Процедура закупівлі оголошена 20.03.2025 17:10. Дата останніх змін - 19.04.2025 11:00
НАЦІОНАЛЬНИЙ КЛАСИФІКАТОР УКРАЇНИ Єдиний закупівельний словник ДК 021:2015: 90520000-8 - Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами (Перевезення та видалення відходів, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекцій: використані небезпечно гострі предмети і медичні вироби забруднені біологічними рідинами; медичні вироби і предмети, забруднені імунологічними лікарськими засобами, кров’ю та/або іншими біологічними рідинами, відходи що утворились в результаті діяльності медичних лабораторій, відходи крові та компонентів крові; Перевезення та видалення токсичних відходів, хімічних препаратів, що складаються або містять небезпечні речовини, первинна упаковка лікарських препаратів визначених Переліком отруйних та сильнодіючих лікарських засобів за міжнародними непатентованими або загальноприйнятими назвами; Перевезення та видалення цитотоксичних та цитостатичних лікарських препаратів; Перевезення та видалення лікарських препаратів) -
Ідентифікатор закупівлі | UA-2025-03-20-013480-a | |
ID | b7996221325c4da2aef20926f5aaeda9 | |
Ідентифікатор плану | UA-P-2025-03-20-016510-a |
Загальна очікувана вартість закупівлі
2`000`00000 Гривня
Ви ще не берете участь в обговоренні цієї закупівлі
Ви ще не берете участь у цій закупівлі
Відмітити оголошення
Додати у вибране
Приховати
Запланувати участь
Мова тендерної пропозиції – українська. Під час проведення процедур закупівель усі документи, що готуються замовником, викладаються українською мовою, а також за рішенням замовника одночасно всі документи можуть мати автентичний переклад іншою мовою. Визначальним є текст, викладений українською мовою. Тендерна пропозиція та всі документи, які передбачені вимогами тендерної документації та додатками до неї, складаються українською мовою.
Закупівельник (Проводить закупівлю)
Найменування замовника | КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ВІННИЦЬКА ОБЛАСНА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ ІМ. М.І. ПИРОГОВА ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ" | |
Загальна очікувана вартість закупівлі | 2`000`000.00 Гривня (з ПДВ) | |
Процедура закупівлі | Відкриті торги з особливостями | |
Метод оцінки тендерних пропозицій учасників | Оцінка тендерних пропозицій учасників за найменшою пропозицією | |
Вид предмету закупівлі: | Закупівля послуг |
Закупівля оголошена
20.03.25
Період уточнень
до 16.04.25
Період оскаржень
до 16.04.25
Подання пропозицій
до 19.04.25
Кваліфікація переможця
з 19.04.25
24.03.2025, 20:59. ID: UA-2025-03-20-013480-a.a1
Скарга до АМКУ
ТОВ ТАРКОМ ЕКОСЕРВІС
Скарга
на умови тендерної документації
Порядковий номер пункту скарги: 1
Заголовок
Опис суті пункту скарги
20.03.2025 року КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ВІННИЦЬКА ОБЛАСНА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ ІМ. М.І. ПИРОГОВА ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ" (далі-Замовник) опублікував оголошення про проведення процедури відкритих торгів з особливостями за предметом: «НАЦІОНАЛЬНИЙ КЛАСИФІКАТОР УКРАЇНИ Єдиний закупівельний словник ДК 021:2015: 90520000-8 - Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами (Перевезення та видалення відходів, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекцій: використані небезпечно гострі предмети і медичні вироби забруднені біологічними рідинами; медичні вироби і предмети, забруднені імунологічними лікарськими засобами, кров’ю та/або іншими біологічними рідинами, відходи що утворились в результаті діяльності медичних лабораторій, відходи крові та компонентів крові; Перевезення та видалення токсичних відходів, хімічних препаратів, що складаються або містять небезпечні речовини, первинна упаковка лікарських препаратів визначених Переліком отруйних та сильнодіючих лікарських засобів за міжнародними непатентованими або загальноприйнятими назвами; Перевезення та видалення цитотоксичних та цитостатичних лікарських препаратів; Перевезення та видалення лікарських препаратів)» з очікуваною вартістю 2 000 000,00 грн з ПДВ (далі- Процедура закупівлі).
В умовах тендерної документації зі змінами по Процедурі закупівлі, ідентифікатор закупівлі UA-2025-03-20-013480-a, наявні дискримінаційні, необґрунтовані та незаконні вимоги що обмежують участь Скаржника та інших потенційних учасників.
У відповідності до ст.18 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) скарги, що стосуються тендерної документації та/або прийнятих рішень, дії чи бездіяльності замовника, що відбулися до закінчення строку, установленого для подання тендерних пропозицій, можуть подаватися до органу оскарження з моменту оприлюднення оголошення про проведення торгів, але не пізніше ніж за чотири дні до дати, установленої для подання тендерних пропозицій.
Аналогічна норма містить п. 56 Особливостей, а саме скарги, що стосуються тендерної документації, можуть подаватися до органу оскарження з моменту оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів, але не пізніше ніж за три дні до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, установленого до внесення змін до тендерної документації.
Скаржник бажає скористатись вказаним правом з огляду на встановлення в тендерній документації дискримінаційних умов.
Підстави подання скарги, посилання на порушення процедури закупівлі або прийняті рішення, дії або бездіяльність замовника, фактичні обставини, що це можуть підтверджувати, обґрунтування наявності у суб’єкта оскарження порушених прав та охоронюваних законом інтересів з приводу рішення, дії чи бездіяльності замовника, що суперечать законодавству у сфері публічних закупівель і внаслідок яких порушено право чи законні інтереси такої особи - викладені в наступному.
№
пп Посилання на вимогу тендерної документації Зміст вимоги яка встановлена Замовником в тендерній документації Опис порушення процедури закупівлі та дискримінаційних вимог, які обмежують конкуренцію та участь Скаржника в Процедурі закупівлі
1 П.2.2 додатку №2 до тендерної документації Чинний протокол ТО Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 р. № 1001 (додається як доказ) у п. 16 передбачають, що Ліцензіат зобов’язаний про проведення перевірки технічного стану та обов’язкового технічного контролю, технічних оглядів та ремонту транспортних засобів, акти виконаних робіт, платіжні документи, а в разі, коли на ліцензіата поширюються вимоги, визначені пунктом 23 цих Ліцензійних умов, - копії протоколів перевірки технічного стану транспортних засобів - протягом трьох років.
При цьому п.23 цих Ліцензійних умов стосується ліцензіатів, що провадять господарську діяльність з міжнародних перевезень пасажирів автобусами, міжнародних перевезень вантажів вантажними автомобілями, міжнародних перевезень небезпечних вантажів та небезпечних відходів вантажними автомобілями
Ці Ліцензійні умови встановлюють вичерпний перелік до документів, які повинні бути наявні у суб’єктів господарювання, що перевозять небезпечні відходи.
Предмет закупівлі не стосується міжнародних перевезень небезпечних відходів.
З огляду на це, вимога щодо надання чинного протоколу ТО є безпідставною.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
Зазначена вимога є дискримінаційною по відношенню до скаржника та створює обмеження конкуренції серед учасників.
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації.
2 П.1 розділу технічні вимоги додатку №2 до тендерної документації дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів від уповноваженого органу видавати відповідні дозволи або документальне підтвердження з офіційного реєстру дозволів на здійснення операцій з оброблення відходів з присутнім записом назви суб’єкта господарювання, якому видано дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів (згідно вимоги статті 27 Закону України «Про управління відходами») Відповідно до статті 30 Закону України «Про управління відходами», суб’єкти господарювання, що здійснюють діяльність у сфері управління небезпечними відходами, зобов’язані мати:
Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів.
Ліцензію на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами.
Реєстр дозволів та ліцензій, розміщений на сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України (https://mepr.gov.ua/biznesu/dozvoly-ta-litsenziyi/), підтверджує наявність відповідного дозволу у Скаржника.
На підтвердження наявності Дозволу в якості доказу надається Декларація, яка містить Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів.
Крім цього, зазначаємо, що Декларація формується автоматично, а суб’єкти господарювання не мають змоги впливати на зміст такої Декларації, як і на зміст інформації, що відображена у вищезазначеному реєстрі дозволів та ліцензій. Оскільки у зазначеному реєстрі та декларації не міститься деталізації щодо конкретних видів відходів, що підлягають обробленню, що свідчить про відсутність вимоги щодо обов’язкового зазначення саме небезпечних відходів з Додатку 4 у дозвільному документі.
Відповідно до п.3 Порядку видачі, відмови у видачі, анулювання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 грудня 2023 р. № 1328 (додається як доказ) суб’єкти господарювання, які мають намір або здійснюють операції з оброблення відходів відповідно до Закону України “Про управління відходами” (далі - суб’єкт господарювання), зобов’язані отримати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів (далі - дозвіл) до початку своєї діяльності.
Тобто відповідно до статті 30 Закону України "Про управління відходами" та Постанови КМУ від 19 грудня 2023 р. № 1328, суб’єкти господарювання, які здійснюють операції з оброблення відходів, зобов’язані отримати відповідний дозвіл до початку своєї діяльності. Однак, здійснення господарської діяльності у сфері управління небезпечними відходами як ліцензійної діяльності без ліцензії неможливе. Таким чином, отримання ліцензії є фактичним початком діяльності підприємства у сфері управління небезпечними відходами.
Відповідно до постанови КМУ від 18 березня 2022 р. № 314 (додається як доказ) та постанови КМУ від 31 жовтня 2023 р. № 1137 (додається як доказ) подані суб’єктами господарювання декларації про провадження видів господарської діяльності щодо здійснення операцій з оброблення відходів є дійсними до 15 червня 2025 року.
У строк до 15 червня 2025 р. суб’єкти господарювання для подальшого провадження своєї діяльності повинні отримати відповідні дозвільні документи у порядку та на умовах, що передбачені Законом України “Про управління відходами”.
Тобто Постанова КМУ 18 березня 2022 р. № 314 та Постанова КМУ від 31 жовтня 2023 р. № 1137 встановлюють, що суб’єкти господарювання, які вже здійснюють діяльність, повинні отримати відповідні дозвільні документи для її подальшого провадження до 15 червня 2025 року.
