена замовником з наведених вище підстав. Вказана вимога є необґрунтованою, незаконною і такою, що штучно звужує кількість потенційних учасників, і в тому числі Скаржника та підлягає вилученню із умов тендерної документації як дискримінаційна.
Додатково хочемо звернути увагу Комісії на те, що щодо закупівлі послуг (ідентифікатор UA-2025-01-17-001245-a) Замовником до сих пір не виконано Рішення АМКУ №4210-р/пк-пз від 18.03.2025 про скасування відміни процедури закупівлі. Натомість, всупереч діючому законодавству, принципам здійснення публічних закупівель та річному плану закупівель Замовника, КОМУНАЛЬНИМ НЕКОМЕРЦІЙНИМ ПІДПРИЄМСТВОВ "КИЇВСЬКА МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ №4" ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ) оголошується нова закупівля, яка, очевидно, містить дискримінаційні вимоги прописані під конкретного учасника.
Дії Замовника в частині встановлення у Тендерній документації наведених вище вимог порушують вимоги частини 4 статті 5 та частини 4 статті 22 Закону, якими передбачена недискримінація учасників, а також права та законні інтереси Скаржника, пов'язані з його участю у Процедурі закупівлі, та принципи недискримінації учасників, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, передбачені частиною 1 статті 5 Закону.
Вважаємо, що вищенаведені дії Замовника спрямовані на зменшення конкуренції серед учасників, а тому порушують статтю 5 Закону України «Про публічні закупівлі», якою встановлено, що основними принципами здійснення закупівель є відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Класифікація порушення
Технічна специфікація предмета закупівлі
Тип вимоги
Зобов'язати замовника внести зміни до тендерної документації
Зобов’язати Замовника, КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "КИЇВСЬКА МІСЬКА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ №4" ВИКОНАВЧОГО ОРГАНУ КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (КИЇВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ), внести зміни до умов тендерної документації по закупівлі 90520000-8 Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами, ідентифікатор закупівлі UA-2025-03-21-007002-a, відповідно до вимог, викладених у мотивувальній частині скарги.
Доказ
Тендерна документація
Доказ
Висновок експертизи
Доказ
Висновок ДЕЕ
Доказ
ТОВ ОЛЕСТАС ЕКО(скан сертифікатів) ISO
Доказ
Аналогічний договір,Акт,Відгук Миронівська лікарня
Доказ
Ліцензія на управління Наказ 301 з додатком
Доказ
Акт
Доказ
Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів
Доказ
Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів від 24.03.2025 № 11593_25
Доказ
рішення від 18.03.2025 №4210
Доказ
рішення від 24.12.2024 № 20533
Доказ
Рішення від 05.08.2024 № 13271
Доказ
РІШЕННЯ АМКУ
Доказ
Законодавство
Дата розгляду скарги04.04.2025, 10:00
Місце розгляду скаргиАнтимонопольний комітет України
Задоволено Органом оскарження
14.04.2025 15:07