Інформація про результати моніторингу закупівлі у розрізі стадій проведення процедури закупівлі |
Дата закінчення моніторингу: 27 лютого 2024 року.
Предметом аналізу були питання: визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі у річному плані, оприлюднення інформації про закупівлю відповідно до законодавства у сфері закупівель, повнота відображення інформації в оголошенні про проведення відкритих торгів з особливостями відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон) та вимог Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі – Особливості, в редакції чинній на момент проведення процедури закупівлі), відповідність вимог тендерної документації вимогам законодавства у сфері закупівель, розгляд тендерної пропозиції, своєчасність укладання договору про закупівлю, своєчасність надання інформації та документів у випадках передбачених законодавством.
Під час моніторингу проаналізовані: річний план закупівель Комунального виробничо-господарського підприємства (далі – Замовник) на 2023 рік, оголошення про проведення відкритих торгів з особливостями, тендерна документація, затверджена протокольним рішенням уповноваженої особи Замовника від 18.09.2023, тендерна пропозиція переможця торгів ФОП Яценко Г.М., протоколи щодо прийняття рішень уповноваженою особою Замовника від 03.10.2023, від 18.10.2023 та від 22.02.2024 № 21, повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей від 17.10.2023, повідомлення про намір укласти договір від 19.10.2023, пояснення та копії документів, надані Замовником через електронну систему закупівель 22.02.2024.
Відповідно до пункту 8 частини 2 статті 22 Закону передбачено, що у тендерній документації зазначаються такі відомості, зокрема, проект договору про закупівлю з обов’язковим зазначенням порядку змін його умов.
Відтак, за результатами аналізу відповідності вимог тендерної документації вимогам законодавства у сфері закупівель встановлено, що у підпункті 2 пункту 11.2 проекту договору про закупівлю (Додаток № 4 до тендерної документації) Замовником встановлено умову, що істотні умови цього договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, а саме: «погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення».
Слід зазначити, що вказана підстава зміни істотних умов договору про закупівлю застосовується замовниками лише у разі, якщо предметом закупівель є товари, про що свідчить підпункт 2 пункту 19 Особливостей.
В той же час, предметом закупівлі є послуги, що підтверджується інформацією, зазначеною Замовником у тендерній документації та оголошенні про проведення відкритих торгів з особливостями.
З огляду на зазначене, відображення у тендерній документації вказаної вище зміни істотних умов договору не відповідає абзацу 1 частини 3 статті 22 Закону та пункту 28 Особливостей в частині включення до тендерної документації інформації не у відповідності до законодавства.
За результатами проведеного моніторингу питання дотримання законодавства в сфері публічних закупівель щодо розгляду тендерної пропозиції ФОП Яценко Г.М. встановлено наступне.
Відповідно до пункту 1 розділу «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації та Додатку № 1 до тендерної документації Замовника передбачено, що на підтвердження наявності обладнання, матеріально-технічної бази та технологій учасник процедури закупівлі має надати довідку за формою 1.
Крім того, Замовником зазначено, що для підтвердження підстави володіння та / або користування учасник процедури закупівлі має надати документи, що підтверджують право власності або інший документ, який підтверджує право володіння або договори оренди обладнання, матеріально-технічної бази та технологій або договори суборенди обладнання, матеріально-технічної бази та технологій або договір про надання послуг тощо, які підтверджують наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій визначені у довідці.
На виконання вищевказаних вимог, у складі тендерної пропозиції ФОП Яценко Г.М. надано довідку від 25.09.2023 № 7 про наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій, яка зокрема містить інформацію про наявність в учасника: катка дорожнього BOMAG BW154AD-2, асфальтоукладача ABG TITAN 7820, катка дорожнього НАММ HD 130, комплексної системи Гудронатор BS-6000 H, гідрощітки JCB, трактора колісного Беларус – 82.1 та фрези дорожньої WIRTGEN W1000F.
При цьому, у вищевказаній довідці вказано, що каток дорожній BOMAG BW154AD-2 та асфальтоукладач ABG TITAN 7820 залучено за договором про надання послуг у ПП «Будівництво-Арев», а каток дорожній НАММ HD 130, комплексну систему Гудронатор BS-6000 H, гідрощітку JCB, трактор колісний Беларус – 82.1 та фрезу дорожню WIRTGEN W1000F залучено за договором про надання послуг у ВКФ «Урарту».
Однак, у складі тендерної пропозиції ФОП Яценко Г.М. не надано документальне підтвердження наявності катка дорожнього НАММ HD 130, комплексної системи Гудронатор BS-6000 H, гідрощітки JCB, трактора колісного Беларус – 82.1 та фрези дорожньої WIRTGEN W1000F (договору на надання послуг укладеного з ВКФ «Урарту»), чим не дотримано вимоги передбачені пунктом 1 розділу «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерної документації та Додатком № 1 до тендерної документації, та як наслідок не підтверджено відповідність тендерної пропозиції вказаного учасника кваліфікаційному критерію «наявність в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій».
В свою чергу, Замовником 17.10.2023 оприлюднено в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей та зазначено: «Під час розгляду тендерної пропозиції ФОП ЯЦЕНКО ГАЛИНА МИКОЛАЇВНА у процедурі закупівлі UA-2023-09-18-014208-a згідно пункту 39 Особливостей, виявлено невідповідності наданих документів відповідно Додатку № 1 до тендерної документації».
Проте, ФОП Яценко Г.М. не надано на усунення виявлених невідповідностей документальне підтвердження наявності катка дорожнього НАММ HD 130, комплексної системи Гудронатор BS-6000 H, гідрощітки JCB, трактора колісного Беларус – 82.1 та фрези дорожньої WIRTGEN W1000F (договору на надання послуг укладеного з ВКФ «Урарту»).
Разом з тим, відповідно до абзацу 5 підпункту 1 пункту 44 Особливостей визначено, що замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли учасник не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї тендерної пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених замовником невідповідностей, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
Враховуючи вищевикладене, Замовником в порушення вимог передбачених абзацом 5 підпункту 1 пункту 44 Особливостей визнано переможцем та не відхилено тендерну пропозицію подану учасником ФОП Яценко Г.М, як такого, що не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї тендерної пропозиції, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.
За результатами проведеного моніторингу питання дотримання законодавства в сфері публічних закупівель щодо своєчасності укладання договору про закупівлю встановлено наступне.
Так, відповідно до абзацу 4 пункту 49 Особливостей передбачено, що замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 15 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладення договору може бути продовжений до 60 днів. У разі подання скарги до органу оскарження після оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю перебіг строку для укладення договору про закупівлю зупиняється.
Проте, на порушення вимог абзацу 4 пункту 49 Особливостей, Замовником не укладено договір з переможцем торгів ФОП Яценко Г.М. в 60 денний термін з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю (19.10.2023).
Разом з тим, підпунктом 4 пункту 21 Особливостей передбачено, що договір про закупівлю є нікчемним у разі, зокрема, укладення договору з порушенням строків, передбачених абзацом четвертим пункту 49 цих Особливостей.
Відповідно до вимог підпункту 2 пункту 50 Особливостей встановлено імперативну умову, що замовник відміняє відкриті торги у разі неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель, з описом таких порушень.
В той же час, відповідно до інформації оприлюдненої Замовником в електронній системі закупівель, протокольним рішенням уповноваженої особи Замовника від 22.02.2024 № 21 відмінено зазначену вище процедуру закупівель. |
|