Отже, вимога замовника щодо наявності дозволу до початку діяльності суперечить законодавству, оскільки вона може застосовуватися лише до суб’єктів, які ще не розпочали діяльність (в силу постанови Кабінету Міністрів України від 19 грудня 2023 р. № 1328).
Вимога про включення небезпечних відходів з Додатку 4 до дозволу не має нормативного обґрунтування, оскільки чинне законодавство не передбачає такої деталізації у дозвільному документі для суб’єктів господарювання, які розпочали відповідну діяльність, про що зазначалося вище. Такої деталізації не містять також реєстр дозволів та дозвільні документи.
Це призводить до необґрунтованого обмеження конкуренції та штучного звуження кола потенційних учасників закупівлі.
Крім цього, лист Міндовкілля №36/36-02/69-25 від 12.03.2025 року (додається як доказ) чітко свідчить про те, що суб’єкти господарювання, що здійснюють діяльність у сфері управління небезпечними відходами можуть здійснювати свою діяльність на підстав Декларації, а у змісті Декларації не відображаються коди чи види небезпечних відходів і зміст Декларації є встановленої форми.
При цьому відповідно до рішення АМКУ №3046-р/пк-пз від 27.02.2025 (додається як доказ) наявна у Скаржника Декларація на думку АМКУ не містить дозволу. З огляду на це, Замовник повинен був передбачити можливість надання Дозволу та Декларації, яка є еквівалентним документом до дозволу.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
Зазначена вимога є дискримінаційною по відношенню до скаржника та створює обмеження конкуренції серед учасників.
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації.
3 П.3 розділу технічні вимоги додатку №2 до тендерної документації - сміттєспалювальна піч (інсенераторний комплекс) з температурою спалювання в камері горіння не менше 12000 С.
Предметом закупівлі є Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами.
Послуги повинні надаватися Учасником згідно з вимогами ЗУ «Про управління відходами» Державними санітарно-протиепідемічними правилами і нормами щодо поводження з медичними відходами, затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.06.2015 р. №325 «Про затвердження Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами» (зі змінами затвердженими наказом МОЗ №1602 від 06.09.2022 р.).
Відповідно до п.5. Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.06.2015 р. №325 «Про затвердження Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами» оброблення відходів, визначених у пункті 3 цього розділу, проводиться такими методами:
1) насиченим водяним паром під тиском за допомогою спеціального обладнання - установок для оброблення відходів категорії В, зокрема парових стерилізаторів (автоклавів). Рекомендовано використовувати вакуумні парові стерилізатори (автоклави з фракційним вакуумним процесом стерилізації та очищенням повітря, що видаляється з камери протягом циклу за допомогою стерилізуючого фільтра 0,2 µм), які відповідають ДСТУ EN 285:2019 «Стерилізація. Стерилізатори парові. Стерилізатори великогабаритні», прийнятим наказом Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 12 грудня 2019 року № 409, та призначені, в тому числі, для оброблення медичних відходів. Для фракційного вакуумного процесу в стерилізаторах використовуються такі режими стерилізації:
при температурі 121 °C - експозиція протягом 30 хвилин;
при температурі 134 °C - експозиція протягом 15 хвилин.
Для оброблення в гравітаційних стерилізаторах використовуються такі режими стерилізації:
при температурі 121 °C - експозиція протягом 60 хвилин;
при температурі 134 °C - експозиція протягом 30 хвилин.
У випадках підозрюваної/підтвердженої контамінації відходів пріонами (наприклад, відходи нейрохірургічної операційної), використовується режим стерилізації при температурі 134 °C протягом 60 хвилин, незалежно від виду парового стерилізатора (автоклава).
Відповідно до ст. 39 ЗУ «Про управління відходами»:
1. Установки для спалювання відходів проектуються, оснащуються, споруджуються та експлуатуються таким чином, щоб температура газу, утворюваного в результаті спалювання відходів, піднімалася, після останнього впорскування повітря горіння, у контрольований та однорідний спосіб та за найбільш несприятливих умов, до принаймні 850°C на дві секунди.
2. Установки побічного спалювання відходів проектуються, оснащуються, споруджуються та експлуатуються таким чином, щоб температура газу, утворюваного в результаті побічного спалювання відходів, піднімалася, після останнього впорскування повітря горіння, у контрольований та однорідний спосіб та за найбільш несприятливих умов, до принаймні 850°C на дві секунди.
Таким чином, ЗУ «Про управління відходами», Постанова КМУ від 08.06.2015 р. №325, Постанова КМУ від 5 грудня 2023 р. № 1278 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами», зокрема п.25 (додаються як докази), та інші нормативно-правові акти не вимагають наявності в суб’єктів господарювання, які надають послуги з управління (поводження) небезпечними відходами сміттєспалювальної печі (інсенераторного комплексу) з температурою спалювання в камері горіння саме не менше 12000 С. Така температура має бути не менше 850 0 С.
Скаржник має як доказ та надає на розгляд Комісії Наказ з додатком про видачу ТОВ «ТАРКОМ ЕКОСЕРВІС» ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, який виданий і за відсутності сміттєспалювальної печі (інсенераторного комплексу) з температурою спалювання в камері горіння саме не менше 12000 С, що додатково підтверджує незаконність такої вимоги Замовника.
Незаконність такої вимоги підтверджена і рішенням АМКУ № 15104-р/пк-пз від 10.09.2024 (додається як доказ).
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
4 П.3 розділу технічні вимоги додатку №2 до тендерної документації - чинне страхування вказаного обладнання Відповідно до розділу ХV Закону України «Про страхування» (додається як доказ) обов’язковими видами страхування є:
• Страхування морських ризиків;
• Страхування цивільної авіації;
• Страхування природно-заповідного фонду;
• Страхування відповідальності приватного нотаріуса;
• Страхування працівників, які здійснюють експлуатацію транспортних засобів;
• Страхування ризиків при здійсненні космічної діяльності в Україні;
• Страхування працівників, які беруть участь у наданні психіатричної допомоги, здійснюють догляд за особами, які страждають на психічні розлади;
• Страхування відповідальності суб’єктів перевезення небезпечних вантажів і працівників, які беруть участь у перевезенні таких вантажів;
• Страхування ризиків при промисловій розробці родовищ нафти і газу;
• Страхування відповідальності оператора ядерної установки за ядерну шкоду, яку може бути заподіяно внаслідок ядерного інциденту;
• Страхування туристів при здійсненні туристичних поїздок;
• Страхування на автомобільному транспорті;
• Страхування відповідальності під час здійснення робіт з розмінування.
Разом з цим, ні норми даного Закону, ні норми іншого нормативно правового акту, зокрема ЗУ «Про управління відходами», Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 р. № 1278 (додаються як докази), не передбачають обов’язку із страхування сміттєспалювальної печі (інсенераторного комплексу) чи іншого обладнання для видалення відходів, як і не містять вимог щодо наявності в суб’єктів господарювання, які надають послуги з управління (поводження) небезпечними відходами наявності страхування на таке обладнання. Скаржником в якості доказу також додається паспорт на дане обладнання.
Крім цього, наявність чи відсутність страхування такого обладнання жодним чином не впливає на можливість виконання договору про закупівлю.
Скаржник має як доказ та надає на розгляд Комісії Наказ з додатком про видачу ТОВ «ТАРКОМ ЕКОСЕРВІС» ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, який виданий і за відсутності страхування обладнання, що додатково підтверджує незаконність такої вимоги Замовника.
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
5 П.4 розділу технічні вимоги додатку №2 до тендерної документації чинний протокол перевірки технічного стану вказаного транспортного засобу Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 р. № 1001 (додається як доказ) у п. 16 передбачають, що Ліцензіат зобов’язаний про проведення перевірки технічного стану та обов’язкового технічного контролю, технічних оглядів та ремонту транспортних засобів, акти виконаних робіт, платіжні документи, а в разі, коли на ліцензіата поширюються вимоги, визначені пунктом 23 цих Ліцензійних умов, - копії протоколів перевірки технічного стану транспортних засобів - протягом трьох років.
При цьому п.23 цих Ліцензійних умов стосується ліцензіатів, що провадять господарську діяльність з міжнародних перевезень пасажирів автобусами, міжнародних перевезень вантажів вантажними автомобілями, міжнародних перевезень небезпечних вантажів та небезпечних відходів вантажними автомобілями
Ці Ліцензійні умови встановлюють вичерпний перелік до документів, які повинні бути наявні у суб’єктів господарювання, що перевозять небезпечні відходи.
Предмет закупівлі не стосується міжнародних перевезень небезпечних відходів.
З огляду на це, вимога щодо надання чинного протоколу ТО є безпідставною.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
Зазначена вимога є дискримінаційною по відношенню до скаржника та створює обмеження конкуренції серед учасників.
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації.
6 П.6 розділу технічні вимоги додатку №2 до тендерної документації - гарантійний лист про наявність вантажників у штаті Учасника для забезпечення завантаження відходів у спецтранспорт власними силами (не менше трьох працівників);
Відповідно до вимоги тендерної документації в цій частині, скаржник має як доказ та надає на розгляд Комісії накази про прийняття на роботу вантажників (двох осіб).
Скаржник вважає, що вимагання у учасників наявності вантажників у штаті Учасника для забезпечення завантаження відходів у спецтранспорт власними силами (не менше трьох працівників) – є дискримінаційною вимогою яка обмежує скаржника на участь в процедурі закупівлі.
