Хмельницький обласний художній музей був заснований у 1986 р. Проте для відвідувачів його двері відчинилися лише через 6 років: стільки часу тривала реконструкція старовинного будинку, зведеного на початку ХХ століття для Проскурівського відділення Південно-Російського промислового банку.
Музей був створений в умовах відсутності початкової колекції, яка стала б основою майбутнього зібрання. Її формування розпочалося за традиційною, на той час, структурою, обов’язкові ланки якої – розділи дорадянського та радянського образотворчого мистецтва, декоративної та народної творчості... Тому збірка містить етнографічні зразки, чималу кількість полотен радянських художників, а також близько трьох десятків придбаних у колекціонерів полотен відомих українських митців кінця ХІХ – початку ХХ століть, серед яких – першокласні твори Володимира Орловського та Олександра Мурашка.
Проте швидко прийшло розуміння, що неможливо на порожньому місці за традиційною схемою створити цілісну, конкурентноспроможну колекцію, і стати оригінальним, з власним обличчям, музей зможе, тільки збираючи сучасне українське мистецтво.Такий напрямок діяльності обумовив цілу низку організованих музеєм всеукраїнських акцій, покликаних фіксувати стан художнього процесу в Україні на той чи інший момент. Найбільш значні серед них – симпозіум по кераміці 1993 року, „Презентація’94” та „Презентація’97” (сучасний художній розпис на тканині), „Арт’Клуб-96” (форум мистецьких об’єднань України).
Твори, подаровані їх учасниками, стали суттєвим внеском в музейне зібрання.Сьогодні наша колекція налічує майже сім тисяч одиниць зберігання. Її невелика часточка представлена в постійній експозиції, що отримала назву „Свій шлях, свій поступ”.
В її складі – близько 100 робіт 44 сучасних українських митців.Вони подані таким чином, що кожен з осередків музейного простору має власну естетику, своє особливе звучання.