Таких вимог не встановлюють норми чинного законодавства України, зокрема ЗУ «Про управління відходами», Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 р. № 1278 (додаються як докази),
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
7 П.11 розділу технічні вимоги додатку №2 до тендерної документації • ДСТУ ISO 14001:2015 (ISO 14001:2015, IDT) Системи екологічного управління. Вимоги та настанови щодо застосування. СФЕРА СЕРТИФІКАЦІЇ: управління небезпечними відходами на комплекс операцій із збирання та оброблення небезпечних та які не є небезпечними відходами;
• ДСТУ ISO 45001:2019 (ISO 45001:2018, IDT) Системи управління охороною здоров’я та безпекою праці. Вимоги та настанови щодо застосування. СФЕРА СЕРТИФІКАЦІЇ: управління небезпечними відходами на комплекс операцій із збирання та оброблення небезпечних та які не є небезпечними відходами Замовник передбачає можливість надання лише сертифікатів ДСТУ ISO 14001:2015 (ISO 14001:2015, IDT) Системи екологічного управління. Вимоги та настанови щодо застосування, ДСТУ ISO 45001:2019 (ISO 45001:2018, IDT) Системи управління охороною здоров’я та безпекою праці. Вимоги та настанови щодо застосування і у визначеній сфері сертифікації, при цьому не передбачає можливості надання еквівалентних сертифікатів. У Скаржника наявний сертифікат на систему управління охороною здоров’я та безпекою праці ДСТУ ISO 45001:2019, сертифікат на систему екологічного управління ДСТУ ISO 14001:2015 (додаються в якості доказів). Разом з цим, маючи еквівалентні сертифікати і з іншим формулюванням сфери сертифікації Скаржник позбавлений права взяти участь у процедурі закупівлі, оскільки не має сертифікатів, які вимагає Замовник в умовах тендерної документації, а можливість надання еквівалентних сертифікатів не передбачена.
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації і неможливість надання еквівалентних сертифікатів, а також встановлення чіткого формулювання сфери сертифікації.
Крім цього, щодо даних сертифікатів відповідності варто зазначити, що законодавчий обов’язок на їх отримання відсутній, а в Україні діє принцип добровільної сертифікації.
Перелiк товарів і послуг, які пiдлягають обов’язковiй сертифiкацiї визначений в Перелiку продукцiї, що пiдлягає обов’язковiй сертифiкацiї в Українi (далi - Перелiк), який затверджено наказом Державного комiтету України з питань технiчного регулювання та споживчої полiтики вiд 01.02.2005 №28. Наказ втратив чиннiсть (пiдстава - Наказ Мiнiстерства економiчного розвитку i торгівлi України вiд 26.01.2018 №93, зареєстрований в Мiнiстерствi юстицiї України 16 лютого 2018р. за № 194/31646). В резулътатi аналiзу Перелiку встановлено, що послуги, які є предметом закупiвлi, не входять в Перелiк та не пiдлягають обов’язковiй сертифiкацiї вiдповiдно до законодавства України. Тому законодавством не передбачено надання сертифiкатів вiдповiдностi вiд органу обов’язкової сертифiкацiї.
Крім цього, з 16.03.2018 р. набрав чинності наказ Мінекономрозвитку України від 26.01.2018 р. №93, яким з метою приведення нормативно - правових актів у відповідність із законодавством визнано такими, що втратив чинність зокрема наказ № 28. У зв’язку з втратою чинності з 01.01.18 Декрету Кабінетів Міністрів України від 10.05.93 № 46 - 93 “ Про стандартизацію і сертифікацію”, державна система сертифікації припинила своє існування, а тому з 01.01.18 відсутні правові підстави провадження органами із сертифікації діяльності як призначених органів в державній системі сертифікації. Таким чином, у суб’єкта господарювання, який отримав ліцензію на провадження господарської
діяльності з управління небезпечними відходами та провадить господарську діяльність по даному виду діяльності, діючим законодавством не передбачено. Вимога щодо надання вищезазначеного сертифікату порушує гарантований ст.5 Закону України «Про публічні закупівлі» принцип недискримінації учасників.
Вимоги щодо обов’язкової наявності вищевказаних документів у суб’єктів господарювання, які надають послуги з управління (поводження) небезпечними відходами не передбачені ЗУ «Про управління відходами», Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 р. № 1278 (додаються як докази).
Видачею ліцензії Скаржнику орган ліцензування також підтвердив, що відсутність зазначеного сертифікату відповідності повністю відповідає ліцензійним умовам провадження діяльності у сфері управління небезпечними відходами.
Скаржник має як доказ та надає на розгляд Комісії Наказ з додатком про видачу ТОВ «ТАРКОМ ЕКОСЕРВІС» ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, який виданий і за відсутності вищезазначених сертифікатів, що додатково підтверджує незаконність такої вимоги Замовника.
Зазначена вимога є дискримінаційною по відношенню до скаржника та створює обмеження конкуренції серед учасників.
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
Дискримінаційність такої вимоги підтверджується також рішенням АМКУ № 15104-р/пк-пз від 10.09.2024 (додається як доказ).
8 П.14 розділу технічні вимоги додатку №2 до тендерної документації У разі залучення субпідрядної організації до надання послуг Учасник повинен надати документи згідно тендерної документації щодо субпідрядника/співвиконавця, якого Учасник планує залучити до надання послуг, а також лист-згоду субпідрядника щодо його залучення Відповідно до ч.3 ст. 16 Закону України «Про публічні закупівлі», якщо для закупівлі робіт або послуг замовник встановлює кваліфікаційний критерій такий як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців.
Тобто виходячи зі змісту цієї норми Учасник повинен підтвердити відповідність субпідрядника/співвиконавця лише кваліфікаційному критерію/критеріям, який відсутній в самого учасника і у зв’язку з відсутністю якого він і залучає субпідрядника/співвиконавця.
Чинне законодавство не встановлює обов’язку щодо відповідності субпідрядника/співвиконавця всім вимогам, встановленим у тендерній документації.
Скаржник має намір залучити субпідрядників/співвиконавців до надання послуг за даною закупівлею, і залучає їх з метою підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям, які відсутні в Скаржника. Але ці субпідрядники/співвиконавці як і сам Скаржник не відповідають всім кваліфікаційним, технічним та іншим вимогам закупівлі, що зазначені в тендерній документації.
Замовник повинен був передбачити, що учасник у складі тендерної пропозиції надає документи субпідрядника/співвиконавця, які підтверджують його відповідність кваліфікаційним, технічним та іншим вимогам закупівлі, у зв’язку з необхідністю підтвердження яких такий субпідрядник/співвиконавець залучається.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
Зазначена вимога є дискримінаційною по відношенню до скаржника та створює обмеження конкуренції серед учасників.
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації.
Враховуючи наведене, законні права та інтереси Скаржника можуть бути захищені лише шляхом зобов’язання Замовника внести відповідні зміни до тендерної документації та прибрати із тендерної документації вказані дискримінаційні вимоги або відмінити процедуру закупівлі у разі неможливості внесення таких змін. Разом із скаргою Скаржник надає документальне підтвердження/докази.
Дії Замовника в частині встановлення у Тендерній документації наведених вище вимог порушують вимоги частини 4 статті 5 та частини 4 статті 22 Закону, якими передбачена недискримінація учасників, а також права та законні інтереси Скаржника, пов'язані з його участю у Процедурі закупівлі, та принципи недискримінації учасників, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, передбачені частиною 1 статті 5 Закону.
Вважаємо, що вищенаведені дії Замовника спрямовані на зменшення конкуренції серед учасників, а тому порушують статтю 5 Закону України «Про публічні закупівлі», якою встановлено, що основними принципами здійснення закупівель є відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Класифікація порушення
Інші умови тендерної документації
Тип вимоги
Зобов'язати замовника внести зміни до тендерної документації
Зобов'язати замовника внести зміни до тендерної документації
Доказ
Докази за скаргою
Причина відхилення скаргиСкасована автором
Повернено як помилкове
24.03.2025, 21:35. ID: UA-2025-03-20-013480-a.b2
Скарга до АМКУ
ТОВ ТАРКОМ ЕКОСЕРВІС
Скарга
на умови тендерної документації
Порядковий номер пункту скарги: 1
Заголовок
Опис суті пункту скарги
20.03.2025 року КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ВІННИЦЬКА ОБЛАСНА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ ІМ. М.І. ПИРОГОВА ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ" (далі-Замовник) опублікував оголошення про проведення процедури відкритих торгів з особливостями за предметом: «НАЦІОНАЛЬНИЙ КЛАСИФІКАТОР УКРАЇНИ Єдиний закупівельний словник ДК 021:2015: 90520000-8 - Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами (Перевезення та видалення відходів, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекцій: використані небезпечно гострі предмети і медичні вироби забруднені біологічними рідинами; медичні вироби і предмети, забруднені імунологічними лікарськими засобами, кров’ю та/або іншими біологічними рідинами, відходи що утворились в результаті діяльності медичних лабораторій, відходи крові та компонентів крові; Перевезення та видалення токсичних відходів, хімічних препаратів, що складаються або містять небезпечні речовини, первинна упаковка лікарських препаратів визначених Переліком отруйних та сильнодіючих лікарських засобів за міжнародними непатентованими або загальноприйнятими назвами; Перевезення та видалення цитотоксичних та цитостатичних лікарських препаратів; Перевезення та видалення лікарських препаратів)» з очікуваною вартістю 2 000 000,00 грн з ПДВ (далі- Процедура закупівлі).
В умовах тендерної документації зі змінами по Процедурі закупівлі, ідентифікатор закупівлі UA-2025-03-20-013480-a, наявні дискримінаційні, необґрунтовані та незаконні вимоги що обмежують участь Скаржника та інших потенційних учасників.
У відповідності до ст.18 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) скарги, що стосуються тендерної документації та/або прийнятих рішень, дії чи бездіяльності замовника, що відбулися до закінчення строку, установленого для подання тендерних пропозицій, можуть подаватися до органу оскарження з моменту оприлюднення оголошення про проведення торгів, але не пізніше ніж за чотири дні до дати, установленої для подання тендерних пропозицій.
Аналогічна норма містить п. 56 Особливостей, а саме скарги, що стосуються тендерної документації, можуть подаватися до органу оскарження з моменту оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів, але не пізніше ніж за три дні до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, установленого до внесення змін до тендерної документації.
Скаржник бажає скористатись вказаним правом з огляду на встановлення в тендерній документації дискримінаційних умов.
Підстави подання скарги, посилання на порушення процедури закупівлі або прийняті рішення, дії або бездіяльність замовника, фактичні обставини, що це можуть підтверджувати, обґрунтування наявності у суб’єкта оскарження порушених прав та охоронюваних законом інтересів з приводу рішення, дії чи бездіяльності замовника, що суперечать законодавству у сфері публічних закупівель і внаслідок яких порушено право чи законні інтереси такої особи - викладені в наступному.
№
пп Посилання на вимогу тендерної документації Зміст вимоги яка встановлена Замовником в тендерній документації Опис порушення процедури закупівлі та дискримінаційних вимог, які обмежують конкуренцію та участь Скаржника в Процедурі закупівлі
1 П.2.2 додатку №2 до тендерної документації Чинний протокол ТО Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 р. № 1001 (додається як доказ) у п. 16 передбачають, що Ліцензіат зобов’язаний про проведення перевірки технічного стану та обов’язкового технічного контролю, технічних оглядів та ремонту транспортних засобів, акти виконаних робіт, платіжні документи, а в разі, коли на ліцензіата поширюються вимоги, визначені пунктом 23 цих Ліцензійних умов, - копії протоколів перевірки технічного стану транспортних засобів - протягом трьох років.
При цьому п.23 цих Ліцензійних умов стосується ліцензіатів, що провадять господарську діяльність з міжнародних перевезень пасажирів автобусами, міжнародних перевезень вантажів вантажними автомобілями, міжнародних перевезень небезпечних вантажів та небезпечних відходів вантажними автомобілями
Ці Ліцензійні умови встановлюють вичерпний перелік до документів, які повинні бути наявні у суб’єктів господарювання, що перевозять небезпечні відходи.
Предмет закупівлі не стосується міжнародних перевезень небезпечних відходів.
З огляду на це, вимога щодо надання чинного протоколу ТО є безпідставною.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
Зазначена вимога є дискримінаційною по відношенню до скаржника та створює обмеження конкуренції серед учасників.
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації.
2 П.1 розділу технічні вимоги додатку №2 до тендерної документації дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів від уповноваженого органу видавати відповідні дозволи або документальне підтвердження з офіційного реєстру дозволів на здійснення операцій з оброблення відходів з присутнім записом назви суб’єкта господарювання, якому видано дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів (згідно вимоги статті 27 Закону України «Про управління відходами») Відповідно до статті 30 Закону України «Про управління відходами», суб’єкти господарювання, що здійснюють діяльність у сфері управління небезпечними відходами, зобов’язані мати:
Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів.
Ліцензію на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами.
Реєстр дозволів та ліцензій, розміщений на сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України (https://mepr.gov.ua/biznesu/dozvoly-ta-litsenziyi/), підтверджує наявність відповідного дозволу у Скаржника.
На підтвердження наявності Дозволу в якості доказу надається Декларація, яка містить Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів.
Крім цього, зазначаємо, що Декларація формується автоматично, а суб’єкти господарювання не мають змоги впливати на зміст такої Декларації, як і на зміст інформації, що відображена у вищезазначеному реєстрі дозволів та ліцензій. Оскільки у зазначеному реєстрі та декларації не міститься деталізації щодо конкретних видів відходів, що підлягають обробленню, що свідчить про відсутність вимоги щодо обов’язкового зазначення саме небезпечних відходів з Додатку 4 у дозвільному документі.
Відповідно до п.3 Порядку видачі, відмови у видачі, анулювання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 грудня 2023 р. № 1328 (додається як доказ) суб’єкти господарювання, які мають намір або здійснюють операції з оброблення відходів відповідно до Закону України “Про управління відходами” (далі - суб’єкт господарювання), зобов’язані отримати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів (далі - дозвіл) до початку своєї діяльності.
Тобто відповідно до статті 30 Закону України "Про управління відходами" та Постанови КМУ від 19 грудня 2023 р. № 1328, суб’єкти господарювання, які здійснюють операції з оброблення відходів, зобов’язані отримати відповідний дозвіл до початку своєї діяльності. Однак, здійснення господарської діяльності у сфері управління небезпечними відходами як ліцензійної діяльності без ліцензії неможливе. Таким чином, отримання ліцензії є фактичним початком діяльності підприємства у сфері управління небезпечними відходами.
Відповідно до постанови КМУ від 18 березня 2022 р. № 314 (додається як доказ) та постанови КМУ від 31 жовтня 2023 р. № 1137 (додається як доказ) подані суб’єктами господарювання декларації про провадження видів господарської діяльності щодо здійснення операцій з оброблення відходів є дійсними до 15 червня 2025 року.
У строк до 15 червня 2025 р. суб’єкти господарювання для подальшого провадження своєї діяльності повинні отримати відповідні дозвільні документи у порядку та на умовах, що передбачені Законом України “Про управління відходами”.
Тобто Постанова КМУ 18 березня 2022 р. № 314 та Постанова КМУ від 31 жовтня 2023 р. № 1137 встановлюють, що суб’єкти господарювання, які вже здійснюють діяльність, повинні отримати відповідні дозвільні документи для її подальшого провадження до 15 червня 2025 року.
Отже, вимога замовника щодо наявності дозволу до початку діяльності суперечить законодавству, оскільки вона може застосовуватися лише до суб’єктів, які ще не розпочали діяльність (в силу постанови Кабінету Міністрів України від 19 грудня 2023 р. № 1328).
Вимога про включення небезпечних відходів з Додатку 4 до дозволу не має нормативного обґрунтування, оскільки чинне законодавство не передбачає такої деталізації у дозвільному документі для суб’єктів господарювання, які розпочали відповідну діяльність, про що зазначалося вище. Такої деталізації не містять також реєстр дозволів та дозвільні документи.
Це призводить до необґрунтованого обмеження конкуренції та штучного звуження кола потенційних учасників закупівлі.
Крім цього, лист Міндовкілля №36/36-02/69-25 від 12.03.2025 року (додається як доказ) чітко свідчить про те, що суб’єкти господарювання, що здійснюють діяльність у сфері управління небезпечними відходами можуть здійснювати свою діяльність на підстав Декларації, а у змісті Декларації не відображаються коди чи види небезпечних відходів і зміст Декларації є встановленої форми.
Додатково чинність Декларації підтверджується постановою КМУ від 14 березня 2025 р. № 288, відповідно до якої у разі коли суб’єкт господарювання, який набув право на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності/виду господарської діяльності або частини виду господарської діяльності, що провадиться на підставі поданої декларації, протягом строку її чинності звернувся до органів ліцензування, дозвільних органів та суб’єктів надання публічних (електронних публічних) послуг із заявою про отримання дозвільного документа (документа дозвільного характеру, ліцензії або інших результатів надання публічних послуг) у порядку, строки та на умовах, передбачених законодавством, декларація є чинною до прийняття дозвільним органом рішення про видачу або про відмову у видачі відповідного дозвільного документа.
При цьому відповідно до рішення АМКУ №3046-р/пк-пз від 27.02.2025 (додається як доказ) наявна у Скаржника Декларація на думку АМКУ не містить дозволу. З огляду на це, Замовник повинен був передбачити можливість надання Дозволу та Декларації, яка є еквівалентним документом до дозволу.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
Зазначена вимога є дискримінаційною по відношенню до скаржника та створює обмеження конкуренції серед учасників.
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації.
3 П.3 розділу технічні вимоги додатку №2 до тендерної документації - сміттєспалювальна піч (інсенераторний комплекс) з температурою спалювання в камері горіння не менше 12000 С.
Предметом закупівлі є Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами.
Послуги повинні надаватися Учасником згідно з вимогами ЗУ «Про управління відходами» Державними санітарно-протиепідемічними правилами і нормами щодо поводження з медичними відходами, затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.06.2015 р. №325 «Про затвердження Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами» (зі змінами затвердженими наказом МОЗ №1602 від 06.09.2022 р.).
Відповідно до п.5. Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.06.2015 р. №325 «Про затвердження Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами» оброблення відходів, визначених у пункті 3 цього розділу, проводиться такими методами:
1) насиченим водяним паром під тиском за допомогою спеціального обладнання - установок для оброблення відходів категорії В, зокрема парових стерилізаторів (автоклавів). Рекомендовано використовувати вакуумні парові стерилізатори (автоклави з фракційним вакуумним процесом стерилізації та очищенням повітря, що видаляється з камери протягом циклу за допомогою стерилізуючого фільтра 0,2 µм), які відповідають ДСТУ EN 285:2019 «Стерилізація. Стерилізатори парові. Стерилізатори великогабаритні», прийнятим наказом Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 12 грудня 2019 року № 409, та призначені, в тому числі, для оброблення медичних відходів. Для фракційного вакуумного процесу в стерилізаторах використовуються такі режими стерилізації:
при температурі 121 °C - експозиція протягом 30 хвилин;
при температурі 134 °C - експозиція протягом 15 хвилин.
Для оброблення в гравітаційних стерилізаторах використовуються такі режими стерилізації:
при температурі 121 °C - експозиція протягом 60 хвилин;
при температурі 134 °C - експозиція протягом 30 хвилин.
У випадках підозрюваної/підтвердженої контамінації відходів пріонами (наприклад, відходи нейрохірургічної операційної), використовується режим стерилізації при температурі 134 °C протягом 60 хвилин, незалежно від виду парового стерилізатора (автоклава).
Відповідно до ст. 39 ЗУ «Про управління відходами»:
1. Установки для спалювання відходів проектуються, оснащуються, споруджуються та експлуатуються таким чином, щоб температура газу, утворюваного в результаті спалювання відходів, піднімалася, після останнього впорскування повітря горіння, у контрольований та однорідний спосіб та за найбільш несприятливих умов, до принаймні 850°C на дві секунди.
2. Установки побічного спалювання відходів проектуються, оснащуються, споруджуються та експлуатуються таким чином, щоб температура газу, утворюваного в результаті побічного спалювання відходів, піднімалася, після останнього впорскування повітря горіння, у контрольований та однорідний спосіб та за найбільш несприятливих умов, до принаймні 850°C на дві секунди.
Таким чином, ЗУ «Про управління відходами», Постанова КМУ від 08.06.2015 р. №325, Постанова КМУ від 5 грудня 2023 р. № 1278 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами», зокрема п.25 (додаються як докази), та інші нормативно-правові акти не вимагають наявності в суб’єктів господарювання, які надають послуги з управління (поводження) небезпечними відходами сміттєспалювальної печі (інсенераторного комплексу) з температурою спалювання в камері горіння саме не менше 12000 С. Така температура має бути не менше 850 0 С.
Скаржник має як доказ та надає на розгляд Комісії Наказ з додатком про видачу ТОВ «ТАРКОМ ЕКОСЕРВІС» ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, який виданий і за відсутності сміттєспалювальної печі (інсенераторного комплексу) з температурою спалювання в камері горіння саме не менше 12000 С, що додатково підтверджує незаконність такої вимоги Замовника.
Незаконність такої вимоги підтверджена і рішенням АМКУ № 15104-р/пк-пз від 10.09.2024 (додається як доказ).
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
4 П.3 розділу технічні вимоги додатку №2 до тендерної документації - чинне страхування вказаного обладнання Відповідно до розділу ХV Закону України «Про страхування» (додається як доказ) обов’язковими видами страхування є:
• Страхування морських ризиків;
• Страхування цивільної авіації;
• Страхування природно-заповідного фонду;
• Страхування відповідальності приватного нотаріуса;
• Страхування працівників, які здійснюють експлуатацію транспортних засобів;
• Страхування ризиків при здійсненні космічної діяльності в Україні;
• Страхування працівників, які беруть участь у наданні психіатричної допомоги, здійснюють догляд за особами, які страждають на психічні розлади;
• Страхування відповідальності суб’єктів перевезення небезпечних вантажів і працівників, які беруть участь у перевезенні таких вантажів;
• Страхування ризиків при промисловій розробці родовищ нафти і газу;
• Страхування відповідальності оператора ядерної установки за ядерну шкоду, яку може бути заподіяно внаслідок ядерного інциденту;
• Страхування туристів при здійсненні туристичних поїздок;
• Страхування на автомобільному транспорті;
• Страхування відповідальності під час здійснення робіт з розмінування.
Разом з цим, ні норми даного Закону, ні норми іншого нормативно правового акту, зокрема ЗУ «Про управління відходами», Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 р. № 1278 (додаються як докази), не передбачають обов’язку із страхування сміттєспалювальної печі (інсенераторного комплексу) чи іншого обладнання для видалення відходів, як і не містять вимог щодо наявності в суб’єктів господарювання, які надають послуги з управління (поводження) небезпечними відходами наявності страхування на таке обладнання. Скаржником в якості доказу також додається паспорт на дане обладнання.
Крім цього, наявність чи відсутність страхування такого обладнання жодним чином не впливає на можливість виконання договору про закупівлю.
Скаржник має як доказ та надає на розгляд Комісії Наказ з додатком про видачу ТОВ «ТАРКОМ ЕКОСЕРВІС» ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, який виданий і за відсутності страхування обладнання, що додатково підтверджує незаконність такої вимоги Замовника.
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
5 П.4 розділу технічні вимоги додатку №2 до тендерної документації чинний протокол перевірки технічного стану вказаного транспортного засобу Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 р. № 1001 (додається як доказ) у п. 16 передбачають, що Ліцензіат зобов’язаний про проведення перевірки технічного стану та обов’язкового технічного контролю, технічних оглядів та ремонту транспортних засобів, акти виконаних робіт, платіжні документи, а в разі, коли на ліцензіата поширюються вимоги, визначені пунктом 23 цих Ліцензійних умов, - копії протоколів перевірки технічного стану транспортних засобів - протягом трьох років.
При цьому п.23 цих Ліцензійних умов стосується ліцензіатів, що провадять господарську діяльність з міжнародних перевезень пасажирів автобусами, міжнародних перевезень вантажів вантажними автомобілями, міжнародних перевезень небезпечних вантажів та небезпечних відходів вантажними автомобілями
Ці Ліцензійні умови встановлюють вичерпний перелік до документів, які повинні бути наявні у суб’єктів господарювання, що перевозять небезпечні відходи.
Предмет закупівлі не стосується міжнародних перевезень небезпечних відходів.
З огляду на це, вимога щодо надання чинного протоколу ТО є безпідставною.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
Зазначена вимога є дискримінаційною по відношенню до скаржника та створює обмеження конкуренції серед учасників.
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації.
6 П.6 розділу технічні вимоги додатку №2 до тендерної документації - гарантійний лист про наявність вантажників у штаті Учасника для забезпечення завантаження відходів у спецтранспорт власними силами (не менше трьох працівників);
Відповідно до вимоги тендерної документації в цій частині, скаржник має як доказ та надає на розгляд Комісії накази про прийняття на роботу вантажників (двох осіб).
Скаржник вважає, що вимагання у учасників наявності вантажників у штаті Учасника для забезпечення завантаження відходів у спецтранспорт власними силами (не менше трьох працівників) – є дискримінаційною вимогою яка обмежує скаржника на участь в процедурі закупівлі.
Таких вимог не встановлюють норми чинного законодавства України, зокрема ЗУ «Про управління відходами», Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 р. № 1278 (додаються як докази),
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
7 П.11 розділу технічні вимоги додатку №2 до тендерної документації • ДСТУ ISO 14001:2015 (ISO 14001:2015, IDT) Системи екологічного управління. Вимоги та настанови щодо застосування. СФЕРА СЕРТИФІКАЦІЇ: управління небезпечними відходами на комплекс операцій із збирання та оброблення небезпечних та які не є небезпечними відходами;
• ДСТУ ISO 45001:2019 (ISO 45001:2018, IDT) Системи управління охороною здоров’я та безпекою праці. Вимоги та настанови щодо застосування. СФЕРА СЕРТИФІКАЦІЇ: управління небезпечними відходами на комплекс операцій із збирання та оброблення небезпечних та які не є небезпечними відходами Замовник передбачає можливість надання лише сертифікатів ДСТУ ISO 14001:2015 (ISO 14001:2015, IDT) Системи екологічного управління. Вимоги та настанови щодо застосування, ДСТУ ISO 45001:2019 (ISO 45001:2018, IDT) Системи управління охороною здоров’я та безпекою праці. Вимоги та настанови щодо застосування і у визначеній сфері сертифікації, при цьому не передбачає можливості надання еквівалентних сертифікатів. У Скаржника наявний сертифікат на систему управління охороною здоров’я та безпекою праці ДСТУ ISO 45001:2019, сертифікат на систему екологічного управління ДСТУ ISO 14001:2015 (додаються в якості доказів). Разом з цим, маючи еквівалентні сертифікати і з іншим формулюванням сфери сертифікації Скаржник позбавлений права взяти участь у процедурі закупівлі, оскільки не має сертифікатів, які вимагає Замовник в умовах тендерної документації, а можливість надання еквівалентних сертифікатів не передбачена.
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації і неможливість надання еквівалентних сертифікатів, а також встановлення чіткого формулювання сфери сертифікації.
Крім цього, щодо даних сертифікатів відповідності варто зазначити, що законодавчий обов’язок на їх отримання відсутній, а в Україні діє принцип добровільної сертифікації.
Перелiк товарів і послуг, які пiдлягають обов’язковiй сертифiкацiї визначений в Перелiку продукцiї, що пiдлягає обов’язковiй сертифiкацiї в Українi (далi - Перелiк), який затверджено наказом Державного комiтету України з питань технiчного регулювання та споживчої полiтики вiд 01.02.2005 №28. Наказ втратив чиннiсть (пiдстава - Наказ Мiнiстерства економiчного розвитку i торгівлi України вiд 26.01.2018 №93, зареєстрований в Мiнiстерствi юстицiї України 16 лютого 2018р. за № 194/31646). В резулътатi аналiзу Перелiку встановлено, що послуги, які є предметом закупiвлi, не входять в Перелiк та не пiдлягають обов’язковiй сертифiкацiї вiдповiдно до законодавства України. Тому законодавством не передбачено надання сертифiкатів вiдповiдностi вiд органу обов’язкової сертифiкацiї.
Крім цього, з 16.03.2018 р. набрав чинності наказ Мінекономрозвитку України від 26.01.2018 р. №93, яким з метою приведення нормативно - правових актів у відповідність із законодавством визнано такими, що втратив чинність зокрема наказ № 28. У зв’язку з втратою чинності з 01.01.18 Декрету Кабінетів Міністрів України від 10.05.93 № 46 - 93 “ Про стандартизацію і сертифікацію”, державна система сертифікації припинила своє існування, а тому з 01.01.18 відсутні правові підстави провадження органами із сертифікації діяльності як призначених органів в державній системі сертифікації. Таким чином, у суб’єкта господарювання, який отримав ліцензію на провадження господарської
діяльності з управління небезпечними відходами та провадить господарську діяльність по даному виду діяльності, діючим законодавством не передбачено. Вимога щодо надання вищезазначеного сертифікату порушує гарантований ст.5 Закону України «Про публічні закупівлі» принцип недискримінації учасників.
Вимоги щодо обов’язкової наявності вищевказаних документів у суб’єктів господарювання, які надають послуги з управління (поводження) небезпечними відходами не передбачені ЗУ «Про управління відходами», Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 р. № 1278 (додаються як докази).
Видачею ліцензії Скаржнику орган ліцензування також підтвердив, що відсутність зазначеного сертифікату відповідності повністю відповідає ліцензійним умовам провадження діяльності у сфері управління небезпечними відходами.
Скаржник має як доказ та надає на розгляд Комісії Наказ з додатком про видачу ТОВ «ТАРКОМ ЕКОСЕРВІС» ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, який виданий і за відсутності вищезазначених сертифікатів, що додатково підтверджує незаконність такої вимоги Замовника.
Зазначена вимога є дискримінаційною по відношенню до скаржника та створює обмеження конкуренції серед учасників.
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
Дискримінаційність такої вимоги підтверджується також рішенням АМКУ № 15104-р/пк-пз від 10.09.2024 (додається як доказ).
8 П.14 розділу технічні вимоги додатку №2 до тендерної документації У разі залучення субпідрядної організації до надання послуг Учасник повинен надати документи згідно тендерної документації щодо субпідрядника/співвиконавця, якого Учасник планує залучити до надання послуг, а також лист-згоду субпідрядника щодо його залучення Відповідно до ч.3 ст. 16 Закону України «Про публічні закупівлі», якщо для закупівлі робіт або послуг замовник встановлює кваліфікаційний критерій такий як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців.
Тобто виходячи зі змісту цієї норми Учасник повинен підтвердити відповідність субпідрядника/співвиконавця лише кваліфікаційному критерію/критеріям, який відсутній в самого учасника і у зв’язку з відсутністю якого він і залучає субпідрядника/співвиконавця.
Чинне законодавство не встановлює обов’язку щодо відповідності субпідрядника/співвиконавця всім вимогам, встановленим у тендерній документації.
Скаржник має намір залучити субпідрядників/співвиконавців до надання послуг за даною закупівлею, і залучає їх з метою підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям, які відсутні в Скаржника. Але ці субпідрядники/співвиконавці як і сам Скаржник не відповідають всім кваліфікаційним, технічним та іншим вимогам закупівлі, що зазначені в тендерній документації.
Замовник повинен був передбачити, що учасник у складі тендерної пропозиції надає документи субпідрядника/співвиконавця, які підтверджують його відповідність кваліфікаційним, технічним та іншим вимогам закупівлі, у зв’язку з необхідністю підтвердження яких такий субпідрядник/співвиконавець залучається.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
Зазначена вимога є дискримінаційною по відношенню до скаржника та створює обмеження конкуренції серед учасників.
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації.
Враховуючи наведене, законні права та інтереси Скаржника можуть бути захищені лише шляхом зобов’язання Замовника внести відповідні зміни до тендерної документації та прибрати із тендерної документації вказані дискримінаційні вимоги або відмінити процедуру закупівлі у разі неможливості внесення таких змін. Разом із скаргою Скаржник надає документальне підтвердження/докази.
Дії Замовника в частині встановлення у Тендерній документації наведених вище вимог порушують вимоги частини 4 статті 5 та частини 4 статті 22 Закону, якими передбачена недискримінація учасників, а також права та законні інтереси Скаржника, пов'язані з його участю у Процедурі закупівлі, та принципи недискримінації учасників, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, передбачені частиною 1 статті 5 Закону.
Вважаємо, що вищенаведені дії Замовника спрямовані на зменшення конкуренції серед учасників, а тому порушують статтю 5 Закону України «Про публічні закупівлі», якою встановлено, що основними принципами здійснення закупівель є відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Класифікація порушення
Інші умови тендерної документації
Тип вимоги
Зобов'язати замовника внести зміни до тендерної документації
Зобов'язати замовника внести зміни до тендерної документації
Доказ
Докази за скаргою
Причина відхилення скаргиСкасована автором
Повернено як помилкове
24.03.2025, 22:02. ID: UA-2025-03-20-013480-a.a3
Скарга до АМКУ
ТОВ ТАРКОМ ЕКОСЕРВІС
Скарга
на умови тендерної документації
Порядковий номер пункту скарги: 1
Заголовок
Опис суті пункту скарги
20.03.2025 року КОМУНАЛЬНЕ НЕКОМЕРЦІЙНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ВІННИЦЬКА ОБЛАСНА КЛІНІЧНА ЛІКАРНЯ ІМ. М.І. ПИРОГОВА ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ" (далі-Замовник) опублікував оголошення про проведення процедури відкритих торгів з особливостями за предметом: «НАЦІОНАЛЬНИЙ КЛАСИФІКАТОР УКРАЇНИ Єдиний закупівельний словник ДК 021:2015: 90520000-8 - Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами (Перевезення та видалення відходів, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекцій: використані небезпечно гострі предмети і медичні вироби забруднені біологічними рідинами; медичні вироби і предмети, забруднені імунологічними лікарськими засобами, кров’ю та/або іншими біологічними рідинами, відходи що утворились в результаті діяльності медичних лабораторій, відходи крові та компонентів крові; Перевезення та видалення токсичних відходів, хімічних препаратів, що складаються або містять небезпечні речовини, первинна упаковка лікарських препаратів визначених Переліком отруйних та сильнодіючих лікарських засобів за міжнародними непатентованими або загальноприйнятими назвами; Перевезення та видалення цитотоксичних та цитостатичних лікарських препаратів; Перевезення та видалення лікарських препаратів)» з очікуваною вартістю 2 000 000,00 грн з ПДВ (далі- Процедура закупівлі).
В умовах тендерної документації зі змінами по Процедурі закупівлі, ідентифікатор закупівлі UA-2025-03-20-013480-a, наявні дискримінаційні, необґрунтовані та незаконні вимоги що обмежують участь Скаржника та інших потенційних учасників.
У відповідності до ст.18 Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) скарги, що стосуються тендерної документації та/або прийнятих рішень, дії чи бездіяльності замовника, що відбулися до закінчення строку, установленого для подання тендерних пропозицій, можуть подаватися до органу оскарження з моменту оприлюднення оголошення про проведення торгів, але не пізніше ніж за чотири дні до дати, установленої для подання тендерних пропозицій.
Аналогічна норма містить п. 56 Особливостей, а саме скарги, що стосуються тендерної документації, можуть подаватися до органу оскарження з моменту оприлюднення оголошення про проведення відкритих торгів, але не пізніше ніж за три дні до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, установленого до внесення змін до тендерної документації.
Скаржник бажає скористатись вказаним правом з огляду на встановлення в тендерній документації дискримінаційних умов.
Підстави подання скарги, посилання на порушення процедури закупівлі або прийняті рішення, дії або бездіяльність замовника, фактичні обставини, що це можуть підтверджувати, обґрунтування наявності у суб’єкта оскарження порушених прав та охоронюваних законом інтересів з приводу рішення, дії чи бездіяльності замовника, що суперечать законодавству у сфері публічних закупівель і внаслідок яких порушено право чи законні інтереси такої особи - викладені в наступному.
№
пп Посилання на вимогу тендерної документації Зміст вимоги яка встановлена Замовником в тендерній документації Опис порушення процедури закупівлі та дискримінаційних вимог, які обмежують конкуренцію та участь Скаржника в Процедурі закупівлі
1 П.2.2 додатку №2 до тендерної документації Чинний протокол ТО Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 р. № 1001 (додається як доказ) у п. 16 передбачають, що Ліцензіат зобов’язаний про проведення перевірки технічного стану та обов’язкового технічного контролю, технічних оглядів та ремонту транспортних засобів, акти виконаних робіт, платіжні документи, а в разі, коли на ліцензіата поширюються вимоги, визначені пунктом 23 цих Ліцензійних умов, - копії протоколів перевірки технічного стану транспортних засобів - протягом трьох років.
При цьому п.23 цих Ліцензійних умов стосується ліцензіатів, що провадять господарську діяльність з міжнародних перевезень пасажирів автобусами, міжнародних перевезень вантажів вантажними автомобілями, міжнародних перевезень небезпечних вантажів та небезпечних відходів вантажними автомобілями
Ці Ліцензійні умови встановлюють вичерпний перелік до документів, які повинні бути наявні у суб’єктів господарювання, що перевозять небезпечні відходи.
Предмет закупівлі не стосується міжнародних перевезень небезпечних відходів.
З огляду на це, вимога щодо надання чинного протоколу ТО є безпідставною.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
Зазначена вимога є дискримінаційною по відношенню до скаржника та створює обмеження конкуренції серед учасників.
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації.
2 П.1 розділу технічні вимоги додатку №2 до тендерної документації дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів від уповноваженого органу видавати відповідні дозволи або документальне підтвердження з офіційного реєстру дозволів на здійснення операцій з оброблення відходів з присутнім записом назви суб’єкта господарювання, якому видано дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів (згідно вимоги статті 27 Закону України «Про управління відходами») Відповідно до статті 30 Закону України «Про управління відходами», суб’єкти господарювання, що здійснюють діяльність у сфері управління небезпечними відходами, зобов’язані мати:
Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів.
Ліцензію на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами.
Реєстр дозволів та ліцензій, розміщений на сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України (https://mepr.gov.ua/biznesu/dozvoly-ta-litsenziyi/), підтверджує наявність відповідного дозволу у Скаржника.
На підтвердження наявності Дозволу в якості доказу надається Декларація, яка містить Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів.
Крім цього, зазначаємо, що Декларація формується автоматично, а суб’єкти господарювання не мають змоги впливати на зміст такої Декларації, як і на зміст інформації, що відображена у вищезазначеному реєстрі дозволів та ліцензій. Оскільки у зазначеному реєстрі та декларації не міститься деталізації щодо конкретних видів відходів, що підлягають обробленню, що свідчить про відсутність вимоги щодо обов’язкового зазначення саме небезпечних відходів з Додатку 4 у дозвільному документі.
Відповідно до п.3 Порядку видачі, відмови у видачі, анулювання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 грудня 2023 р. № 1328 (додається як доказ) суб’єкти господарювання, які мають намір або здійснюють операції з оброблення відходів відповідно до Закону України “Про управління відходами” (далі - суб’єкт господарювання), зобов’язані отримати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів (далі - дозвіл) до початку своєї діяльності.
Тобто відповідно до статті 30 Закону України "Про управління відходами" та Постанови КМУ від 19 грудня 2023 р. № 1328, суб’єкти господарювання, які здійснюють операції з оброблення відходів, зобов’язані отримати відповідний дозвіл до початку своєї діяльності. Однак, здійснення господарської діяльності у сфері управління небезпечними відходами як ліцензійної діяльності без ліцензії неможливе. Таким чином, отримання ліцензії є фактичним початком діяльності підприємства у сфері управління небезпечними відходами.
Відповідно до постанови КМУ від 18 березня 2022 р. № 314 (додається як доказ) та постанови КМУ від 31 жовтня 2023 р. № 1137 (додається як доказ) подані суб’єктами господарювання декларації про провадження видів господарської діяльності щодо здійснення операцій з оброблення відходів є дійсними до 15 червня 2025 року.
У строк до 15 червня 2025 р. суб’єкти господарювання для подальшого провадження своєї діяльності повинні отримати відповідні дозвільні документи у порядку та на умовах, що передбачені Законом України “Про управління відходами”.
Тобто Постанова КМУ 18 березня 2022 р. № 314 та Постанова КМУ від 31 жовтня 2023 р. № 1137 встановлюють, що суб’єкти господарювання, які вже здійснюють діяльність, повинні отримати відповідні дозвільні документи для її подальшого провадження до 15 червня 2025 року.
Отже, вимога замовника щодо наявності дозволу до початку діяльності суперечить законодавству, оскільки вона може застосовуватися лише до суб’єктів, які ще не розпочали діяльність (в силу постанови Кабінету Міністрів України від 19 грудня 2023 р. № 1328).
Вимога про включення небезпечних відходів з Додатку 4 до дозволу не має нормативного обґрунтування, оскільки чинне законодавство не передбачає такої деталізації у дозвільному документі для суб’єктів господарювання, які розпочали відповідну діяльність, про що зазначалося вище. Такої деталізації не містять також реєстр дозволів та дозвільні документи.
Це призводить до необґрунтованого обмеження конкуренції та штучного звуження кола потенційних учасників закупівлі.
Крім цього, лист Міндовкілля №36/36-02/69-25 від 12.03.2025 року (додається як доказ) чітко свідчить про те, що суб’єкти господарювання, що здійснюють діяльність у сфері управління небезпечними відходами можуть здійснювати свою діяльність на підстав Декларації, а у змісті Декларації не відображаються коди чи види небезпечних відходів і зміст Декларації є встановленої форми.
Додатково чинність Декларації підтверджується постановою КМУ від 14 березня 2025 р. № 288, відповідно до якої у разі коли суб’єкт господарювання, який набув право на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності/виду господарської діяльності або частини виду господарської діяльності, що провадиться на підставі поданої декларації, протягом строку її чинності звернувся до органів ліцензування, дозвільних органів та суб’єктів надання публічних (електронних публічних) послуг із заявою про отримання дозвільного документа (документа дозвільного характеру, ліцензії або інших результатів надання публічних послуг) у порядку, строки та на умовах, передбачених законодавством, декларація є чинною до прийняття дозвільним органом рішення про видачу або про відмову у видачі відповідного дозвільного документа.
При цьому відповідно до рішення АМКУ №3046-р/пк-пз від 27.02.2025 (додається як доказ) наявна у Скаржника Декларація на думку АМКУ не містить дозволу. З огляду на це, Замовник повинен був передбачити можливість надання Дозволу та Декларації, яка є еквівалентним документом до дозволу.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
Зазначена вимога є дискримінаційною по відношенню до скаржника та створює обмеження конкуренції серед учасників.
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації.
3 П.3 розділу технічні вимоги додатку №2 до тендерної документації - сміттєспалювальна піч (інсенераторний комплекс) з температурою спалювання в камері горіння не менше 12000 С.
Предметом закупівлі є Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами.
Послуги повинні надаватися Учасником згідно з вимогами ЗУ «Про управління відходами» Державними санітарно-протиепідемічними правилами і нормами щодо поводження з медичними відходами, затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.06.2015 р. №325 «Про затвердження Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами» (зі змінами затвердженими наказом МОЗ №1602 від 06.09.2022 р.).
Відповідно до п.5. Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 08.06.2015 р. №325 «Про затвердження Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами» оброблення відходів, визначених у пункті 3 цього розділу, проводиться такими методами:
1) насиченим водяним паром під тиском за допомогою спеціального обладнання - установок для оброблення відходів категорії В, зокрема парових стерилізаторів (автоклавів). Рекомендовано використовувати вакуумні парові стерилізатори (автоклави з фракційним вакуумним процесом стерилізації та очищенням повітря, що видаляється з камери протягом циклу за допомогою стерилізуючого фільтра 0,2 µм), які відповідають ДСТУ EN 285:2019 «Стерилізація. Стерилізатори парові. Стерилізатори великогабаритні», прийнятим наказом Державного підприємства «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 12 грудня 2019 року № 409, та призначені, в тому числі, для оброблення медичних відходів. Для фракційного вакуумного процесу в стерилізаторах використовуються такі режими стерилізації:
при температурі 121 °C - експозиція протягом 30 хвилин;
при температурі 134 °C - експозиція протягом 15 хвилин.
Для оброблення в гравітаційних стерилізаторах використовуються такі режими стерилізації:
при температурі 121 °C - експозиція протягом 60 хвилин;
при температурі 134 °C - експозиція протягом 30 хвилин.
У випадках підозрюваної/підтвердженої контамінації відходів пріонами (наприклад, відходи нейрохірургічної операційної), використовується режим стерилізації при температурі 134 °C протягом 60 хвилин, незалежно від виду парового стерилізатора (автоклава).
Відповідно до ст. 39 ЗУ «Про управління відходами»:
1. Установки для спалювання відходів проектуються, оснащуються, споруджуються та експлуатуються таким чином, щоб температура газу, утворюваного в результаті спалювання відходів, піднімалася, після останнього впорскування повітря горіння, у контрольований та однорідний спосіб та за найбільш несприятливих умов, до принаймні 850°C на дві секунди.
2. Установки побічного спалювання відходів проектуються, оснащуються, споруджуються та експлуатуються таким чином, щоб температура газу, утворюваного в результаті побічного спалювання відходів, піднімалася, після останнього впорскування повітря горіння, у контрольований та однорідний спосіб та за найбільш несприятливих умов, до принаймні 850°C на дві секунди.
Таким чином, ЗУ «Про управління відходами», Постанова КМУ від 08.06.2015 р. №325, Постанова КМУ від 5 грудня 2023 р. № 1278 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами», зокрема п.25 (додаються як докази), та інші нормативно-правові акти не вимагають наявності в суб’єктів господарювання, які надають послуги з управління (поводження) небезпечними відходами сміттєспалювальної печі (інсенераторного комплексу) з температурою спалювання в камері горіння саме не менше 12000 С. Така температура має бути не менше 850 0 С.
Скаржник має як доказ та надає на розгляд Комісії Наказ з додатком про видачу ТОВ «ТАРКОМ ЕКОСЕРВІС» ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, який виданий і за відсутності сміттєспалювальної печі (інсенераторного комплексу) з температурою спалювання в камері горіння саме не менше 12000 С, що додатково підтверджує незаконність такої вимоги Замовника.
Незаконність такої вимоги підтверджена і рішенням АМКУ № 15104-р/пк-пз від 10.09.2024 (додається як доказ).
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
4 П.3 розділу технічні вимоги додатку №2 до тендерної документації - чинне страхування вказаного обладнання Відповідно до розділу ХV Закону України «Про страхування» (додається як доказ) обов’язковими видами страхування є:
• Страхування морських ризиків;
• Страхування цивільної авіації;
• Страхування природно-заповідного фонду;
• Страхування відповідальності приватного нотаріуса;
• Страхування працівників, які здійснюють експлуатацію транспортних засобів;
• Страхування ризиків при здійсненні космічної діяльності в Україні;
• Страхування працівників, які беруть участь у наданні психіатричної допомоги, здійснюють догляд за особами, які страждають на психічні розлади;
• Страхування відповідальності суб’єктів перевезення небезпечних вантажів і працівників, які беруть участь у перевезенні таких вантажів;
• Страхування ризиків при промисловій розробці родовищ нафти і газу;
• Страхування відповідальності оператора ядерної установки за ядерну шкоду, яку може бути заподіяно внаслідок ядерного інциденту;
• Страхування туристів при здійсненні туристичних поїздок;
• Страхування на автомобільному транспорті;
• Страхування відповідальності під час здійснення робіт з розмінування.
Разом з цим, ні норми даного Закону, ні норми іншого нормативно правового акту, зокрема ЗУ «Про управління відходами», Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 р. № 1278 (додаються як докази), не передбачають обов’язку із страхування сміттєспалювальної печі (інсенераторного комплексу) чи іншого обладнання для видалення відходів, як і не містять вимог щодо наявності в суб’єктів господарювання, які надають послуги з управління (поводження) небезпечними відходами наявності страхування на таке обладнання. Скаржником в якості доказу також додається паспорт на дане обладнання.
Крім цього, наявність чи відсутність страхування такого обладнання жодним чином не впливає на можливість виконання договору про закупівлю.
Скаржник має як доказ та надає на розгляд Комісії Наказ з додатком про видачу ТОВ «ТАРКОМ ЕКОСЕРВІС» ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, який виданий і за відсутності страхування обладнання, що додатково підтверджує незаконність такої вимоги Замовника.
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
5 П.4 розділу технічні вимоги додатку №2 до тендерної документації чинний протокол перевірки технічного стану вказаного транспортного засобу Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 р. № 1001 (додається як доказ) у п. 16 передбачають, що Ліцензіат зобов’язаний про проведення перевірки технічного стану та обов’язкового технічного контролю, технічних оглядів та ремонту транспортних засобів, акти виконаних робіт, платіжні документи, а в разі, коли на ліцензіата поширюються вимоги, визначені пунктом 23 цих Ліцензійних умов, - копії протоколів перевірки технічного стану транспортних засобів - протягом трьох років.
При цьому п.23 цих Ліцензійних умов стосується ліцензіатів, що провадять господарську діяльність з міжнародних перевезень пасажирів автобусами, міжнародних перевезень вантажів вантажними автомобілями, міжнародних перевезень небезпечних вантажів та небезпечних відходів вантажними автомобілями
Ці Ліцензійні умови встановлюють вичерпний перелік до документів, які повинні бути наявні у суб’єктів господарювання, що перевозять небезпечні відходи.
Предмет закупівлі не стосується міжнародних перевезень небезпечних відходів.
З огляду на це, вимога щодо надання чинного протоколу ТО є безпідставною.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
Зазначена вимога є дискримінаційною по відношенню до скаржника та створює обмеження конкуренції серед учасників.
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації.
6 П.6 розділу технічні вимоги додатку №2 до тендерної документації - гарантійний лист про наявність вантажників у штаті Учасника для забезпечення завантаження відходів у спецтранспорт власними силами (не менше трьох працівників);
Відповідно до вимоги тендерної документації в цій частині, скаржник має як доказ та надає на розгляд Комісії накази про прийняття на роботу вантажників (двох осіб).
Скаржник вважає, що вимагання у учасників наявності вантажників у штаті Учасника для забезпечення завантаження відходів у спецтранспорт власними силами (не менше трьох працівників) – є дискримінаційною вимогою яка обмежує скаржника на участь в процедурі закупівлі.
Таких вимог не встановлюють норми чинного законодавства України, зокрема ЗУ «Про управління відходами», Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 р. № 1278 (додаються як докази),
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
7 П.11 розділу технічні вимоги додатку №2 до тендерної документації • ДСТУ ISO 14001:2015 (ISO 14001:2015, IDT) Системи екологічного управління. Вимоги та настанови щодо застосування. СФЕРА СЕРТИФІКАЦІЇ: управління небезпечними відходами на комплекс операцій із збирання та оброблення небезпечних та які не є небезпечними відходами;
• ДСТУ ISO 45001:2019 (ISO 45001:2018, IDT) Системи управління охороною здоров’я та безпекою праці. Вимоги та настанови щодо застосування. СФЕРА СЕРТИФІКАЦІЇ: управління небезпечними відходами на комплекс операцій із збирання та оброблення небезпечних та які не є небезпечними відходами Замовник передбачає можливість надання лише сертифікатів ДСТУ ISO 14001:2015 (ISO 14001:2015, IDT) Системи екологічного управління. Вимоги та настанови щодо застосування, ДСТУ ISO 45001:2019 (ISO 45001:2018, IDT) Системи управління охороною здоров’я та безпекою праці. Вимоги та настанови щодо застосування і у визначеній сфері сертифікації, при цьому не передбачає можливості надання еквівалентних сертифікатів. У Скаржника наявний сертифікат на систему управління охороною здоров’я та безпекою праці ДСТУ ISO 45001:2019, сертифікат на систему екологічного управління ДСТУ ISO 14001:2015 (додаються в якості доказів). Разом з цим, маючи еквівалентні сертифікати і з іншим формулюванням сфери сертифікації Скаржник позбавлений права взяти участь у процедурі закупівлі, оскільки не має сертифікатів, які вимагає Замовник в умовах тендерної документації, а можливість надання еквівалентних сертифікатів не передбачена.
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації і неможливість надання еквівалентних сертифікатів, а також встановлення чіткого формулювання сфери сертифікації.
Крім цього, щодо даних сертифікатів відповідності варто зазначити, що законодавчий обов’язок на їх отримання відсутній, а в Україні діє принцип добровільної сертифікації.
Перелiк товарів і послуг, які пiдлягають обов’язковiй сертифiкацiї визначений в Перелiку продукцiї, що пiдлягає обов’язковiй сертифiкацiї в Українi (далi - Перелiк), який затверджено наказом Державного комiтету України з питань технiчного регулювання та споживчої полiтики вiд 01.02.2005 №28. Наказ втратив чиннiсть (пiдстава - Наказ Мiнiстерства економiчного розвитку i торгівлi України вiд 26.01.2018 №93, зареєстрований в Мiнiстерствi юстицiї України 16 лютого 2018р. за № 194/31646). В резулътатi аналiзу Перелiку встановлено, що послуги, які є предметом закупiвлi, не входять в Перелiк та не пiдлягають обов’язковiй сертифiкацiї вiдповiдно до законодавства України. Тому законодавством не передбачено надання сертифiкатів вiдповiдностi вiд органу обов’язкової сертифiкацiї.
Крім цього, з 16.03.2018 р. набрав чинності наказ Мінекономрозвитку України від 26.01.2018 р. №93, яким з метою приведення нормативно - правових актів у відповідність із законодавством визнано такими, що втратив чинність зокрема наказ № 28. У зв’язку з втратою чинності з 01.01.18 Декрету Кабінетів Міністрів України від 10.05.93 № 46 - 93 “ Про стандартизацію і сертифікацію”, державна система сертифікації припинила своє існування, а тому з 01.01.18 відсутні правові підстави провадження органами із сертифікації діяльності як призначених органів в державній системі сертифікації. Таким чином, у суб’єкта господарювання, який отримав ліцензію на провадження господарської
діяльності з управління небезпечними відходами та провадить господарську діяльність по даному виду діяльності, діючим законодавством не передбачено. Вимога щодо надання вищезазначеного сертифікату порушує гарантований ст.5 Закону України «Про публічні закупівлі» принцип недискримінації учасників.
Вимоги щодо обов’язкової наявності вищевказаних документів у суб’єктів господарювання, які надають послуги з управління (поводження) небезпечними відходами не передбачені ЗУ «Про управління відходами», Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 5 грудня 2023 р. № 1278 (додаються як докази).
Видачею ліцензії Скаржнику орган ліцензування також підтвердив, що відсутність зазначеного сертифікату відповідності повністю відповідає ліцензійним умовам провадження діяльності у сфері управління небезпечними відходами.
Скаржник має як доказ та надає на розгляд Комісії Наказ з додатком про видачу ТОВ «ТАРКОМ ЕКОСЕРВІС» ліцензії на право провадження господарської діяльності з управління небезпечними відходами, який виданий і за відсутності вищезазначених сертифікатів, що додатково підтверджує незаконність такої вимоги Замовника.
Зазначена вимога є дискримінаційною по відношенню до скаржника та створює обмеження конкуренції серед учасників.
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
Дискримінаційність такої вимоги підтверджується також рішенням АМКУ № 15104-р/пк-пз від 10.09.2024 (додається як доказ).
8 П.14 розділу технічні вимоги додатку №2 до тендерної документації У разі залучення субпідрядної організації до надання послуг Учасник повинен надати документи згідно тендерної документації щодо субпідрядника/співвиконавця, якого Учасник планує залучити до надання послуг, а також лист-згоду субпідрядника щодо його залучення Відповідно до ч.3 ст. 16 Закону України «Про публічні закупівлі», якщо для закупівлі робіт або послуг замовник встановлює кваліфікаційний критерій такий як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити спроможності інших суб’єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців.
Тобто виходячи зі змісту цієї норми Учасник повинен підтвердити відповідність субпідрядника/співвиконавця лише кваліфікаційному критерію/критеріям, який відсутній в самого учасника і у зв’язку з відсутністю якого він і залучає субпідрядника/співвиконавця.
Чинне законодавство не встановлює обов’язку щодо відповідності субпідрядника/співвиконавця всім вимогам, встановленим у тендерній документації.
Скаржник має намір залучити субпідрядників/співвиконавців до надання послуг за даною закупівлею, і залучає їх з метою підтвердження відповідності кваліфікаційним критеріям, які відсутні в Скаржника. Але ці субпідрядники/співвиконавці як і сам Скаржник не відповідають всім кваліфікаційним, технічним та іншим вимогам закупівлі, що зазначені в тендерній документації.
Замовник повинен був передбачити, що учасник у складі тендерної пропозиції надає документи субпідрядника/співвиконавця, які підтверджують його відповідність кваліфікаційним, технічним та іншим вимогам закупівлі, у зв’язку з необхідністю підтвердження яких такий субпідрядник/співвиконавець залучається.
Наявна редакція тендерної документації в цій частині обмежує участь та дискримінує Скаржника на участь в Процедурі закупівлі.
Зазначена вимога є дискримінаційною по відношенню до скаржника та створює обмеження конкуренції серед учасників.
Замовник не обґрунтував необхідність встановлення зазначеної вимоги в тендерній документації.
Враховуючи наведене, законні права та інтереси Скаржника можуть бути захищені лише шляхом зобов’язання Замовника внести відповідні зміни до тендерної документації та прибрати із тендерної документації вказані дискримінаційні вимоги або відмінити процедуру закупівлі у разі неможливості внесення таких змін. Разом із скаргою Скаржник надає документальне підтвердження/докази.
Дії Замовника в частині встановлення у Тендерній документації наведених вище вимог порушують вимоги частини 4 статті 5 та частини 4 статті 22 Закону, якими передбачена недискримінація учасників, а також права та законні інтереси Скаржника, пов'язані з його участю у Процедурі закупівлі, та принципи недискримінації учасників, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, передбачені частиною 1 статті 5 Закону.
Вважаємо, що вищенаведені дії Замовника спрямовані на зменшення конкуренції серед учасників, а тому порушують статтю 5 Закону України «Про публічні закупівлі», якою встановлено, що основними принципами здійснення закупівель є відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель, запобігання корупційним діям і зловживанням.
Класифікація порушення
Інші умови тендерної документації
Тип вимоги
Зобов'язати замовника внести зміни до тендерної документації
Зобов'язати замовника внести зміни до тендерної документації
Доказ
Докази за скаргою
Дата розгляду скарги03.04.2025, 10:00
Місце розгляду скаргиАнтимонопольний комітет України
Відповідно до рішення АМКУ №5247-р/пк-пз від 03.04.2025 Замовником внесено зміни до тендерної документації за процедурою закупівлі – «НАЦІОНАЛЬНИЙ КЛАСИФІКАТОР УКРАЇНИ Єдиний закупівельний словник ДК 021:2015: 90520000-8 - Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами (Перевезення та видалення відходів, збирання та видалення яких обумовлено спеціальними вимогами для запобігання виникненню інфекцій: використані небезпечно гострі предмети і медичні вироби забруднені біологічними рідинами; медичні вироби і предмети, забруднені імунологічними лікарськими засобами, кров’ю та/або іншими біологічними рідинами, відходи що утворились в результаті діяльності медичних лабораторій, відходи крові та компонентів крові; Перевезення та видалення токсичних відходів, хімічних препаратів, що складаються або містять небезпечні речовини, первинна упаковка лікарських препаратів визначених Переліком отруйних та сильнодіючих лікарських засобів за міжнародними непатентованими або загальноприйнятими назвами; Перевезення та видалення цитотоксичних та цитостатичних лікарських препаратів; Перевезення та видалення лікарських препаратів)», оголошення про проведення якої оприлюднене на веб-порталі Уповноваженого органу за № закупівлі UA-2025-03-20-013480-a, з метою усунення порушень, зазначених у мотивувальній частині цього рішення.
Дата виконання рішення замовником: 14.04.2025 16:54
Виконана замовником